Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > PlusLiga > Skra ucieka do Europy

Skra ucieka do Europy

fot. archiwum

Mistrz Polski PGE Skra Bełchatów ma już budżet na poziomie 10 milionów złotych. Jeśli będą sukcesy, to on jeszcze wzrośnie. A inni? - o tym można przeczytać w raporcie Kamila Składowskiego o budżetach klubów, które wystąpią w PlusLidze, w sezonie 2009/2010.

Bełchatowianie mają już 10 milionów i zdystansowali polskich rywali. Ale to nie koniec. – Sponsor przewidział, że w razie np. organizowania przez nas Final Four, czy sukcesu w Lidze Mistrzów możemy liczyć na dodatkową pomoc – wyjaśnia prezes Skry Konrad Piechocki i dodaje: – Na razie nie będę mówił o konkretach, bo na tę chwilę mamy do wykorzystania 10 mln.

Nigdy wcześniej przedstawiciele sponsora PGE nie byli tak precyzyjni w swych przedsezonowych oczekiwaniach. Z ich ust padło: – W Polsce dominujemy już pięć lat, czas żebyśmy zaczęli dominować na świecie! Tak mocne deklaracje nie powinny dziwić, bo za nimi poszły pieniądze. Do drużyny pełnej gwiazd sprowadzono jeszcze jednego z najlepszych atakujących PlusLigi Jakuba Novotnego. A na dodatek do Polski wrócił jeden z najlepszych przyjmujących świata Michał Winiarski.

Grupa pościgowaNajbliżej, pod względem finansowym, mistrzów Polski znowu jest Asseco Resovia. – Chcemy w tym roku zająć nie gorsze miejsce niż w poprzednim sezonie – mówi Marek Karbarz, wiceprezes Resovii. Jednak w tym roku, mając podobny budżet do zeszłorocznego – sięgający 9 mln zł, rzeszowianie będą musieli rywalizować także w Lidze Mistrzów. – Chcemy wyjść z grupy – to jest nasz cel na europejskie puchary – dodaje.

W PlusLidze rzeszowianom będzie jednak trudniej, bo coraz więcej drużyn będzie rywalizowało o czwórkę. Znowu wzmocniła się ZAKSA Kędzierzyn-Koźle, która ma także zaplanowany zdecydowanie większy budżet – 7 mln zł. Duże aspiracje mają także działacze Jastrzębskiego Węgla, którzy sprowadzili Pawła Abramowa.Od 10 lat jesteśmy w ścisłej czołówce w Polsce. Tak samo będzie w tym roku – zapewnia prezes Zdzisław Grodecki.

Podobny budżet, zbliżony do 4-5 mln zł mają jeszcze Domex Tytan AZS Częstochowa i Delecta Bydgoszcz. – Rok temu na podium były najwyższe budżety, ale czas na to, by pokazać, że same pieniądze nie grają. Cieszę się, że ta liga będzie aż tak emocjonująca, bo pracowano na jej sukces od 1999 roku – podkreśla prezes AZS Częstochowa Konrad Pakosz, który nie stawia przed swoją drużyną konkretnych celów.

Bydgoszczanie rok temu skończyli ligę na siódmym miejscu, ale teraz pozyskali dwóch mistrzów Europy Piotra Gruszkę i Pawła Woickiego, a także byłego reprezentacyjnego atakującego Grzegorza Szymańskiego. Takie wzmocnienia musiały kosztować, dlatego budżet Delecty szacuje się obecnie na poziomie 4-5 mln.

Znaki zapytania

Dużą niewiadomą jest AZS Olsztyn. Po stracie czołowych zawodników, którzy przodowali także na liście płac, klub wychodzi z dołka i zaczyna budowę drużyny od nowa. Dwóch Brazylijczyków i solidni ligowcy to mieszanka, która może sprawić kilka niespodzianek. – Zebraliśmy pieniądze od kilkudziesięciu firm i mamy zespół na miarę naszych możliwości – przekonuje prezes Mariusz Szyszko.

Podobną strategię przyjęli działacze beniaminka z Wielunia. – Budżet mamy taki jak mamy, ale za te pieniądze udało nam się stworzyć ciekawą drużynę – mówi prezes Aleksandra Janik-Marcinkowska, która przyznaje, że Pamapol Siatkarz współpracuje z wieloma mniejszymi sponsorami. W Wieluniu w sumie udało się zebrać około 2,5 mln zł.

Więcej, bo około 3 mln zł, to budżet Jadaru Radom. – Jesteśmy mocniejsi niż przed rokiem, bo przyszedł do nas Robert Prygiel, lepiej powinni się prezentować dwaj Kubańczycy, doszedł jeszcze jeden środkowy – mówi prezes Tadeusz Kupidura, który liczy, że jego zespół powalczy o szóste miejsce.

Najbiedniejszym zespołem ligi, przynajmniej na papierze, jest warszawska Politechnika. Już w zeszłym sezonie klub przeżywał ogromne problemy po wycofaniu się strategicznego sponsora. Teraz udało się jednak znaleźć nowego – firmę Neckermann. Zwiększono także budżet do około 2,3 mln zł.

Autorem tekstu jest Kamil Składowski
Cały raport w serwisie sports.pl

źródło: sports.pl

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
PlusLiga

Tagi przypisane do artykułu:
, ,

Więcej artykułów z dnia :
2009-10-09

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2018 Strefa Siatkówki All rights reserved