Strona Główna > Aktualności > Mistrzostwa Europy > Włoszki mistrzyniami Starego Kontynentu

Włoszki mistrzyniami Starego Kontynentu

x - [stare] ME (K) 2009: Włochy - Niemcy

Reprezentacje Holandii oraz Włoch od początku mistrzostw Europy były faworytkami i wiele osób oczekiwało, że zagrają o złoty medal. Tak też się stało. W wielkim finale dość nieoczekiwanie, bo bez straty seta, zwyciężyły siatkarki z Italii.

Tylko 66 minut trwał finałowy pojedynek mistrzostw Europy, w którym Włoszki rywalizowały z Holandią. Podopieczne Massimo Barboliniego nie dały żadnych złudzeń swoim rywalkom i pewnie wygrały 3:0.

Początek spotkania był bardzo wyrównany. Zanosiło się na wspaniały siatkarski spektakl. Na pierwszej przerwie technicznej obrończynie tytułu prowadziły jednym punktem. Dwa autowe ataki Manon Flier pozwoliły na dwupunktowe prowadzenie Włoszek. Przy stanie 12:10 trzy kolejne błędy mistrzyń Europy i było 13:12 dla Pomarańczowych. Jednak po bardzo dobrych zagrywkach Taismary Aguero jej drużyna schodziła na drugą przerwę techniczną z przewagą trzech „oczek". To był dopiero początek kłopotów ekipy Avitala Selingera. Kiedy w polu serwisowym pojawiła się Francesca Piccinini, Włoszki zdobyły siedem punktów w jednym ustawieniu. Fantastycznie w ataku zaczęła grać Antonella Del Core. Na bloku bardzo dobrze grę czytała Simona Gioli, a cuda w obronie wyczyniała Paola Cardullo. Ostatecznie pierwszy set padł łupem siatkarek Włoch – 25:16.

Drugą partię lepiej rozpoczęły Holenderki. Po trudnych zagrywkach Chaine Staelens na pierwszej przerwie technicznej zrobiło się 8:3. Chwilę później kolejna udana kontra w wykonaniu Debby Stam i już 6 punktów przewagi po stronie reprezentacji Holandii. Włoszki jednak szybko odzyskały swój rytm gry. Po dwóch skutecznych kontrach było już tylko 8:11. Chwilę potem seria błędów z obu stron. W efekcie na tablicy wyników było 15:12 dla podopiecznych trenera Selingera. Mimo to Mistrzynie Europy zdołały objąć prowadzenie tuż przed zejściem na drugą przerwę techniczną. Po pauzie dwa udane bloki: najpierw Eleonory Lo Bianco, a później Gioli i trzy „oczka" więcej miały Włoszki. Pomarańczowe nie potrafiły już złapać kontaktu ze świetnie grającymi rywalkami i uległy w drugiej odsłonie 19:25.

Trzeci set od początku do samego końca kontrolowała ekipa trenera Barboliniego. Już na pierwszej przerwie technicznej obrończynie tytułu uzyskały 4 punkty przewagi. Z taką samą różnicą schodziły również na drugą przerwę. Prowadzenie Włoszek ani na chwilę nie było zagrożone, a Holenderki zaczynały się już cieszyć z każdej pojedynczej wygranej akcji. Podobnie jak w dwóch poprzednich, również w trzeciej partii siatkarki Holandii nie potrafiły przekroczyć granicy 20 punktów. Ostatecznie trzecia odsłona zakończyła się triumfem Włoszek 25:20.

Reprezentacja Włoch była na tych zawodach nie do ugryzienia. Mistrzynie Europy zagrały kapitalny turniej i nie przegrały w nim żadnego spotkania, udowadniając w ten sposób, że w pełni zasługują na medal z najcenniejszego kruszcu.

Holandia – Włochy 0:3
(16:25, 19:25, 20:25)

Holandia: Staelens K. (4pkt.), Staelens Ch. (5), Wensink (6), Flier (10), Visser (7), Stam (6), Van Tienen (libero) oraz Huurman (1), Grothues (1) i Blom (1)

Włochy: Barazza (8), Piccinini (10), Lo Bianco (4), Del Core (13), Gioli (13), Aguero (9), Cardullo (libero) oraz Ortolani