Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > I liga mężczyzn > Zapowiedz sezonu 2009/2010 I ligi mężczyzn

Zapowiedz sezonu 2009/2010 I ligi mężczyzn

fot. archiwum

Tylko kilka dni pozostało do inauguracyjnej kolejki I ligi mężczyzn. Czekamy na początek rozgrywek, ponieważ okres transferowy w tym roku był wyjątkowo gorący - nie tylko z powodu personalnych niespodzianek, ale także (albo przede wszystkim) klubowych niepewności.

Chwila zwątpienia

Od niesportowych wydarzeń rozpoczął się sezon w I lidze mężczyzn. Najpierw za długi finansowe ze struktur PZPSu skreślono Jokera Piła i Orła Międzyrzecz. Na ich miejscu pojawiły się ekipy z Nysy oraz Szczecina. Po spłaceniu należności i licznych odwołaniach zespoły wróciły na zaplecze PlusLigi. Historii to jednak nie koniec, ponieważ okazało się, że zespół z Międzyrzecza nie ma odpowiedniego zaplecza finansowego, aby wystąpić w rozgrywkach. Międzyrzeczanie ogłosili upadłość na tydzień przed pierwszą kolejką, po czym znaleźli nowego sponsora i koniec końców pozostali w lidze. O Orle możemy w przyszłości jednak jeszcze usłyszeć, bo klub jest zadłużony, a prokuratura wszczęła postępowanie, które ma wyjaśnić, czy podpisy na rozliczeniach finansowych były prawdziwe.

Całkiem nowe obliczeDo ligi dołączył Trefl Gdańsk, który przeszedł całkowitą metamorfozę. Nie trudno się dziwić, skoro zespół złożony w poprzednim sezonie z konstelacji gwiazd spadł z PlusLigi z hukiem. Włodarze klubu zapowiadają jednak, że to nie koniec siatkówki w Trójmieście a tegoroczny skład mimo wszystko wygląda imponująco. Duże zmiany zaszły także w rewelacyjnie spisującym się w poprzednim sezonie BBTSie. Poza emigracją podstawowych zawodników do zespołów ekstraklasy nowością jest także twarz trenerska – znany kibicom jako zawodnik Przemysław Michalczyk . W okresie transferowym popracowali działacze z Gorzowa. W nowej drużynie Sławomira Gerymskiego zostało zaledwie pięciu zawodników z poprzedniego sezonu. W zupełnie innym zestawieniu zagrają także międzyrzeckie Orły, dla których okres przygotowawczy był istnym koszmarem.

Trudne początki

Stosunkowo niewiele zmieniły się oblicza Avii, Energetyka i Pronaru. Pechowa kontuzja dopadła świdnickiego środkowego Michała Baranowskiego , który nieszybko wróci na parkiet. Z kilkoma drobnymi urazami podczas turniejów towarzyskich borykali się także zawodnicy z Jaworzna. Końca dobiegła sprawa zwolnienia Rafała Matusiaka z Hajnówki. Klub spłacił kontrakt siatkarza, co było niemałym wydatkiem na chwilę przed rozpoczęciem nowego sezonu. Działacze zapewniają jednak, że dalsze funkcjonowanie Pronaru nie jest zagrożone.

Tupną nogą?

Nie wiadomo, co szykują dla kibiców tegoroczne beniaminki. Po awansie Ślepska do I ligi pojawiły się w mieści problemy finansowe, więc w trosce o rozwój klubu przeniesiono go do Suwałk. Augustowscy kibice w tej sytuacji czuli się całkowicie pominięci przez władze miejskie. W Pile i Kielcach zobaczymy kilka nowych osobowości, ale trudno mówić o diametralnych zmianach personalnych. W rezultacie powstały dwie drużyny złożone z siatkarzy o podobnych umiejętnościach, którzy w wielu meczach wystąpią w roli faworytów. Optymizmu dodają zwycięstwa w towarzyskich spotkaniach w sezonie przygotowawczym. Tegorocznych beniaminków nie spisujemy na straty!

Próba charakteru

Szczecin od wielu lat kojarzony jest z II-ligową siatkówką. Nysa niedawno dość niespodziewanie opuściła zaplecze PlusLigi. W I lidze kluby zajęły miejsca zespołów skreślonych w lipcu ze struktur PZPS. Rynek transferowy był już wówczas mocno przebrany. Działacze stworzyli dwie młode ekipy raczej skazywane na pożarcie przez doświadczonych przeciwników. Naturalnie zawodnicy nie składają broni, ale ich główny cel to nadal utrzymanie w lidze. Jak co roku w fazie zasadniczej zagrają także uczniowie ze Szkoły Mistrzostwa Sportowego w Spale, których pierwszym przeciwnikiem będzie BBTS Bielsko-Biała. Łącznie w rozgrywkach wystąpi trzynaście zespołów.

źródło: inf. własna

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
I liga mężczyzn

Tagi przypisane do artykułu:

Więcej artykułów z dnia :
2009-10-07

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2018 Strefa Siatkówki All rights reserved