Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > rozgrywki młodzieżowe > Sport narodowy na glinianych nogach

Sport narodowy na glinianych nogach

fot. archiwum

Dziwny trochę jest ten siatkarski boom i w ogóle obraz siatkówki młodzieżowej w Polsce. Obraz w zasadzie jest taki sam od wielu lat, ale kiedy ostatnio o siatkówce ciągle mówi się, że to taki powszechny, narodowy sport to człowiek zaczyna się przyglądać różnym sprawom - pisze Dariusz Kopaniak.

Ostatnio zajrzałem na stronę internetową siatkówki śląskiej. Uderzyła mnie spora ilość informacji o zespołach, które wycofały się z rozgrywek. Poniżej na dowód tego „odkrycia" zamieszczam konkretne wpisy pochodzące zaledwie z ostatniego miesiąca.

Z rozgrywek JUNIOREK wycofał się zespół MKS Sokół Rojca Radzionków.
Z rozgrywek MŁODZIKÓW wycofał się zespół SV MOSiR II Zabrze.
Z rozgrywek JUNIOREK wycofał się zespół MKS Zawiercie.
W kategorii KADETÓW wycofał się zespół MCKiS I Jaworzno.
Z rozgrywek młodzików wycofał się zespół MUKS Michałkowice.
Z rozgrywek młodzików wycofał się zespół BBTS Włókniarz Bielsko-Biała.
Z rozgrywek kadetów wycofał się zespół UKS Top Jedynka Bielsko-Biała.
Zespół Częstochowianki wycofał się z rozgrywek juniorek.
Z rozgrywek juniorów wycofał się zespół UKS Gwiazda Tarnowskie Góry.
Z rozgrywek kadetek wycofał się zespół z Ożarowic.
Z rozgrywek juniorek wycofał się zespół GTSiK "SiKReT" Gliwice.

Na stronie związku śląskiego można też przeczytać, że do sezonu 2009/2010 w rozgrywkach młodzieżowych województwa, zgłoszonych zostało łącznie zespołów 178. Wydaje się dużo, ale czy rzeczywiście? Według rocznika statystycznego w województwie śląskim zamieszkuje około 4 650 000 ludzi. Oznacza to, że jeden młodzieżowy zespół przypada na 26 000 mieszkańców.Idąc za ciosem porównałem te dane z drugim najlepszym od lat siatkarskim województwem mazowieckim. Na Mazowszu do rozgrywek zgłosiło się sporo mniej zespołów bo w sumie tylko 124. W przeliczeniu na liczbę mieszkańców województwa oznacza to, że na Mazowszu (liczba mieszkańców 5 180 000) jeden siatkarski młodzieżowy zespół przypada na około 42 000 mieszkańców. Bliżej (z wiadomych względów) przyjrzałem się kategorii młodzików. Do rozgrywek zgłosiło się tylko 18 zespołów, raptem z 11 klubów, z czego prawie połowa jest z Warszawy. Oznacza to, że na Mazowszu szkoleniem siatkarskim chłopców zajmuje się jeden klub na 470 900 mieszkańców tego województwa!

W województwie mazowieckim jest 85 miast, w tym 5 miast na prawach powiatów i 30 miast na prawach gminy. Patrząc na nazwy miast i liczbę ich mieszkańców człowiek łapie się za głowę, uświadamiając sobie, że na Mazowszu siatkówka młodzików nie istnieje dla przykładu w takich miastach jak: Płock, Siedlce, Pruszków, Ciechanów, Mława, Kozienice itd.

I tak wygląda podstawa piramidy dyscypliny mającej ambicję bycia sportem narodowym? Dlaczego tak mało zespołów startuje w rozgrywkach? Dlaczego zespoły wycofują się z rozgrywek? Takie statystyczne porównania nie kłamią, bo to są po prostu liczby.

Ktoś powie, że piszę to wszystko, bo zawsze się czepiam i krytykuję. Wiem, że opisywanie takiego obrazu polskiej siatkówki nie pasuje do ostatnich sukcesów obu reprezentacji. Sielankowy (niektórzy kwękają, że zajeżdżający trochę disco polo) obraz siatkarskiej chwały, pełne trybuny roześmianych kibiców, a tutaj jakiś gość popiskuje o siatkarskich dzieciach. Nie zapominajmy jednak, że czas mija szybko. Dzisiaj piętnastoletni młodzi siatkarze za 5-8 lat będą tworzyć naszą narodową drużynę. Mnie chodzi o to, że szerokie szkolenie to podstawa sukcesów w przyszłości. Ja tej teorii nie wymyśliłem, ja tylko o tym na konkretnych przykładach przypominam.

Mam nadzieję, że zarówno w PZPS jak i w wojewódzkich związkach pracują nad tym tematem sztaby kompetentnych osób. Województwa stawiają sobie ambitne plany. Na Mazowszu powstają projekty, by za 2-3 lata w rozgrywkach młodzików startowało zamiast raptem OSIEMNASTU, 100 albo 200 drużyn. Bo jeśli prezes chce by siatkówka była sportem narodowym to bierzmy się do roboty!

Odwiedź blog Dariusza Kopaniaka

źródło: dkvolley.blox.pl

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
rozgrywki młodzieżowe

Tagi przypisane do artykułu:
, , ,

Więcej artykułów z dnia :
2009-10-12

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2018 Strefa Siatkówki All rights reserved