Strona Główna > Aktualności > rozgrywki towarzyskie > Memoriał Ambroziaka: Pięć setów w meczu Skry z Politechniką

Memoriał Ambroziaka: Pięć setów w meczu Skry z Politechniką

Zdzisław Ambroziak

Inauguracyjne spotkanie V Memoriału Zdzisława Ambroziaka zakończyło się po tie-breaku. Mistrzowie Polski, siatkarze PGE Skry Bełchatów prowadzili w już w meczu 2:0, lecz warszawscy "Inżynierowie" odrobili straty. "Set prawdy" należał do bełchatowian.

Zespół mistrzów Polski przystąpił do spotkaniach w odmłodzonym składzie z Filipem Frankowskim na przyjęciu, Radosławem Kolankiem na środku siatki oraz Igorem Walczykowskim na ataku. Początkowa faza seta to wymiana punkt za punkt, podczas której prym w ataku wiedli Bartosz Kurek oraz Radosław Rybak. Po udanym zagraniu Igora Walczykowskiego Skra Bełchatów schodziła na pierwszą przerwę techniczną z dwupunktowym prowadzeniem. Po wznowieniu gry umiejętnościami w ataku i obronie popisywał się Filip Frankowski. Dzięki jego dobrzej postawie oraz skutecznemu blokowi, podopieczni Jacka Nawrockiego utrzymywali dwu – trzy punktowe prowadzenie, 9:11; 12:15. Sytuacja na parkiecie uległa zmianie wraz z zakończeniem drugiej przerwy technicznej. Najpierw warszawiacy odrobili straty doprowadzając do remisu po 16, by tuż potem objąć skromne, jednopunktowe prowadzenie 17:16. Niestety od stanu 17:17 zawodnikom trenera Panasa nie udało się zdobyć ani jednego punktu. Bełchatowianie dzięki mocnym zagrywkom i skutecznym blokom wygrali tę partię 25:17.

Początek drugiego seta do złudzenia przypominał pierwszą partię. W zespole Skry Bełchatów dobrą grą na siatce wyróżniał się Radosław Kolanek. Z kolei po stronie zespołu ze stolicy mocnymi zagrywkami raz po raz straszył Rafał Buszek oraz Dariusz Szulik. Na pierwszą przerwę techniczną podopieczni trenera Panasa schodzili z jednopunktowym prowadzeniem, by przy kolejnej przerwie w grze oddać rywalom prowadzenie 14:16. Decydująca faza seta należała do zespołu z Bełchatowa, który utrzymując bezpieczną kilkupunktową przewagę (18:16; 23:21) wygrał również tę partię 25:22.

Od mocnego uderzenia trzeci set rozpoczęli zawodnicy warszawskiej Politechniki prowadząc 4:1; 7:5; 8:6. W środkowej fazie rywalom udało się dwukrotnie doprowadzić do remisu 11:11; 15:15. Jednak od momentu powrotu do gry po przerwie technicznej to warszawiacy skutecznie zagrywali, atakowali i blokowali, powiększając tym samym dystans dzielący ich od mistrzów Polski, 18:16; 21:18; 24:18. Ostatecznie set zakończył się wygraną Neckermann AZS  25:20.

Dobrą passę siatkarze z Warszawy kontynuowali również w czwartej partii, choć w pierwszej fazie seta to właśnie oni zmuszeni byli gonić rywali, gdyż Skra prowadziła 7:4; 9:5; 13:10. Od stanu 11:14 Politechnika złapała wiatr w żagle i zdobyła 5 punktów z rzędu doprowadzając do remisu po 15. Dalej walka toczyła się punkt za punkt, aż do stanu 22:22. Wówczas gospodarze ponownie „wrzucili drugi bieg", wygrywając seta 25:23.

Początek tie-break to koncertowa gra zawodników Skry Bełchatów. Złotych medalistów Mistrzostw Europy: Daniela Plińskiego i Bartosza Kurka wspomagali w ataku – Miłosz Hebda oraz w bloku – Radosław Kolanek. Bełchatowianie prowadzili: 3:1; 8:4 a nawet 11:5. Pomimo tak dużej różnicy punktowej zawodnicy Politechniki nie złożyli broni i w końcówce seta oraz spotkania postawili swoim rywalom surowe warunki, doprowadzając do remisu po 13. Grę na przewagi, która toczyła się już do końca tej partii, zwyciężyli zawodnicy z Bełchatowa, ustalając wynik ostatniego seta na 19:17.

Zawodnikiem spotkania wybrano Filipa Frankowskiego ze Skry Bełchatów.

AZS Politechnika Warszawska – Skra Bełchatów 2:3
(17:25, 22:25, 25:20, 25:23, 17:19)

Składy:
Politechnika: Neroj, Rybak, Kapelus, Szulik, Gałązka Buszek, Wojtaszek (libero) oraz Maciejewicz i Kłos
Skra: Dobrowolski, Pliński, Hebda, Frankowski, Kolanek, Walczykowski, Gacek (libero) oraz Kurek, Falasca