Strona Główna > Aktualności > Mistrzostwa Europy > Brązowy medal ME dla Polek

Brązowy medal ME dla Polek

Polska - brązowe medalistki

Reprezentacja Polski bardzo dobrze zaprezentowała się w spotkaniu o brązowy medal przeciwko ekipie niemieckiej. Biało-czerwone zwyciężyły bez straty seta i mogły cieszyć się z brązowego krążka, który jest niewątpliwym sukcesem naszej ekipy.

Spotkanie rozpoczęło się od udanego bloku duetu Bednarek/Kaczor, ale natychmiast do remisu po 1 udanym atakiem z obiegnięcia doprowadziła Christiane Furst. Kilka minut później biało-czerwone prowadziły już jednak 5:1, po serii bardzo dobrych zagrywek niesamowitej Aleksandry Jagieło i kontr, które kończyły Anna Barańska i Joanna Kaczor. Niedługo potem przewaga Polek jednak stopniała zaledwie do jednego punktu, kiedy to najpierw z prawego skrzydła udanie atakowała Margareta Kożuch, a następnie w antenkę uderzyła Anna Barańska i na tablicy wyników było już tylko 6:5. Na pierwszej przerwie technicznej nasza reprezentacja prowadziła 8:5 po dobrym ataku z kontry w wykonaniu Anny Barańskiej. Zaraz po powrocie na boisko po autowym ataku Barańskiej Niemki doprowadziły do remisu po 8. Za chwilę po udanej kontrze z obiegnięcia Katarzyny Gajgał było 10:8, a kilka minut później po udanej kontrze Kozuch znów był remis – po 11. Kolejne akcje padły jednak na konto podopiecznych Piotra Makowskiego. Dobrze zagrywała Milena Sadurek, a jej koleżanki z Jagieło na czele kończyły akcje blokiem lub udanym atakiem z kontry i zrobiło się 14:11 dla naszej drużyny. Dwunasty punkt zdobyła atakiem z obiegnięcia Christiane Furst. Na drugiej przerwie technicznej Polki prowadziły po dobrej zagrywce Jagieło i agresywnym bloku przechodzącej piłki w wykonaniu Agnieszki Bednarek-Kaszy. Niedługo po powrocie na boisko na zagrywkę poszła właśnie Agnieszka Bednarek-Kasza i tym elementem, który zresztą dziś funkcjonował bardzo dobrze, pognębiła swoje rywalki. Niemki miały ogromne kłopoty w przyjęciu i albo padały bezpośrednie punkty, albo udanie kontrowały nasze kadrowiczki. Gdy psując serwis polska środkowa opuszczała pole zagrywki tablica pokazywała wynik 22:15. Potem Polki już tylko kontrolowały przebieg seta i po dobrej zagrywce Kaczor i ataku z przechodzącej Barańskiej set padł łupem naszej ekipy.

Druga odsłona rozpoczęła się od pięknego ataku z obiegnięcia Bednarek-Kaszy. Chwilę później było już jednak 2:1 dla Niemek po udanej kontrze Brinker. W odpowiedzi przez niemiecki blok przebiła się fantastycznie grająca Jagieło i doprowadziła do remisu. Polska przyjmująca zaraz po tym ataku poszła na zagrywkę i zdobyła tym elementem dwa punkty z rzędu i było 4:2, a chwilę potem po kolejnej dobrej polskiej zagrywce (Bednarek-Kasza) i kontrze z obiegnięcia w wykonaniu Gajgał już 6:3. Na pierwszej przerwie technicznej Polki prowadziły 8:5 po autowym ataku Brinker, a tuż po niej Barańska atakiem z drugiej linii zdobyła dziewiąte oczko, powiększając prowadzenie swojej drużyny do czterech oczek, a kilka minut później po autowym ataku Furst przewaga wzrosła do pięciu punktów (11:6). Na drugą przerwę techniczną zawodniczki do swoich szkoleniowców schodziły przy stanie 16:11 po punktowej zagrywce Kaczor. Tuż po powrocie na boisko nasze reprezentantki popełniły proste błędy i przewaga stopniała zaledwie do dwóch oczek (16:14). Siedemnaste oczko dla polskiego zespołu zdobyła, atakując z lewego skrzydła, Anna Barańska, a zaraz potem poszła na zagrywkę i mocnym serwisem męczyła swoje rywalki. Najpierw kapitan naszego zespołu zdobyła szczęśliwie punkt zagrywką, a następnie kontry po jej dobrych serwisach kończyła Jagieło i wynik na tablicy pokazywał 20:14. Niemki jeszcze próbowały odrabiać straty i w pewnym momencie udało im się zbliżyć na trzy oczka po udanej kontrze z drugiej linii Brinker ( 22:19). Polki jednak kontrolowały tego seta i po ataku Barańskiej i punktowej zagrywce Jagieło set padł łupem naszej reprezentacji.

Trzecia i, jak się potem okazało, ostatnia i najbardziej zacięta partia meczu rozpoczęła się od nieudanego ataku Heike Beier, ale natychmiast do remisu pięknym atakiem z obiegnięcia doprowadziła Furst. Niedługo potem po świetnych zagrywkach Aleksandry Jagieło było już 5:1, kiedy to jej dobry serwis wykorzystywały koleżanki z drużyny, a konkretnie Barańska i Kaczor, które kończyły kontry po dobrych obronach. Sama Jagieło dołożyła także punkt z zagrywki. Niedługo potem przewaga Polek stopniała już tylko do dwóch punktów, kiedy to w ataku pomyliła się Katarzyna Gajgał i zrobiło się 6:4. Na pierwszej przerwie technicznej nasze reprezentantki prowadziły 8:6 po udanym obiciu bloku na lewym skrzydle przez Annę Barańską. Niedługo po powrocie na boisko przewaga biało-czerwonych wzrosła do czterech punktów, kiedy to dwa razy z serwisu zapunktowała Gajgał (11:7). Niemki jednak rzuciły się do odrabiania strat i po udanym ataku z kontry Brinker było już tylko 13:12 dla Polek, a kilka minut później kolejna kontra tej siatkarki dała remis po 14. Na drugą przerwę techniczną biało-czerwone schodziły z minimalnym prowadzeniem, bowiem po zepsutej zagrywce ich rywalek było tylko 16:15. Natychmiast po powrocie na boisko dwukrotnie z obejścia zaatakowała Gajgał i zrobiło się 18:15. Kilka minut później po dobrej zagrywce Ssuschke było już tylko 19:18. Kilka minut później przewaga Polek wzrosła do trzech punktów, kiedy to asem popisała się Bednarek-Kasza i zrobiło się 23:20. Nie załamało to Niemek, które natychmiast doprowadziły do remisu dzięki udanym kontrom po swoich dobrych zagrywkach. Dwa kolejne ataki natychmiast skończyła jednak Anna Barańska nasze reprezentantki mogły cieszyć się z brązowego medalu.

Polska – Niemcy 3:0

(25:16, 25:19, 25:23)

Polska: Sadurek (2), Jagieło (16), Bednarek-Kasza (14), Kaczor (15), Barańska (13), Gajgał (11), Zenik (libero) oraz Maj
Niemcy: Weiss, Beier (7), Furst (6), Brinker (11), Kozuch (13), Ssuschke (4), Tzscherlich (libero) oraz Thomsen i Mollers