Strona Główna > Aktualności > Mistrzostwa Europy > ME: Biało-czerwone triumfują w pojedynku z Rosją

ME: Biało-czerwone triumfują w pojedynku z Rosją

x - [stare] Polska (K) - 2010 (kwal. do MŚ)

Reprezentacja Polski poczyniła kolejny krok ku walce o medale mistrzostw Europy. W "pojedynku o wszystko" biało-czerwone w czterech setach pokonały zespół Rosji. Polskie siatkarki tylko w pierwszym secie uznały wyższość rywalek. W trzech kolejnych wygrały do 22.

Pierwszy set rozpoczął się obiecująco dla zawodniczek Piotra Makowskiego. Na pierwszą przerwę techniczną schodziły z prowadzeniem 8:4. Do tego momentu bardzo dobrze grały obie środkowe: Agnieszka Bednarek oraz Katarzyna Gajgał. Do drugiej przerwy technicznej Polki nie pozwoliły rywalkom złapać kontaktu. Mało tego – dołożyły jeszcze 2 „oczka" przewagi i zrobiło się 16:10. Po przerwie gospodynie turnieju fatalnie zaczęły grać w przyjęciu. Efektem tego było natychmiastowe wyrównanie stanu seta. W końcówce na dwupunktową przewagę wyszła ekipa "Sbornej". Biało-czerwone obroniły dwie piłki setowe i nastąpiła gra na przewagi. Tutaj jednak dwie skuteczne akcje rywalek i set wygrany przez Rosję 26:24.

Początek drugiej partii to ponownie popis gry środkowych reprezentacji Polski. Bednarek skutecznymi serwisami wyprowadziła swoją ekipę na prowadzenie 7:3. Rosjanki popełniały coraz więcej błędów. Po kolejnym asie serwisowym, tym razem Joanny Kaczor, Polki prowadziły już 11:4. Do drugiej przerwy technicznej zespół "Sbornej" odrobił tylko punkt. I znów po drugiej przerwie technicznej wszystko zaczęło się źle układać dla siatkarek Piotra Makowskiego. Po wielu błędach i bardzo trudnej zagrywce rywalek na tablicy wyników zrobiło się równo. Jednak od stanu 20:20 to Polki zdobyły 3 kolejne punkty i utrzymały tę przewagę do końca drugiej odsłony.

Trzeci set to wyrównany początek. Siatkarki Rosji schodziły na pierwszą przerwę techniczną z jednopunktowym prowadzeniem. Szybko jednak udało im się zyskać 3 „oczka" przewagi. Po przerwie, o jaką poprosił Piotr Makowski, Polki zaczęły grać skuteczniej. Dało to prowadzenie na drugiej przerwie technicznej 16:15. Tym razem już biało-czerwone nie pozwoliły rywalkom doprowadzić do wyrównania i w ostateczności powtórzyły wynik z drugiej partii 25:22.

Początek czwartej odsłony wyglądał podobnie jak w pierwszym i drugim secie. Wysokie prowadzenie Polek na pierwszej przerwie technicznej 8:3. No i znów biało-czerwone trwoniły to, co potrafiły uzyskać na początku tej partii. Jeszcze przed drugą przerwą techniczną Rosjanki zbliżyły się na 2 punkty. I kolejny zastój po przerwie zawodniczek Piotra Makowskiego. Efektem tego remis 20:20. Jednak ponownie z bardzo dobrej strony pokazała się Kaczor , która wyprowadziła swoją drużynę na trzypunktowe prowadzenie. Mecz zakończył się wyśmienicie, bo asem serwisowym Bednarek . W czwartej odsłonie padł identyczny wynik jak w dwóch poprzednich – 25:22 dla Polski.

Tym samym polskie siatkarki przedłużyły szanse na awans do półfinału. W ostatnim dniu biało – czerwone z pewnością będą kibicowały Holenderkom bo przy ich zwycięstwie i wygranej Polek z Bułgarią awans do półfinału będzie zapewniony bez konieczności liczenia małych punktów.

Polska – Rosja 3:1
(24:26, 25:22, 25:22, 25:22)

Polska: Barańska (18), Bednarek-Kasza (14), Sadurek-Mikołajczyk (5), Gajgał (14), Jagieło (11), Kaczor (24), Zenik (libero) oraz Pykosz (1), Bamber (1), Bełcik i Maj
Rosja: Borodakowa (6), Safronowa (11), Sedowa (11), Gamowa (22), Koszeliewa (12), Szeszenina, Kabeszowa (libero) oraz Murtazajewa (1), Makarowa (3) i Żadan (1)