Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > Liga Siatkówki Kobiet > Wiesław Czaja: Znam większość dziewczyn, które grają w Białymstoku

Wiesław Czaja: Znam większość dziewczyn, które grają w Białymstoku

fot. archiwum

Kandydat na trenera Pronaru Zeto Astwy AZS Białystok Wiesław Czaja rozmawiał w środę z działaczami klubu na temat objęcia zespołu. - Być może podejmę się tej pracy, ale do porozumienia między nami jeszcze nie doszło - mówi 57-letni szkoleniowiec.

Doświadczony trener spotkał się z zawodniczkami na popołudniowym treningu, ale tylko w charakterze obserwatora. – Znam większość dziewczyn, które grają w Białymstoku. Nie wiem, na ile potrafią stworzyć zespół, ale jestem przekonany, że indywidualnie mają spory potencjał – tłumaczy Czaja.

Szkoleniowiec niechętnie wypowiadał się na temat pracy w Białymstoku i zaznaczał, że z jego strony żadna deklaracja nie zapadła. – Spotkaliśmy się z działaczami, porozmawialiśmy, zjedliśmy obiad, ale do porozumienia jeszcze nie doszło – przyznaje Czaja. – Chciałbym najpierw się zastanowić i przeanalizować pewne sprawy – dodaje.

Wciąż pracuje w BełchatowieNawet jeśli jednak decyzja o zatrudnieniu Czai zapadłaby już wczoraj, to jest pewne, że nie poprowadziłby on akademiczek w najbliższych meczach kontrolnych ze Stalą Mielec. – Musiałbym najpierw uporządkować pewne sprawy w Bełchatowie, gdzie wciąż pozostaję na stanowisku trenera koordynatora żeńskiej drużyny Skry – wyjaśnia Czaja. – To trochę inna specyfika niż praca z pierwszą drużyną, za którą trochę się stęskniłem – dodaje.

Prawdopodobnie to najlepszy argument, który może zdecydować o przyjęciu warunków przez Czaję. Wiadomo bowiem, że klub nie jest w stanie zaproponować takich pieniędzy, jakie oczekiwali wcześniejsi kandydaci – Alojzy Świderek, Maciej Kosmol czy Adam Grabowski.

Znam wiele ostatnich faktów z klubu. Jak moje nazwisko zaczęło się przewijać w prasie w kontekście pracy w Białymstoku, otrzymałem wiele SMS-ów, w których stanowczo mi to odradzano – śmieje się trener. – Podjąłem jednak rozmowy i zobaczymy, co z tego wyjdzie – dorzuca.

Szkoleniowca nie przeraża fakt, że do rozpoczęcia rozgrywek PlusLigi Kobiet został tylko tydzień. – Jest to na pewno ciężki moment, bo przez kilka dni cudów się nie zrobi. Ale liga trwa pół roku i wierzę, że po kilku miesiącach zespół prezentowałby się tak, jak to sobie wyobrażam – mówi Czaja.

Batina chce opuścić zespół?

Nowy trener powinien mieć z każdym dniem coraz łatwiej, bo do pełni sił wróciły już kontuzjowane wcześniej Katarzyna Kalinowska, Katarzyna Wysocka i Agnieszka Starzyk. Jedyną siatkarką, która wciąż ćwiczy indywidualnie, jest Magdalena Godos. Ale i ona powinna być na sto procent gotowa, jeśli nie na pierwszy mecz ligowy, to na pewno na drugi.

Na wczorajszych zajęciach nie było 19-letniej Chorwatki Mai Batiny, która zamierza opuścić zespół.

Autorem tekstu jest Tomasz Dworzańczyk


Przypomnijmy, że po odkupieniu miejsca w ekstraklasie, złożoną z chaotycznie zebranej grupy gwiazdek ekipę prowadził Czesław Tobolski. Nie dane było mu jednak przeżyć debiutu białostoczanek w elicie. Przeciętne występy w Pucharze Polski spowodowały, że jego miejsce zajął Marian Kardas.

Efekty mojej pracy będzie widać po pewnym czasie. Znakomicie byłoby zakwalifikować się do pierwszej czwórki – mówił z zapałem nowy trener. Jego losy szybko się splotły z poprzednikiem. Jeszcze w tym samym sezonie działacze postanowili, że kiepsko spisujący się zespół poprowadzić musi para Kardas, Tobolski. Zatrudnianie i zwalnianie tego drugiego w Białymstoku jest ewenementem na skalę światową. Gdy udało mu się z Kardasem utrzymać ekstraklasę, musiał opuścić trenerską ławkę, by wrócić na nią, już samodzielnie, po trzech miesiącach. Minęły kolejne trzy – i szkoleniowiec, po czterech ligowych porażkach, ustąpił miejsca Dariuszowi Luksowi.

Między Tobolskim a… Tobolskim mieliśmy w klubie Osmara Pohla. Brazylijczyk był przesympatyczny, rzekł nawet pewnego razu: – Polska znalazła się w polu moich zainteresowań. Mam tu korzenie, bo mój pradziadek urodził się we Wrocławiu. Polska w międzynarodowym środowisku trenerów cieszy się opinią dobrze rozwijającego się siatkarsko kraju.

Przeżył szok. Okazało się, że polskie drużyny już 30 lat wcześniej prześcignęły poziomem studenckie sekcje w USA. Honorowo odszedł, mówiąc coś o barierze językowej, a wcześniej perfekcyjnie zawalając okres przygotowawczy. Do grona antyrekordów długości pracy w AZS-ie dołączył teraz Albin Mojsa. Siatkarki, po dwóch miesiącach, stanowczo zakwestionowały jego kompetencje.

Półtora roku to Luks(us)

Tylko Dariusz Luks prowadził zespół w ekstraklasie dłużej niż sezon. Za tych czasów drużyna grała najlepiej i najefektowniej. Razem z Rafałem Prusem stworzyli pierwszy prawdziwy zespół w Białymstoku. Zadebiutował klęską w Mielcu, a po 9 miesiącach w tym samym mieście rodził się już bardzo mocny AZS, który ograł Stal 3:1. Ze względu na różne czynniki, białostoczanki skończyły sezon na średnim, 7. miejscu. Działacze pożegnali się z Luksem. Drużynę miał objąć Alojzy Świderek, a potem Adam Grabowski, stanęło na Mojsie. Tydzień przed rozgrywkami zespół obejmie ktoś nowy, prawdopodobnie Wiesław Czaja.W czwartek możemy poznać trenera – mówi prezes klubu Adam Cybulski.

Wiemy już, kiedy ma pojawić się szkoleniowiec. Śledząc historię AZS-u, nie sposób jednak, nawet w przybliżeniu, określić na jak długo.

Trenerzy Pronaru Zeto Astwa AZS Białystok od chwili wykupienia miejsca w ekstraklasie latem 2006 roku:

1. Czesław Tobolski: do listopada 2006 (nie poprowadził żadnego ligowego meczu)
2. Marian Kardas: listopad 2006 – marzec 2007
3. Duet Kardas, Tobolski: marzec 2007 – czerwiec 2007
4. Osmar Pohl (Brazylia): lipiec 2007 – wrzesień 2007 (nie poprowadził żadnego ligowego meczu)
5. Tobolski: wrzesień 2007 – grudzień 2007
6. Dariusz Luks: styczeń 2008 – czerwiec 2009
7. Albin Mojsa: lipiec 2009 – październik 2009 (nie poprowadził żadnego ligowego meczu)
8. Nowy trener, prawdopodobnie Wiesław Czaja: październik 2009 – ?.

Autorem tekstu jest Miłosz Karbowski

źródło: poranny.pl, wspolczesna.pl

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
Liga Siatkówki Kobiet

Tagi przypisane do artykułu:
, ,

Więcej artykułów z dnia :
2009-10-15

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2018 Strefa Siatkówki All rights reserved