Strona Główna > Aktualności > siatkówka światowa > Reprezentacje USA i Kuby zagrają o złoto

Reprezentacje USA i Kuby zagrają o złoto

NORCECA

W rozgrywanych w Portoryko mistrzostwach strefy NORCECA w finale naprzeciw siebie staną siatkarze USA i Kuby. W półfinale Amerykanie w trzech setach rozprawili się z gospodarzami turnieju, a Kuba gładko pokonała zespół Kanady.

W dwudziestoletniej historii walki o trofeum Kubańczycy zdobyli trzynaście tytułów. Drużyna USA ma w swej kolekcji „tylko" siedem. W trzech ostatnich turniejach mistrzowskich triumfowali Amerykanie.

Pierwszy set pojedynku mistrzów olimpijskich z Portorykańczykami był absolutna dominacją podopiecznych Alana Knipe’a. Szczelny blok, wysoka skuteczność w ataku oraz mocne zagrywki pozwoliły amerykańskim siatkarzom od początku wypracować wysoką przewagę (8:3) i bez większych problemów utrzymać ja aż do końca wygranego 25:16 seta. W ataku „rządzili i dzielili" David Lee wraz z Williamem Priddy’m. W drugiej partii reprezentacja Portoryko, dodatkowo zmotywowana wysoką porażką w pierwszym secie, ruszyła ostro do szturmu. Do drugiej przerwy technicznej na parkiecie wrzała zacięta wyrównana walka. Za sprawą Victora Rivery oraz Hectora Soto zawodnicy z Ameryki Środkowej odskoczyli rywalom na trzy punkty (18:15, 19:16). Błędy portorykańskich siatkarzy oraz dobra postawa Lee pozwoliły Amerykanom doprowadzić do remisu 21:21. Końcówka to głównie błędy zespołu Portoryko, które dały USA zwycięstwo 25:23. Przez większość trzeciego aktu prowadzenie utrzymywało się po stronie drużyny amerykańskiej. Udane ataki Priddy’ego oraz Lee oraz efektywna gra w bloku zapewniły USA awans do finału.

W zespole amerykańskim najskuteczniejsi byli David Lee i Wiliam Priddy, którzy zdobyli odpowiednio 13 i 11 punktów. Po drugiej stronie siatki najlepiej spisywali się Victor Rivera (14 pkt.) oraz Hector Soto (11 pkt.).

USA – Portoryko 3:0
(25:16, 25:23, 25:22)

W drugim meczu półfinałowym Kuba bez większych kłopotów pokonała reprezentację Kanady. Kanadyjczycy stawiali opór jedynie w pierwszym secie, w pozostałych inicjatywa spoczywała w rekach kubańskich siatkarzy. Do zwycięstwa i szansy na kolejne złoto Kubańczyków zaprowadził Fernando Hernadez i jego znakomite zagrywki. Kanadyjscy siatkarze mieli spore problemy z odbiorem kubańskich serwisów. Ponadto podopieczni Orlando Samuelsa zdecydowanie górowali nad rywalami w ataku.

Najwięcej punktów dla drużyny Kuby zdobyli Wilfredo Leon (13) oraz Yoandy Leal (12). W ekipie kanadyjskiej najwięcej oczek w swym dorobku zapisali Joel Schmuland (10) i Stephen Gotch (8).

Kuba – Kanada 3:0
(25:22, 25:16, 25:21)

W meczu o 7. miejsce ze sobą zmierzą się zespoły Barbadosu i Panamy. O piątą lokatę walczyć będą siatkarze Meksyku i Dominikany.

Mistrz strefy NORCECA weźmie udział w Pucharze Wielkich Mistrzów, który odbędzie się w dniach 18-23 listopada w Japonii. Na rywala czekają reprezentacje Brazylii, Polski, Iranu, Egiptu oraz Japonii.

źródło: inf. własna, norceca.org