Strona Główna > Aktualności > Mistrzostwa Europy > ME: Szybkie i łatwe zwycięstwo biało-czerwonych

ME: Szybkie i łatwe zwycięstwo biało-czerwonych

x - [stare] ME (K) 2009: Polska - Chorwacja

Polskie siatkarki odniosły drugie niezwykle cenne zwycięstwo w odbywających się w naszym kraju Mistrzostwach Europy. Po wczorajszym trudnym pojedynku z Hiszpanią, dziś podopieczne trenera Matlaka potrzebowały zaledwie trzech szybkich setów by pokonać siatkarki z Chorwacji.

Premierową odsłonę meczu od zagrywki rozpoczęła reprezentacja Chorwacji. Nasze siatkarki otworzyły spotkanie udanym blokiem na Popović. Rywalizacja ciągle toczyła się punkt za punkt, jednak na pierwszą przerwę techniczna to Polki zeszły z prowadzeniem 8:7, dzięki udanej zagrywce Mileny Sadurek. Po chwili przerwy Chorwatki szybko doprowadziły do remisu po ataku ze środka Milos. Jednak polskie siatkarki włączyły drugi bieg i dzięki dobrej zagrywce Kaczor oraz świetnie funkcjonującemu dziś blokowi Polki zeszły z boiska z sześciopunktową przewagą (16:10). Chwilę później dzięki pojedynczemu blokowi  Gajgał (17:10) Miroslav Aksentijević znów zmuszony był poprosić o przerwę dla swojego zespołu. Nie wybiło to z uderzenia naszych reprezentantek, a przeciwnie. Dziewczyny zaczęły grac jeszcze lepiej. Milena Sadurek swobodnie prowadziła grę, skutkiem czego większość piłek była wystawiona na pojedynczy blok i nie pozostawało nic innego, jak kończyć. Świetnymi atakami ze skrzydła popisywała się Aleksandra Jagieło, co w końcówce dało prowadzenie 22:14. Chwilę później skutecznym atakiem ze środka oraz udanym blokiem kolejne oczka na swoje konto dołożyła Agnieszka Bednarek. Jednak seta zakończyła Milos posyłając piłkę w aut i to reprezentacja Polska wygrała premierowa odsłonę 25:18.

Drugą część spotkania rozpoczęła skuteczną zagrywką Milena Sadurek, co dało nam prowadzenie 3:0. Co chwilę punkcik dokładała a to Joanna Kaczor swoim blokiem i atakiem, a to Aleksandra Jagieło skuteczną zagrywką oraz atakiem, jednak przy stanie 7:5 dla naszej reprezentacji trener Matlak zmuszony był przerwać złą passę w przyjęciu naszego zespołu, co dało zamierzony skutek – na pierwszą przerwę techniczną drugiego seta Polki zeszły z prowadzeniem 8:5. Od tego czasu Chorwatki zaczęły popełniać więcej błędów własnych, a nasze siatkarki to bezlitośnie wykorzystywały. Przy stanie 12:7 dla Polski chorwacki szkoleniowiec poprosił o czas. Nie dał on jednak zamierzonych skutków, gdyż chwilę później Popovic posłała piłkę w aut, a Poljak nieczysto trafiła w piłkę. Wszystko to za sprawą fenomenalnych zagrywek Joanny Kaczor, które dały nam prowadzenie na drugiej przerwie technicznej 16:7. W dalszej odsłonie spotkania w ataku brylowała Katarzyna Gajgał i dołożyła kolejne oczko na konto naszej reprezentacji (19:8), a chwilę później perfekcyjną kiwkę zaaplikowała przeciwniczkom Milena Sadurek (20:8). Do końca seta reprezentacja Chorwacji zdobyła jedynie pięć oczek, z czego trzy dzięki atakom Jerkov. Ostatecznie Polki spokojnie zakończyły tego seta plasem Anny Barańskiej tuż za siatkę (25:13).

Efektowną zagrywką trzecią odsłonę spotkania ponownie rozpoczęła Milena Sadurek i to dało nam prowadzenie na samym początku 6:1. Chorwatki miały spore problemy z wykonaniem skutecznego ataku, co wiązało się z brakiem dokładnego przyjęcia. Nasze siatkarki jednak dalej pogrążały przeciwniczki. Asem serwisowym popisała się Aleksandra Jagieło, co na pierwszej przerwie technicznej dało nam prowadzenie 8:3. W drugiej fazie seta Chorwatki zaczęły gonić nasze siatkarki i po skutecznej zagrywce Grbać oraz atakom Jerkov zdołały doprowadzić do remisu (13:13). Nasze siatkarki jakby na chwilę zgubiły rytm i każdy punkt przychodził im z niewielką trudnością, ale dzięki autowemu atakowi Popović, to nasza drużyna zeszła na drugą przerwę techniczną z prowadzeniem 16:15. Od tej pory, to już koncertowa gra Polek. Po skończonym ataku z obejścia Katarzyny Gajgał oraz atakowi ze skrzydła Anny Barańskiej, trener Chorwacji poprosił o przerwę. Powietrze jakby uszło z naszych rywalek i nawet zmiany wprowadzone pod koniec seta, Barun za Popović i Dujić za Alajbeg, nie zdołały poprawić gry swojego zespołu. Końcówka meczu należała głównie do Aleksandry Jagieło w ataku oraz Anny Barańskiej na zagrywce. Ostatecznie spotkanie zakończyła Barańska efektownym atakiem z drugiej linii i Polskie siatkarki pokonały dość łatwo Chorwację 25:16 bez straty seta (3:0).

Polska – Chorwacja 3:0

(25:18, 25:13, 25:16)

Polska: Barańska (10), Bednarek-Kasza (7), Sadurek-Mikołajczyk (6), Gajgał (7), Jagieło (13), Kaczor (14), Zenik (libero)

Chorwacja: Grbać (2), Popović (11), Jerkov (11), Milos (4), Alajbeg (3), Poljak (10), Miletić (libero) oraz Dujić (1), Katić i Barun (2)