Strona Główna > Aktualności > inne > Finał ME na siedząco: Triumf Bośni i Harcegowiny

Finał ME na siedząco: Triumf Bośni i Harcegowiny

x - [stare] Mistrzostwa Europy w siatkówce na siedząco 2009

Mistrzostwa Europy w siatkówce na siedząco zostały już zakończone. W sobotę rozegrano ostatnie mecze turnieju mężczyzn.  Podobnie jak wśród pań, tytuł mistrzowski przypadł drużynie najlepszej również na świecie - Bośni i Harcegowinie. Polacy zajęli 9. miejsce.

W tegorocznych Mistrzostwach Europy mężczyzn wystartowało 11 zespołów. Drużyny podzielono na dwie grupy. Po trzech dniach zmagań wyłoniono pary półfinałowe. Najważniejsze mecze rozegrane zostały w sobotę.

Finał:

W finale spotkały się dwie najlepsze drużyny polskiej grupy B. Zdecydowanym faworytem była ekipa Bośni i Harcegowiny – aktualni Mistrzowie Świata w siatkówce na siedząco. Największym osiągnięciem drużyny Rosji było do tej pory siódme miejsce w poprzednim czempionacie Starego Kontynentu.

Niespodzianką był więc przebieg pierwszego seta. Rosjanie pokonali najlepszą na świecie drużynę 25:20. Kolejne partie były już jednak grane pod dyktando faworytów. Bośnia i Harcegowina w finale pokonała Rosjan 3:1.

Bośnia i Hercegowina – Rosja 3:1
(20:25, 25:12, 25:21, 25:18)

Mecz o 3. miejsce:

Spotkanie o miejsce trzecie było zdecydowanie bardziej zacięte. Na wyłonienie brązowych medalistów potrzeba było aż pięciu setów. Na najniższym stopniu podium stanęli nasi zachodni sąsiedzi.

Ukraina – Niemcy 2:3
(25:13, 22:25, 25:23, 29:31, 11:15)

Mecz o miejsca 9-11:

Polacy o miejsca 9-11 zmierzyli się z drużynami Grecji i Wielkiej Brytanii. W ostatnim meczu podopieczni Bożydara Abadżijewa pewnie 3:0 pokonali siatkarzy z wysp, odnosząc tym samym swoje drugie zwycięstwo . W klasyfikacji końcowej Mistrzostw Europy na siedząco polska męska reprezentacja uplasowała się na 9. miejscu. Przypomnijmy, że najlepszy dotychczasowy wynik naszej drużyny narodowej na Mistrzostwach Europy, to piąte miejsce w zawodach rozgrywanych w Finlandii.

Polska – Wielka Brytania 3:0
(25:14, 25:17, 25:21)

Polska: Truszkowski, Wypych, Zoga, Majka, Siciński, Głąb, Samczyk (libero) oraz Czyż, Karczmarczyk, Małecki, Malinowski i Pauch