Strona Główna > Aktualności > ligi zagraniczne > Tourcoing VB triumfatorem Tournoi de la Ligue

Tourcoing VB triumfatorem Tournoi de la Ligue

Francja

Tradycyjnie już tuż przed rozpoczęciem sezonu ligowego we Francji, najlepsze ekipy zmierzyły się w Tournoi de la Ligue. Blisko sukcesu była drużyna Marcela Gromadowskiego - Paris Volley. Ostatecznie wygrali wicemistrzowie kraju - siatkarze Tourcoing VB.

W Tournoi de la Ligue udział wzięły wszystkie drużyny, które w tym sezonie walczyć będą we francuskiej PRO A. W zeszłym roku organizator, drużyna Tours, triumfowała, a następnie znakomicie spisywał się w sezonie, zdobywając  m.in. Puchar Francji. Tegoroczny organizator, Montpellier Volley, nie może się pochwalić tak udanym początkiem sezonu. Ze zwycięstwa cieszyła się bowiem inna ekipa …

W pierwszej rundzie zmierzyło się 8 par, a o podziale decydowało miejsca zajęte w poprzednim sezonie. Mistrz Francji, Paris Volley, zmierzył się z tegorocznym beniaminkiem rozgrywek, ekipą Nice Volley-Ball, wicemistrz z przedostatnią drużyną ostatniego sezonu itd. Mecze rozgrywane były w dwóch halach, Pierre de Coubertin i Gymnase Castelnau. W każdym rozgrywano po trzy sety, pierwsze dwa do 25 punktów, trzeci do 15. Pierwsza runda nie przyniosła niespodzianek. W większości pojedynków triumfowały drużyny wyżej sklasyfikowane w poprzednim sezonie. Jedynie w parze Beauvais – Sète z pojedynku zwycięsko wyszła ta druga drużyna. Wyniku nie można jednak traktować jako niespodziankę, bowiem obie ekipy sąsiadowały ze sobą końcowej klasyfikacji.

(29:27, 25:18, 15:11)

W kolejnej rundzie zwycięzcy grali o miejsca 1-8, przegrani natomiast o miejsca 9-16. W pierwszej grupie zwycięstwo najłatwiej przyszło mistrzom Francji, drużynie Paris Volley, którzy zwyciężyli w trzech setach. W pozostałych parach walka był znacznie bardziej zacięta, a mecze zakończyły się wynikiem 2:1.

(25:27, 18:25, 15:12)

W półfinale doszło niemal do powtórki półfinałów w mistrzostwach Francji. W porównaniu z tamtymi rozgrywkami drużynę Montpellier zastąpiła ekipa Toulouse. Nie zdołali oni jednak przejść do kolejnej rundy i na tym etapie rozgrywek musieli uznać wyższość ekipy Tourcoing. Wiele emocji dostarczył kibicom drugi mecz półfinałowy, rozgrywany w Gymnase Castelnau. Mistrzowie kraju pokonali po niezwykle wyrównanym meczu ekipę Tours, tym samym powtarzając osiągnięcie z zeszłorocznych półfinałów mistrzostw Francji.

Wyniki 1/2 finału:
Paris – Tours 2:1
(25:23, 25:21, 13:15)
Toulouse – Tourcoing 1:2
(20:25, 21:25, 15:9)

W ostatnim dniu turnieju zmianie uległy zasady rozgrywek. Mecze decydujące o ostatecznej klasyfikacji rozgrywano do dwóch wygranych setów. Jedynie w finale zwycięska drużyna musiała wygrać trzy partie.

Blisko osiągnięcia tego celu była drużyna Marcela Gromadowskiego, która triumfowała w dwóch pierwszych partiach. Stare siatkarskie powiedzenie sprawdziło się i tym razem: jeżeli prowadzisz 2:0 i nie wygrywasz w trzech setach, przegrywasz 2:3. Zawodnicy Tourcoing zwyciężyli w kolejnych trzech i to oni cieszyli się z wygranej w meczu, a tym samym w całym turnieju. Bez wątpliwości w znakomitych nastrojach będą mogli podchodzić do zbliżającego się sezonu.