Strona Główna > Aktualności > Mistrzostwa Europy > ME: Porażka Polek na koniec I rundy

ME: Porażka Polek na koniec I rundy

x - [stare] ME (K) 2009: Polska - Holandia

W meczu o pierwsze miejsce w grupie A Polki nie dały rady dobrze dysponowanym Holenderkom, przegrywając z nimi 0:3. Najbardziej wyrównaną walkę nasze reprezentantki nawiązały jedynie w trzecim secie, którego przegrały do 23.

Spotkanie rozpoczął nieskuteczny atak naszej drużyny, kontratak wykorzystała Manon Flier dając Holenderkom pierwszy punkt w tym secie (0:1). Biało-czerwone szybko doprowadziły do wyrównania po efektownym ataku z krótkiej Bednarek . W odpowiedzi w kolejnej akcji mocnym atakiem z prawego skrzydła popisała się Chaine Staelens , a następnie kolejną kontrę wykorzystała Flier , dając swojej drużynie dwupunktowe prowadzenie (1:3). Błąd holenderskiej atakującej w polu serwisowym i atak ze środka Katarzyny Gajgał doprowadziły do wyrównania. W kolejnych akcjach toczyła się gra punkt za punkt, jednak prowadzenie na pierwszej przerwie technicznej uzyskały "Oranje" po asie serwisowym Kim Staelens i ataku Visser z przechodzącej piłki (5:8). Po przerwie nasze rywalki zwiększyły dystans punktowy, wykorzystując błędy podopiecznych Jerzego Matlaka. Przy stanie 6:11 trener naszej reprezentacji poprosił o czas. Po przerwie Polki rozpoczęły odrabianie strat, najpierw po punktowym ataku Jagieło a następnie dzięki skutecznej grze w bloku Barańskiej i Bednarek (9:11). Kolejne próby doprowadzenia do wyrównania nie przyniosły skutku, pewnie grające w ataku Holenderki wykorzystywały kolejne kontrataki, a słabo grająca w przyjęciu nasza reprezentacja nie kończyła kolejnych ataków (12:16, 14:18). W decydującej fazie partii po stronie Holenderek punktowała Manon Flier, w naszej drużynie atakowała Jagieło. Podopieczne trenera Avitala Selingera bezpieczną przewagę utrzymały do końca seta, wygrywając do 18 po zepsutej zagrywce Jagieło.

Zdjęcia z Mistrzostw Europy kobiet 2009 Drugi set to ponownie nerwowa gra Polek. Błędy własne i niedokładne przyjęcie szybko doprowadziły do prowadzenia reprezentacji Holandii (0:2). Dwa kolejne ataki Joanny Kaczor pozwoliły na doprowadzenie do wyrównania i prowadzenie gry punkt za punkt. Na tym etapie meczu w ekipie Holenderek punktowała Flier i Wensink, bezwzględnie wykorzystując wszystkie kontrataki. Punktowa zagrywka Chaine Staelens , nie przyjęta przez Jagieło oraz atak Stamm zapewniły Holenderkom trzypunktową przewagę na pierwszej przerwie technicznej (5:8). Po czasie biało-czerwone kolejno powtarzały błędy w przyjęciu. Mimo zmian wprowadzanych przez trenera MatlakaMaj zmieniła Barańską, a WitczakJagieło, Polki nie zmniejszyły dystansu. Ataki ze środka Visser i bardzo dobra zagrywka naszych rywalek pomogły w spokojnym prowadzeniu gry (8:16). Następnie dobra gra w ataku, przeplatana była błędami serwisowymi obu drużyn. Błędy reprezentacji Holandii nie wpłynęły znacznie na wynik w przeciwieństwie do błędów naszych zawodniczek. Biało-czerwone w tej partii zdobyły już tylko kilka punktów, przegrywając po punktowej zagrywce Kim Staelens (13:25).

Zdjęcia z Mistrzostw Europy kobiet 2009 Po przegranej w drugiej partii w miejsce Barańskiej trener Matlak na boisku zostawił Witczak. Ten set dla Polek rozpoczął się podobnie jak poprzednie odsłony. Atak z krótkiej Visser i skuteczny blok na Jagieło doprowadziły do stanu 0:2. Następnie sytuacja również wyglądała podobnie jak w poprzednich setach: atak Jagieło i wykorzystana kontra dały Polkom remis (2:2). W początkowej fazie odsłony nasze reprezentantki nie pozwoliły na zwiększenie przewagi rywalkom, najwyższe prowadzenie ekipy "Oranje" wynosiło 2 punkty (6:8). Kolejno niekończone ataki dały jednak szansę Holenderkom na zwiększenie prowadzenia. Szansę, którą po pierwszej przerwie technicznej podopieczne trenera Selingera wykorzystały. Zagrywką punktowała Manon Flier, a Kim Staelens zdobyła punkt po efektownej kiwce za polski blok (10:16). Wydawałoby się, że jest to bezpieczna przewaga, którą reprezentacja Holandii doprowadzi do końca spotkania, jednak po przerwie skuteczność w ataku biało-czerwonych znacznie się poprawiła. Kolejne zagrania Barańskiej oraz błąd w ataku Flier, zmniejszyły dystans do trzech punktów (14:17). W reakcji na coraz lepszą grę Polek szkoleniowiec Holandii poprosił o czas, jednak pewnie grające Polki zdołały w decydującej fazie seta doprowadzić do wyrównania (20:20). Następnie obie drużyny prezentowały wymianę sił w ataku, dopiero błąd w polu serwisowym podopiecznych trenera Matlaka dał piłkę meczową Holenderkom. Mimo szansy na doprowadzenie do wyrównania i przedłużenie spotkania, Polki nie skończyły ataku. Piłkę w aut posłała Anna Barańska dając 25. punkt i zwycięstwo Holandii.

Polska – Holandia 0:3
(18:25, 13:25, 23:25)

Polska: Jagieło (6), Bednarek-Kasza (6), Kaczor (9), Barańska (5), Gajgał (4), Sadurek-Mikołajczyk (3), Zenik (libero) oraz Witczak (1), Bełcik i Maj

Holandia: Stam (9), Visser (7), Flier (16), Staelens C. (11), Wensink (10), Staelens K., (6) van Tienen (libero) oraz Huurman (1) i Grothues,