Strona Główna > Aktualności > Mistrzostwa Europy > ME, gr D: Spacerek Serbek, Słowaczki pokonują Czeszki

ME, gr D: Spacerek Serbek, Słowaczki pokonują Czeszki

x - [stare] Mistrzostwa Europy (K) 2009

W pierwszym meczu mistrzostw Europy rozegranym w ramach grupy D reprezentacja Serbii bez większych problemów pokonała drużynę narodową Azerbejdżanu. W drugim dzisiejszym spotkaniu „katowickiej rywalizacji" Czeszki nie sprostały Słowaczkom

Trener Azerbejdżanu Faig Garayev wziął pierwszy czas, gdy jego podopieczne przegrywały 9:14. Jednak to nie pomogło, by wybić z rytmu zmotywowane Serbki, które są upatrywane w roli faworytek całego turnieju. Gwiazda azerskiej drużyny, Natalya Mammadova , dwoiła i troiła się na boisku, mimo to jej punkty były kroplą w morzu potrzeb. Ostatecznie bałkanki zdemolowały rywalki 25:12.

W drugiej partii Azerbejdżan objął pierwsze prowadzenie w tym meczu (4:2), w tym momencie Zoran Terzic , trener Serbii, poprosił o pierwszy time-out. Czas nie wybił z rytmu zagrywającej Azerki, która popisała się pięknym asem. Terzic szybko zareagował, przywołał do porządku Jasnę Majstorovic , która razem z kapitanką Jeleną Nikoli wyprowadziły swój zespół na prowadzenie 18:13. Radość nie trwała długo, Azerbejdżan wrócił do gry (remis po 20). W tym momencie Brizitka Monar zastąpiła zmęczoną Majstorovic. Ostatecznie bałkanki wygrały 25:21.

W trzecim secie gra toczyła się punkt za punkt. Jednak więcej zimnej krwi w kluczowych momentach zachowały Serbki i to one mogły cieszyć się ze zwycięstwa w pierwszym meczu Mistrzostw Europy.

Serbia – Azerbejdżan 3:0
(25:12, 25:21, 25:19)

Serbia:
Nikolić (13), Ognjenović (2), Dersilo (11), Krsmanović (6), Molnar (10), Veljković (8), Popović (libero) oraz Majstorović, Antonijević, Vesović i Brakocević

Azerbejdżan: Maksimienko (7), Parkomienko O. (3), Parkomienko J. (1), Kowalenko (7), Mammadowa (8), Rahimowa (7), Korotenko (libero) oraz Mammadiarowa i Karimowa

Pierwszy set był wyrównany szczególnie w drugiej jego fazie. Na przerwach technicznych prowadziły Słowaczki, które dobrze grały zarówno w ataku jak i bloku. Jednak w końcówce dały się dogonić Czeszkom. Jednak skuteczne ataki urodzonej w Brazylii Solange Pauli Pereira Soares , dały zwycięstwo reprezentacji Słowacji 25:21.

W drugiej partii serią punktowych zagrywek popisała się Ivana Plchotova . Kibice zgromadzeni w katowickim Spodku, mogli podziwiać silne ataki Czeszki Terezy Matuszkovej oraz wspomnianej wcześniej Soares. Set zakończył się autowym atakiem Słowaczek.

Efektywne i efektowne akcje Matuszkowej i Jany Senkovej przyczyniły się do zwycięstwa Czeszek również w trzeciej partii. Kolejne dwa sety padły łupek Słowaczek. Chociaż Monika Smak i Veronika Hroncekova z trudem przebijały się przez czeski blok, to jednak zdobywały cenne punkty. W tie-breaku podopieczne Miroslava Cady wypracowały kilkupunktowe prowadzenie i spokojnie dowiozły zwycięstwo do końca.

Słowacja – Czechy 3:2
(25:21, 17:25, 19:25, 25:23, 15:13)