Strona Główna > Aktualności > Mistrzostwa Europy > ME, gr. C: Pewne Rosjanki, reszta nadal walczy

ME, gr. C: Pewne Rosjanki, reszta nadal walczy

x - [stare] Mistrzostwa Europy (K) 2009

W Bydgoszczy już dzisiaj siatkarki z Rosji zapewniły sobie awans do dalszej części mistrzostw, pokonując w trzech setach Białoruś. O prawo dalszej gry nadal walczą Bułgaria i Belgia, w których to dzisiejszym pojedynku zwyciężyły Bułgarki 3:2.

W pierwszym spotkaniu drugiego dnia rywalizacji w Bydgoszczy Bułgaria grała z Belgią. Mecz trwał ponad dwie godziny. Nie brakowało w nim zwrotów akcji, ani dramaturgii. Siatkarki obu ekip popełniały dużo błędów. Pierwszy set lepiej zaczęły Bułgarki, jednak szybko inicjatywę przejęły ich rywalki. Od pierwszej przerwy technicznej zawodniczki belgijskie kontrolowały przebieg tej partii. Przy stanie 23:20 wydawało się, że nic już nie odbierze zwycięstwa podopiecznym trenera Gerta Vande Broeka . Jednak Bułgarki potrafiły jeszcze doprowadzić do remisu. Po skutecznej zagrywce Virgine De Carne to reprezentacja Belgii mogła cieszyć się ze zwycięstwa w inauguracyjnej odsłonie meczu.

Drugi set to dobra gra Bułgarii. Już na pierwszej przerwie technicznej podopieczne Dragana Nesica prowadziły 8:4. Belgijki sukcesywnie odrabiały straty, aż w końcu doprowadziły do remisu 16:16. Dobra postawa Strashimiry Filipowej zapewniła jednak zwycięstwo w tej partii Bułgarkom.

Trzecia odsłona to jednostronny pojedynek. Szybko siatkarki Belgii uzyskały trzypunktowe prowadzenie. Z każdym punktem przewaga ta rosła i ostatecznie De Carne i spółka zwyciężyły 25:17.

Czwarta partia to zacięta walka na początku. Mimo prowadzenia Bułgarek 6:4, to ich rywalki schodziły na pierwszą przerwę techniczną z prowadzeniem. Później jednak Belgijki grały bardzo nieskutecznie w ataku, czego efektem była strata 5 „oczek" na drugiej przerwie technicznej. Po tej przerwie szybko na tablicy wyników zrobiło się po równo. Końcówka tej partii należała jednak do siatkarek bałkańskich, które wygrały ostatecznie 25:21.

Tie-break to fatalna postawa podopiecznych trenera Vande Broeka. Bułgarki prowadziły 10:1 i taką przewagę dowiozły do końca tej odsłony. Wynik 15:6 nie odzwierciedla tego, co działo się w tym pojedynku. Siatkarki Belgii opadły z sił i brakowało alternatywy dla najskuteczniejszej w tym spotkaniu De Carne. Ostatecznie Bułgaria po zaciętym meczu pokonała Belgię 3:2.

Bułgaria – Belgia 3:2
(24:26, 25:22, 17:25, 25:21, 15:6)

Bułgaria: Janewa (20), Debarliewa (1), Kolewa (18), Wasiliewa (20), Filipowa S. (17), Petkowa (14), Filipowa M. (libero) oraz Cwetanowa i Germanowa

Belgia: Aelbrecht (14), Dirickx (4), Leys (13), Vindevoghel (6), De Carne (31), Vandesteene (13), Van Vaerenbergh (libero) oraz Rousseaux (2), Witlock i Szczygielska (libero)

Dominacja podopiecznych Vladimira Kuzyutkina ani przez chwilę nie była podważona. W żadnym z setów Białorusinki nie potrafiły zdobyć choćby 20 punktów. W drugiej partii Sborna oddała tylko 12 „oczek" swoim rywalkom. Wszystko za sprawą bardzo dobrej gry Ekateriny Gamowej oraz Tatiany Koszeliewej . Trener Nikolay Karpol ma po tym spotkaniu duży ból głowy, gdyż tylko zwycięstwo z Bułgarią przedłuży szanse na awans do drugiej fazy turnieju. Rosjanki już po dwóch kolejkach ten awans mają zapewniony. Nie należy się jednak spodziewać, że do ostatniego grupowego pojedynku podejdą ulgowo. Wynik spotkania z Belgią może mieć znaczenie w drugiej rundzie turnieju.

Rosja – Białoruś 3:0
(25:19, 25:12, 25:15)

Rosja: Borodakowa (7), Murtazajewa (4), Safronowa (12), Gamowa (17), Szeszenina (4), Koszeliewa (15), Kabeszowa (libero) oraz Makarowa (1), Żadan i Sedowa (1)

Białoruś: Tumas (4), Palczewskaja, Skrabatun (11), Aksienawa (10), Hendzel (11), Szewczenko (5), Liebiedzewa (libero) oraz Markowskaja, Klimowicz i Abukowicz