Strona Główna > Aktualności > Mistrzostwa Europy > Polska w półfinale Mistrzostw Europy!

Polska w półfinale Mistrzostw Europy!

x - [stare] ME (K) 2009: Polska - Bułgaria

Biało-czerwone pokonały dziś zespół bułgarskich siatkarek i przy małym wcześniejszym wsparciu zawodniczek z Holandii mogą cieszyć się z awansu do najlepszej czwórki w Europie. Nasze siatkarki po bardzo ciekawym meczu zwyciężyły dziś 3:1.

Mecz od dobrej zagrywki rozpoczęła Milena Sadurek, utrudniając rywalkom przyjęcie. Polki nie wykorzystały jednak kontrataku – w taśmę zaatakowała Bednarek (0:1). W kolejnej akcji błąd podwójnego odbicia w rozegraniu popełniły Bułgarki, dając biało-czerwonym pierwszy punkt. Po dłuższej wymianie kontratak naszej drużyny skutecznie wykorzystała Barańska (2:1). Przewagę zwiększył punktowy blok Polek – atakowała Koleva. Następnie punktowy atak Joanny Kaczor doprowadził do stanu 5:3. Bułgarki szybko wyrównały, wygrywając większość dłuższych wymian i wykorzystując błędy w przyjęciu naszej reprezentacji. Na pierwszej przerwie technicznej Polki przegrywały 7:8. Po przerwie toczyła się wymiana punkt za punkt, a kontra zakończona atakiem Vasilievej i błąd w przyjęciu biało-czerwonych dały podopiecznym trenera Dragana Nesica prowadzenie 11:9. Szkoleniowiec naszej kadry poprosił o czas. Po przerwie Polki podjęły kolejną próbę odrobienia strat, jednak dwupunktowy dystans utrzymywał się (13-15, 17-19). Decydująca faza seta to bezbłędna gra Bułgarek w ataku, uzupełniana o skuteczne obrony, co pozwoliło na systematyczne zwiększanie przewagi. Partię zakończył skuteczny blok na Barańskiej i błąd w ataku Kaczor – uderzenie w taśmę. Bułgaria wygrała 25:18.

W drugim secie już po pierwszych akcjach prowadzenie uzyskały Polki (2:0). Pierwszy punkt Bułgarii dał atak z lewego skrzydła Vasilievej. Kolejno niedokładne przyjęcie i kontry Bułgarek doprowadziły do remisu (3:3). Na tym etapie seta żadna z drużyn nie osiągnęła większej przewagi. W naszej reprezentacji punktowały Jagieło i Kaczor, w ekipie z Bułgarii- Vasilieva i Janeva. Efektowny blok Polek i autowe zagranie przyjmującej Bułgarii zwiększyły różnice punktową (14:11). Po drugiej przerwie technicznej Bułgarki były bliskie doprowadzenia do wyrównania, po skończonej przez Kolevą kontrze (16:15). Dwie kolejno rozegrane przez Polki akcje zakończone atakiem z drugiej linii – przez Jagieło i Kaczor pozwoliły odzyskać kilkupunktową przewagę w końcówce seta (18:16). Mimo prób doprowadzenia do wyrównania w końcówce partii, pewnie grające podopieczne trenera Piotra Makowskiego nie pozwoliły odebrać sobie zwycięstwa. W ostatniej akcji błąd, atakując w taśmę popełniają Bułgarki (25:20) i doprowadzamy do wyrównania w meczu 1:1.

Po zwycięstwie w drugiej partii biało-czerwone nerwowo rozpoczęły kolejnego seta. W naszej drużynie na rozegraniu pozostała, wprowadzona pod koniec drugiego seta, Bełcik. W pierwszych akcjach reprezentacja Bułgarii zdobywała punkty po błędach własnych Polek (1:3). Po bloku Bednarek i Barańskiej była szansa na wyprowadzenie kontry i doprowadzenie do remisu, jednak skutecznie atakowała Vasilieva dając swojej drużynie czwarty punkt. Wyraźna dominacja w ataku Bułgarek i niedokładne przyjęcie naszej reprezentacji miało odzwierciedlenie w wyniku. Różnica punktowa wynosiła już nawet 5 punktów (7:12). Mimo dość wyraźnej przewagi, Bułgarki nie utrzymały takiego dystansu do końca partii. W naszej reprezentacji coraz lepiej funkcjonował blok. Stopniowo zmniejszany dystans został zniwelowany, po ataku z krótkiej Katarzyny Gajgał (17:17). Wygrana akcja na siatce polskiej ekipy dała nam pierwsze w tej partii prowadzenie (18:17). Końcówka seta to gra punkt za punkt, pewnie grając Polki uzyskały trzypunktową przewagę (22:18). Bułgarki od tego momentu zdobyły już tylko trzy punkty. Dwudziesty piąty punkt efektownym atakiem zdobyła Joanna Kaczor a Polska wygrała 25:21.

Po niezbyt dobrym początku w 3 secie, kiedy Bułgaria osiągnęła wyższe prowadzenie, nasza reprezentacja już od początku partii grała pewnie nie pozwalając rywalkom na osiągnięcie podobnej przewagi. Od pierwszych piłek toczyła się gra punkt za punkt. Dwupunktowe prowadzenie na pierwszej przerwie technicznej, po ataku z lewego skrzydła Janevej, było najwyższym na tym etapie seta. Mimo błędów w serwisie, skuteczne ataki Jagieło – z lewego skrzydła i Kaczor z drugiej linii pozwoliły na przywrócenie przewagi Polkom (15:14). Mimo bardzo dobrej, w całym spotkaniu, gry w obronie Bułgarek, to nasza reprezentacja prezentowała lepszą skuteczność w kontratakach zwiększając przewagę (20:17). Reprezentacja Bułgarii doprowadziła jeszcze do wyrównania, po punktowym bloku na Joannie Kaczor. Po polskim bloku na Janevej ,w kolejnej akcji, mogliśmy cieszyć się z pierwszej piłki meczowej (24:22). Kolejna akcja nie skończyła jednak spotkania- autowy serwis Polek dał jeszcze nadzieję Bułgarii. Atak Anny Barańskiej zakończył mecz- Polska wygrała 25:23, a w całym meczu 3:1. Polska w półfinale Mistrzostw Europy!

Polska – Bułgaria 3:1
(18:25, 25:20, 25:21, 25:23)

Polska: Barańska (15), Bednarek-Kasza (8), Sadurek-Mikołajczyk (4), Gajdał (10), Jagieło (13), Kaczor (25), Zenik (libero) oraz Pykosz, Bamber i Bełcik

Bułgaria: Janewa (17), Debarliewa (2), Kolewa (12), Wasiliewa (20), Filipowa S. (8), Petkowa (4), Filipowa M. (libero) oraz Sabkowa, Cwetanowa, Germanowa, Żarkowa (1) i Czitigoi