Strona Główna > Aktualności > rozgrywki towarzyskie > Memoriał Ambroziaka: Częstochowianie lepsi od Resovii

Memoriał Ambroziaka: Częstochowianie lepsi od Resovii

Zdzisław Ambroziak

W drugim spotkaniu inauguracyjnego dnia V Memoriału Zdzisława Ambroziaka zmierzyły się ze sobą zespoły Domexu Tytan AZS Częstochowa i Asseco Resovii Rzeszów. Lepsi okazali się podopieczni Grzegorza Wagnera zwyciężając 3:2.

Mecz rozpoczął się dobrze dla częstochowian, którzy m.in. dzięki skutecznym zagraniom Dawida Murka , wyszli na prowadzenie 5:2. Od stanu 6:3 rzeszowianie zdołali jednak odrobić straty i po asie serwisowym Wojciecha Grzyba był remis (6:6). Dobra gra Aleha Akhrema spowodowała, że to Resovia wysunęła się na prowadzenie, wyprzedzając rywala o trzy „oczka" (11:8). Akademicy zdołali jeszcze wyrównać (12:12), ale skuteczny atak Pawła Papke (14:13) zapoczątkował punktową serię rzeszowian. Po zbiciu Ardo Kreeka (19:14), Grzegorz Wagner wziął czas, po którym Rafael Redwitz dobił rywali kończąc przechodzącą piłkę (20:14). Tak wysokiego prowadzenia siatkarze z Podkarpacia nie oddali już do końca partii, wygranej przez nich 25:21.

Drugi set to początkowo gra punkt za punkt. Gdy przy stanie 9:10 Bartosz Janeczek skończył atak, od tego momentu passa w tej partii była już zdecydowanie po stronie AZS-u. Częstochowianie utrzymywali bezpieczne trzypunktowe prowadzenie, a w końcówce seta dzięki skutecznemu blokowi oraz punktowym zbiciom Janeczka i Piotra Łuki , przewaga wzrosła do sześciu punktów (21:15). Rzeszowianie próbowali odrobić straty, ale było już na to za późno. Seta zakończył atakiem Bartosz Janeczek (25:18).

W trzeciej odsłonie spotkania początek był bardzo zacięty. Żadna z drużyn nie była w stanie odskoczyć na więcej, niż dwa punkty. Przy stanie 13:13 podopieczni Grzegorza Wagnera wrzucili jednak piąty bieg i odjechali rywalowi szybciej, niż tamten był w stanie zareagować. Skuteczne ataki Piotra Łuki, dobre rozegranie Marka Kardosa i punktowe bloki częstochowian, okraszone błędami własnymi rzeszowian, zaowocowały siedmioma punktami zdobytymi przez akademików w jednym ustawieniu (13:20). Nie pomogło branie czasu przez Ljubomira Travicę . Po zepsutym serwisie Wojciecha Grzyba , kolejny set został zapisany na konto siatkarzy z Częstochowy (25:16).

Rozwój wypadków w pierwszej połowie czwartej partii wyraźnie wskazywał na to, że będzie to w tym spotkaniu partia ostatnia. Tak się jednak nie stało. Przy stanie 10:12 zapunktowali najpierw Wojciech Grzyb , a następnie Aleh Akhrem , odrabiając straty (12:12). Na drugą przerwę techniczną rzeszowianie schodzili mając punkt przewagi nad rywalem (16:15). Skuteczne ataki podopiecznych trenera Travicy dały im komfort w postaci dwupunktowej przewagi, która w końcówce seta, po kolejnym udanym ataku bardzo dziś skutecznego Akhrema, wzrosła do pięciu „oczek" (24:19). Resoviacy nie zmarnowali nadarzającej się okazji do doprowadzenia do remisu i blokując Bartosza Janeczka , zapewnili sobie pozostanie w grze.

Piąty set to zawsze loteria i to częstochowianie wyciągnęli tym razem szczęśliwy los, chociaż początek tej partii wyglądał dla nich nieszczególnie. Rzeszowianie zaczęli od prowadzenia 3:0, ale skuteczne zagrania Pawła Mikołajczaka i Dawida Murka dały Częstochowie remis (4:4). Kolejne punkty zdobywane przez młodego atakującego akademików wspieranego przez Piotra Łukę, pozwoliły „odjechać" przeciwnikowi na 10:6. Podopieczni Grzegorza Wagnera nie zwalniali tempa. Skuteczny atak Piotra Nowakowskiego (15:10) przypieczętował losy spotkania, dając częstochowianom pierwsze zwycięstwo na tegorocznym Memoriale Zdzisława Ambroziaka.

Najlepszym zawodnikiem spotkania wybrano rozgrywającego częstochowskiego AZS-u, Marka Kardosa.

Resovia Rzeszów – AZS Częstochowa 2:3
(25:21, 18:25, 16:25, 25:19, 10:15)