Strona Główna > Aktualności > ORLEN Liga > Memoriał Agaty Mróz-Olszewskiej: Triumf BKS-u Aluprof

Memoriał Agaty Mróz-Olszewskiej: Triumf BKS-u Aluprof

Agata Mróz

W katowickim Spodku dobiegł końca I Memoriał Agaty Mróz-Olszewskiej. Triumfowały w nim siatkarki BKS-u Aluprof Bielsko-Biała. W finale zmierzyły się z Bankiem BPS Muszynianka Fakro Muszyna i zwyciężyły po emocjonującym spotkaniu 3:2.

Pierwsza akcja spotkania finałowego dała prowadzenie ekipie z Bielska, po ataku z prawego skrzydła Heleny Horki. Bardzo szybko do wyrównania doprowadziła Aleksandra Jagieło, wygrywając akcję na siatce. Dzięki serii dobrych zagrywek Jagieło, Muszynianka doprowadziła do wyrównania, a nawet uzyskała prowadzenie (3:5). Dwa kolejne ataki Doroty Świeniewicz pomogły w wyrównaniu stanu (5:5). Zagrania Izabeli Żebrowskiej i błędy popełniane przez podopieczne trenera Prielożnego zwiększyły prowadzenie Muszyny na I przerwie technicznej (5:8). Po przerwie, zmiana na rozegraniu w drużynie bielszczanek (weszła Katarzyna Skorupa zastępując Annę Kaczmar) nie zmieniła znacząco stylu gry. Do drugiej przerwy zawodniczki z Bielska nieznacznie zmniejszyły dystans punktowy, po autowym ataku z prawego skrzydła Żebrowskiej było już 12:14. Końcówka partii, to zdecydowana przewaga podopiecznych trenera Serwińskiego. W decydującej fazie seta najpierw Horka popełniła błąd – atakując w antenkę, następnie udaną kiwką popisała się Joanna Mirek (16:23). Partię zakończył błąd podwójnego odbicia bielszczanek – Muszynianka wygrała 16:25.

Drugą partię od mocnego uderzenia rozpoczęły zawodniczki z Bielska, pierwszy punkt dał im atak Eleonory Dziękiewicz. Był to początek dobrej serii vice-mistrzyń Polski, kolejne ataki Horki, oraz błędy w ataku Muszyny pozwoliły na zwiększenie prowadzenia. Podopieczne trenera Prielożnego na tym etapie seta wygrywały już 7:1. Po czasie, o który poprosił trener Serwiński (14:5), zawodniczki Muszyny wciąż nie były w stanie przebić się przez bielski blok. Na tym etapie meczu bardzo dobrze grała środkowa BKS-u – Dziękiewicz, a kolejno zdobywane punkty w bloku i ataku pomogły na pewne zakończenie partii. Mimo kolejnych prób zmniejszenia różnicy punktowej, Bielsko po ataku Horki zdobyło 25-punkt, pewnie wygrywając (25:14).

Początek trzeciego seta to bardzo wyrównana gra obu drużyn i tocząca się wymiana punkt za punkt. W ekipie z Bielska punktowały Świeniewicz i Horka, po stronie Muszyny Żebrowska. Więcej skutecznych obron na tym etapie partii miały mistrzynie Polski, stąd też kolejno wykorzystywane kontrataki, które przyniosły skutek w postaci prowadzenia na pierwszej przerwie technicznej (6:8). Próby odrobienia strat przyniosły tylko krótkotrwały skutek. Po efektownym ataku Dziękiewicz ze środka było już 12:16. W końcówce seta po ataku Izabeli Żebrowskiej Bielsko traciło już tylko 3 punkty (19:22). Ostatni punkt w tej odsłonie Muszynianka zawdzięcza trenerowi Prielożnemu – szkoleniowiec bielskiej ekipy zbyt szybko chciał zmienić strony boiska, za co został ukarany żółtą kartką. Muszyna wygrała do 20.

Czwarta partia podobnie jak poprzednia odsłona rozpoczęła się od wyrównanej gry obu drużyn. Następnie dobre ataki wykonały Dziękiewicz, oraz Świeniewicz i Bielsko zyskało prowadzenie 5:3. Przewagę dla Aluprofu na I przerwie techniczne zapewniło autowe zagranie Muszyny (8:6). Bielszczanki długo nie cieszyły się z prowadzenia, dwie kolejne akcje należały do ich rywalek, a do wyrównania doprowadził skuteczny blok Sylwii Pyci (8:8). Przewagę podopiecznym trenera Prielożnego zapewniła dobra gra w bloku, po chwili było już 14:12. Taki dystans punktowy utrzymał się do drugiej przerwy technicznej (16:13). Po przerwie ataku nie skończyła Żebrowska, kontrę wykorzystała Świeniewicz. Muszyna podjęła jednak kolejne próby odrobienia strat, po błędzie Bereniki Okuniewskiej było już 19:18. Zapowiadała się wyrównana końcówka z walką punkt za punkt, dwupunktową przewagę vicemistrzyniom Polski dał atak Horki (23:21). Piłkę setową zapewnił zablokowany atak Joanny Mirek (24:23). Partię skutecznym atakiem zakończyła Horka, a Aluprof wygrał 25:23.

Ostatnia partia to bardzo wyrównana gra, wszystkie zawodniczki przystąpiły do seta bardzo skoncentrowane. Już od pierwszych akcji utrzymywał się remis (3:3). Prowadzenie zawodniczkom z Bielska zapewnia bardzo dobra zagrywka Doroty Świeniewicz, po 2 asach serwisowych bielskiej przyjmującej było już (6:4). Pewna gra w ataku Aluprofu pomogła w utrzymaniu przewagi – po ataku Bamber było 8:5. Muszyna po raz kolejny w tym spotkaniu podjęła próbę doprowadzenia do wyrównania, podopieczne trenera Serwińskiego nie potrafiły jednak zablokować ataków Horki (11:7). Aktualne vice-mistrzynie Polski nie pozwoliły sobie już odebrać zwycięstwa w tym meczu, spotkanie zakończyła kiwka Natalii Bamber.

MVP turnieju została wybrana Dorota Świeniewicz, a nagrodę dla najlepszej środkowej przyznano Eleonorze Dziękiewicz.

BKS Aluprof Bielsko-Biała – MKS Bank BPS Muszynianka Fakro 3:2
(16:25, 25:14,20:25, 25:23, 15:8)

BKS Aluprof Bielsko-Biała: Dziękiewicz, Horka, Studzienna, Kaczmar, Bamber, Świeniewicz, Sawicka (libero) oraz Skorupa i Okuniewska

MKS Bank BPS Muszynianka Fakro: Bełcik, Bednarek-Kasza, Mirek, Pycia, Żebrowska, Jagieło, Zenik (libero) oraz Witczak, Pykosz, Solipiwko, Śrutkowska i Skowrońska