Strona Główna > Aktualności > PlusLiga > PlusLiga: AZS zwycięski po zaciętym meczu w Bydgoszczy

PlusLiga: AZS zwycięski po zaciętym meczu w Bydgoszczy

x - [stare] Domex Tytan AZS Częstochowa

W zakończonym przed chwilą meczu pomiędzy AZS Częstochowa a Delecta Bydgoszcz lepsi okazali się częstochowianie. Mecz stał na wysokim poziomie, a do jego rozstrzygnięcia potrzebny był tie - break. Piąta partia wyraźnie należała już do gości.

Początek pierwszego seta należał do częstochowian. Po dwóch skutecznych atakach Bartosza Janeczka prowadzili oni 6:3. Jednak dzięki dobrej zagrywce Stanisława Pieczonki, to gospodarze prowadzili na pierwszej przerwie technicznej 8:7. Po chwili znów podopieczni trenera Grzegorza Wagnera uzyskali dwa punkty przewagi. Sytuacja zmieniała się jak w kalejdoskopie i już po kilku udanych serwisach Pawła Woickiego Delecta odzyskała prowadzenie. Dobrze w polu serwisowym spisywał się także Martin Sopko, a po punktowym bloku Grzegorza Szymańskiego bydgoszczanie prowadzili 16:12. Od stanu 17:13 pięć „oczek" w jednym ustawieniu zdobyli goście. Od tego momentu żadna z drużyn nie potrafiła odskoczyć na przynajmniej dwa punkty. I tak aż do pierwszej piłki setowej. Przy wyniku 24:22 udanym atakiem popisał się Piotr Łuka, jednak w następnej akcji bezbłędnie atakował Szymański i pierwsza partia padła łupem bydgoszczan w stosunku 25:23.

Drugą odsłonę również lepiej rozpoczęli przyjezdni. Po dwóch kontrach było 3:0. Podopieczni Waldemara Wspaniałego szybko wyrównali, a po punktowym bloku Michala Cervena wyszli na prowadzenie. Chwilę później dwa skuteczne ataki Dawida Murka i as Łukasza Wiśniewskiego pozwoliły gościom objąć trzypunktowe prowadzenie na pierwszej przerwie technicznej. Po dobrej zagrywce Murka i dwóch skutecznych kontrach Janeczka było już 12:7. Przez dłuższy czas przewaga częstochowian była niezagrożona. Wtedy akademicy zaczęli popełniać błędy. Nie kończyli wielu ataków, czego efektem było szybkie zniwelowanie strat i wyrównanie stanu seta. Po udanym ataku Sopko miejscowi objęli prowadzenie 22:21. Dwa następne punkty powędrowały jednak na konto AZS. Przy grze na przewagi podopieczni trenera Wagnera ani razu nie pozwolili doprowadzić do piłki setowej dla rywali, wygrywając ostatecznie 27:25.

Początek trzeciej partii należał zdecydowanie do bydgoszczan. Po bardzo dobrej grze Słowaków reprezentujących barwy Delecty szybko zrobiło się 5:1. Gościom udało się złapać kontakt przy wyniku 9:8. Chwilę później jednak asem popisał się Sopko, a w kolejnym ustawieniu powtórzył to Cerven i było 14:9. Jeszcze przed drugą przerwą techniczną częstochowianom udało się wyrównać. Po wznowieniu gry dwa skuteczne bloki Wojciecha Jurkiewicza pozwoliły Delekcie wyjść na prowadzenie 19:15. Na kolejny remis nie trzeba było długo czekać. Dwa błędy bydgoszczan i as Piotra Nowakowskiego , i już było po równo. Miejscowi przy piłce setowej uzyskali dwa „oczka" przewagi jednak chwilę potem asem popisał się Łuka. Po chwili jego zespół wyszedł na prowadzenie. AZS nie potrafił wykorzystać trzech piłek setowych i gospodarze po bloku Sopko doczekali się piłki setowej przy stanie 29:28. W kolejnej akcji piłkę w górze miał bohater poprzedniej akcji, ale skutecznym blokiem popisał się Nowakowski. Dwie następne piłki to kończące ataki Sopko oraz Szymańskiego i ostatecznie trzecia odsłona powędrowała na konto Delecty w stosunku 31:29.

Czwarty set to dobry początek w wykonaniu przyjezdnych. Po dwóch asach serwisowych Wiśniewskiego szybko zrobiło się 6:2. Delecta zdołała doprowadzić do remisu, ale przez dłuższy czas nie potrafiła wyjść na prowadzenie. Udało się to tuż przed drugą przerwą techniczną. Po asie Pieczonki było już nawet 18:15 dla gospodarzy. Jednak trzy błędy pod rząd sprawiły, że goście jeszcze raz poderwali się do walki. Z ekipą trenera Wspaniałego było już tylko gorzej i ostatecznie czwartą partię wygrali częstochowianie 25:22.

Tie-break to fatalna postawa bydgoszczan. Na początku było 6:1 dla akademików. Wypracowanie takiej przewagi pozwoliło na spokojne kontrolowanie ostatniej odsłony meczu. Kluczowym elementem dla losów piątego seta był blok. Aż pięć „oczek" zdobyli tym elementem goście i wygrali tie-breaka 15:7.