Strona Główna > Aktualności > siatkówka plażowa > Sanya szczęśliwa dla Holendrów

Sanya szczęśliwa dla Holendrów

x - [stare] Swatch FIVB World Tour 2009

W finale męskiego turnieju z cyklu World Tour znaleźli się reprezentanci gospodarzy Penggen Wu/Linyin Xu oraz legenda plażowej odmiany siatkówki - Reindeer Nummerdor w parze z Richardem Schuilem. Ze złota na szyi cieszyć się mogła para z z Europy.

Czternasty, a zarazem ostatni, turniej męski z serii World Tour w tym roku odbył się w chińskiej Sanyi. Pierwszy złoty medal dla swego kraju w tych prestiżowych rozgrywkach mieli okazję zdobyć reprezentanci Chin – para Wu/Xu. Ich rywale, bardziej znani w plażowym świecie, walczyli o trzeci tytuł w tym sezonie. Nummerdor i Schuil wygrali w tym sezonie turnieje w Finlandii i Holandii. Finał pomiędzy obiema parami był ich drugim pojedynkiem w karierze. W pierwszym spotkaniu, które odbyło się w zeszłym roku podczas rozgrywek w Chorwacji, górą byli Holendrzy, którzy wygrali w trzech setach: 17:21, 21:17 i 15:11.

W drodze do finału chińska para pokonała 2:0 w trzeciej rundzie niemiecką parę Urbatzka – Kaczmarek ( 21:13, 21:19 ), następnie uporała się z rozstawionymi z czwórką Norwegami Skarlund – Spinnangr wygrywając w dwóch setach 21:14 i 21:14. W półfinale Chińczycy zmierzyli się z dobrze dysponowaną, choć nisko rozstawioną, parą Prokopiev – Bogatov z Rosji. Wu i Xu w pierwszym secie rozbili rywali 21:12, a w drugim po większej walce uporali się z Rosjanami do 19. Natomiast Holendrzy, którzy byli faworytami tego turnieju, w trzeciej rundzie ograli 2:0 ( 21:14, 21:15 ) parę z USA – Fuerbringer/Mayer. W kolejnym meczu późniejszych finalistów czekał bratobójczy pojedynek. Rywalami Nummerdora i Schuila była holenderska para Boersma/Paulides. Mecz ten również rozstrzygnął się dosyć szybko, bo ekipa rozstawiona z numerem jeden wygrała 21:15 i 21:17. W półfinale na Nummerdora i jego partnera czekali już Hiszpanie – Adrian Gavira Collado i Pablo Herrera. Brązowi medaliści ze Starych Jabłonek musieli jednak uznać wyższość Holendrów, którzy rozprawili się z nimi w dwóch setach ( 21:16 21:18 ). W ten oto sposób zostali wyłonieni finaliści tego turnieju.

W meczu o trzecie miejsce zmierzyły się pary z Rosji i Hiszpanii. Kierując się rozstawieniem, bezsprzecznie brąz powinni wywalczyć Hiszpanie. Pierwszy set tego pojedynku pokazał, iż cyferki przy nazwiskach zawodników nic nie znaczą. Para z Rosji (turniejowa szesnastka) wygrała pierwszą odsłonę 21:17. Jednak w kolejnych setach górą byli już doświadczeni Hiszpanie. Wygrali 21:12 a tie-breaka 15:10 i to właśnie para Herrera/Gavira cieszyła się ze zwycięstwa i miejsca na podium. W wielkim finale zmierzyć się miała doświadczona para z Holandii – Nummerdor/Schuil z ekipą gospodarzy, Chińczykami Wu/Xu. Mecz o złoto zapowiadał się pasjonująco, ekipa gospodarzy liczyła na pierwsze złoto w World Tourze i właśnie taka mobilizacja miała poprowadzić ich do zwycięstwa. Niestety, rzeczywistość okazała się brutalna – Holendrzy pokazali wszystko co najlepsze w siatkówce plażowej i bez większych problemów pokonali parę z Chin 21:13 i 21:14 sięgając tym samym po trzecie zwycięstwo w World Tourze w tym sezonie.