Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > reprezentacja Polski kobiet > Bogdan Serwiński postuluje wprowadzenie „karty reprezentanta”

Bogdan Serwiński postuluje wprowadzenie „karty reprezentanta”

fot. archiwum

Muszynianka domaga się wprowadzenia tzw. karty reprezentanta. - Jeśli jej nie będzie, to dziewczyny na kadrę będą jeździć na własną odpowiedzialność - podkreśla Bogdan Serwiński. Z prezesem i trenerem mistrzyń Polski nie do końca zgadza się PZPS.

Aż sześć siatkarek Banku BPS Muszynianki Fakro zdobyło niedawno brązowy medal mistrzostw Europy. Nie wiadomo jednak, czy w przyszłości wzmocnią kadrę, jeśli Polski Związek Piłki Siatkowej oraz PlusLiga Kobiet nie spełnią postulatów klubu. – Ciągle tylko słyszymy o współpracy z reprezentacją, ale w rzeczywistości drużyny godzą się na wszystko, czego zażyczy sobie kadra – podkreśla Bogdan Serwiński.

W ostatnich latach mistrzynie Polski były najbardziej poszkodowaną drużyną. Z jednego ze zgrupowań z kontuzją kolana i ścięgna Achillesa wróciła Izabela Bełcik. Nie zagrała przez cały sezon, a bez niej Muszynianka zajęła dopiero piąte miejsce. Mimo tego klub wypłacał reprezentantce pełen kontrakt. Niemiłe wspomnienia ma też libero Mariola Zenik. Jej kontuzja nie była zbyt poważna, ale sztab kadry nie powiadomił o niej klubu, a zawodniczkę zostawiono samą na lotnisku.

Obecnie wszystkie reprezentantki Polski są ubezpieczone, a jeśli kontuzja uniemożliwia im grę, to dostają 300 zł dziennie. W klubie mogą zarobić jednak zdecydowanie więcej. Zdarzały się przypadki, że siatkarka, która z reprezentacji wracała z przewlekłym urazem, nie otrzymywała z klubowej kasy ani gorsza. – W takiej sytuacji cierpi także drużyna, bo traci zawodniczkę, na którą liczyła. Klub z ubezpieczenia dostaje tylko grosze – podkreśla Serwiński.Prezes Muszynianki pomysły w sprawie karty reprezentanta przedstawił na poniedziałkowym spotkaniu prezesów klubów z władzami PlusLigi. Zostały też przesłane do PZPS. Chodzi głównie o zsynchronizowanie pracy klubów i reprezentacji, wymianę informacji o planach treningowych i kontuzjach, zapewnienie wystarczająco urlopów oraz ubezpieczenia kontraktów zawodniczek. – Prezesi klubów te wnioski przyjęli ze zrozumieniem, ale jak znam życie, to trzeba będzie ciężko walczyć, by wprowadzić je w życie – przyznaje Serwiński.

Jacek Kasprzyk, dyrektor PlusLigi i członek zarządu PZPS: – Kilka punktów na pewno jest potrzebnych, ale w paru nie mogę się z prezesem Serwińskim zgodzić.

Według Kasprzyka w ubezpieczeniu kontraktów oprócz PZPS-u powinny uczestniczyć też drużyny oraz zawodniczki, bo większość czasu spędzają właśnie w klubach. – Urlopy? Dobrze byłoby, gdyby po sezonie siatkarki miały trzy tygodnie przerwy, ale czasami terminarz jest zbyt napięty – uważa dyrektor PlusLigi. – Liczę jednak, że współpraca będzie lepsza. Mamy czas, by nad nią popracować.

Takie zapewnienia nie wystarczają jednak Serwińskiemu, który od kilku sezonów słyszy obietnice na temat karty reprezentanta, ale wciąż niewiele zrobiono, by wprowadzić ją w życie. W tej sytuacji stawia sprawę jasno. – Jeśli przed kolejnym zgrupowaniem kadry pewne postulaty nie zostaną załatwione, to powiadomię dziewczyny, że jadą tam na własną odpowiedzialność – podkreśla Serwiński.

To może oznaczać, że jeśli siatkarka nabawi się przewlekłej kontuzji, to klub przestanie wypłacać jej pieniądze.

Kasprzyk: – Cieszmy się sukcesami dyscypliny, a nie szukajmy dziury w całym. Zawodniczka ma obowiązek reprezentowania kraju. Postaramy się uregulować relacje z klubami.

Na temat karty reprezentanta PZPS ma dyskutować na najbliższym zarządzie. Rozwiązaniem tego problemu zainteresowani są także zawodnicy z męskiej reprezentacji, która funkcjonuje na takich samych zasadach, jak kobieca.

autor: Piotr Jawor – Gazeta Wyborcza

źródło: gazeta.pl

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
reprezentacja Polski kobiet, reprezentacja Polski mężczyzn

Tagi przypisane do artykułu:
, , ,

Więcej artykułów z dnia :
2009-10-14

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2018 Strefa Siatkówki All rights reserved