Strona Główna > Aktualności > Mistrzostwa Europy > ME, gr. D: Po wygranej Czeszek o awansie decydowały małe punkty

ME, gr. D: Po wygranej Czeszek o awansie decydowały małe punkty

x - [stare] Mistrzostwa Europy (K) 2009

Siatkarki Czech pokonały w ostatnim meczu grupy D mistrzostw Europy siatkarek zespół Azerbejdżanu 3:2. Taki wynik spowodował, że obie drużyny oraz Słowacja miały po jednym zwycięstwie i taki sam bilans setów. O awansie Czeszek i Azerek zdecydowały małe punkty.

Ponad dwie godziny trwało spotkanie pomiędzy reprezentacją Czech i Azerbejdżanu, które zakończyło się dopiero w tie – breaku (15:13). Podopieczne Faig Garayeva prowadziły 2:0, by ostatecznie ulec Czeszkom 2:3.

Mecz obu drużyn dostarczył kibicom wielu emocji. Dramatyczny był czwarty set, kiedy to czeskie siatkarki wypracowały sobie dziesięciopunktową przewagę. Podopieczne Faig Grayera nie miały jednak zamiaru się poddać i pomału zaczęły odrabiać straty. Niewiele brakowało, a losy spotkania rozstrzygnęłyby się już w czwartej odsłonie. Przewaga Czech okazała się jednak za duża i o losach spotkania przesądziła dopiero piąta partia.

Czechy – Azerbejdżan 3:2
(21:25, 18:25, 25:23, 25:20, 15:13)

Czechy: Havlickova (12), Matuszkova (15), Kallistova (12), Muhlsteinova (1), Havelkova (13), Plchotova (15), Tomanova (libero) oraz Adlerova (6), Jasova, Jelinkova (6) i Senkova (3)

Azerbejdżan: Kowalenko (13), Parkomenko O. (8), Parkomenko J. (5), Mammadowa (34), Maksimienko (8), Rahimowa (9), Korotenko (libero) oraz Mammadjarowa (1) i Karimowa

Po meczu powiedzieli:

Oksana Parkhomenko (Azerbejdżan): – Bardzo długo przygotowywaliśmy się do dzisiejszego meczu. Dzisiejszy mecz bardzo różnił się od wczorajszego naszego meczu ze Słowacją. Przez pierwsze dwa sety zagrałyśmy bardzo dobrą siatkówkę. Od trzeciego seta bardzo dobrze zaczął pracować czeski blok, przez co przegrałyśmy dzisiejszy mecz.

Jana Senkova (Czechy): – Był to bardzo trudny mecz. Po przednich porażkach nikt nie dawał nam większych szans. Tym bardziej cieszy nas dzisiejsze zwycięstwo w dniu dzisiejszym, gdyż przegrywałyśmy 0:2 i zdołałyśmy wygrać.

Faig Garayev (trener Azerbejdżanu): – Gratuluję zwycięstwa czeskiej drużynie i awansu do kolejnej rundy. Czeszki zagrały bardzo dobrze. W trzecim i czwartym secie popełniliśmy bardzo dużo błędów. To my sami zaczęliśmy popełniać wiele błędów, przez co przegraliśmy dzisiejszy mecz. Mam nadzieję, że zarówno Czechy jak i Azerbejdżan zaprezentują dobrą siatkówkę w następnej rundzie.

Tana Kempaska (Czechy): – Cieszę się z awansu do drugiej rundy ponieważ po dwóch porażkach mało kto na nas stawiał i nie wierzył w nasze możliwości. Zastosowałyśmy tzw. „terapię" – rozmowy z zawodniczkami, które to zmotywowały je. Trzeci set zadecydował o naszym zwycięstwie. To zwycięstwo to dobro prognostyk przed grą w następnej rundzie.

Tylko trzech odsłon potrzebowała reprezentacja Serbii, aby pokonać podopieczne Miroslava Cady . Serbki pozostały tym samym jedynym zespołem grupy D, który nie stracił ani jednego seta i awansują do kolejnej rundy z pierwszego miejsca.

Słowaczki nie mogą zaliczyć dzisiejszego meczu do udanych. O ile w pierwszym secie nawiązały kontakt z rywalkami, tak druga i trzecia odsłona to zdecydowane prowadzenie Serbek. Na uwagę zasługiwała gra Stefani Veljkovic oraz Vesovic. Podopieczne Zorana Terzica dominowały przede wszystkim w elemencie przyjęcia (ok. 80%) oraz w ataku (ok. 60%), co w wymierny sposób przełożyło się na wynik. Słowaczki popełniały zbyt dużo błędów własnych. Dzisiejszy występ był najsłabszy w ich wykonaniu. Reprezentantki Serbii pewnie wygrały 3:0.

Serbia – Słowacja 3:0
(25:19, 25:15, 25:16)

Serbia: Nikolić (7), Brakocević (15), Antonijević (5), Vesović (7), Veljković (8), Rasić (8), Cebić (libero) oraz Derisilo (2), Majstorović (3), Ognjenović i Petrović (1)

Słowacja: Gonciova-Rojkova (6), Gogolova (2), Hroncekova (7), Smak (2), Pereira (6), Bramborova (5), Klekenova-Kohutova (libero) oraz Crkonova (1), Konecna (5), Kuciakova (1) i Viestova

Monika Smak ( kapitan reprezentacji Słowacji ): – Gratuluję drużynie Serbii. My zagrałyśmy bardzo słaby mecz. W naszych szeregach nie było liderki, która nasze ataki zamieniałaby na punkty. Również blokiem zagrałyśmy słabo.

Jelena Nikolić ( kapitan reprezentacji Serbii ): – Dziękuję za gratulacje. Bardzo cieszymy się z dzisiejszej wygranej oraz awansu do kolejnej rundy. Tak naprawdę, to dla nas mistrzostwa rozpoczną się dopiero od wtorku. Myślę, że jesteśmy do tego turnieju dobrze przygotowane i postaramy się dalej zwyciężać .

Miroslav Cada ( trener reprezentacji Słowacji ): – Było to nasze najsłabsze spotkanie. Nie zagraliśmy dobrze ani w ataku, ani w bloku, ani w obronie. Popełniliśmy zbyt wiele błędów.

Zoran Terzic ( trener reprezentacji Serbii ): – Jestem bardzo zadowolony z trzech zwycięstw. Może nie do końca z poziomu jaki prezentowaliśmy, ale musieliśmy grać dobrze skoro awansowaliśmy do kolejnej rundy. W tej chwili osiągnęliśmy to co chcieliśmy, natomiast mam nadzieję, że w drugiej rundzie zagramy jeszcze lepiej, bo drużyny będą znacznie silniejsze. My chcemy dalej wygrywać by wejść do najlepszej czwórki, co jest naszym celem.