Strona Główna > Aktualności > Mistrzostwa Europy > ME, gr C: Białorusinki urwały seta Belgijkom, zwycięstwo Rosji

ME, gr C: Białorusinki urwały seta Belgijkom, zwycięstwo Rosji

x - [stare] Mistrzostwa Europy (K) 2009

Jeden set - tyle w inauguracyjnym meczu zdołały ugrać reprezentantki Białorusi. Wygrana siatkarkom Belgii nie przyszła jednak łatwo, gdyż przeciwniczki nie pozwoliły im w żadnej z partii zdobyć większej przewagi. Pewne zwycięstwo odniosły Rosjanki, pokonując Bułgarki.

W inauguracyjnym meczu turnieju w Bydgoszczy siatkarki Belgii grały z Białorusią. Początek spotkania należał do drużyny prowadzonej przez Nikolaja Karpola. Na inaugurację Białorusinki objęły prowadzenie 4:0. Do pierwszej przerwy technicznej podopieczne trenera Karpola utrzymały czteropunktową przewagę. W dalszej fazie pierwszej partii Belgijki rozpoczęły odrabianie strat. Po skutecznych zagrywkach Charlotte Leys podopieczne Gerta Vande Broeka zniwelowały straty do jednego punktu. Po chwili jednak w polu serwisowym pojawiła się Anna Szewczenko i znów Białorusinki objęły trzypunktowe prowadzenie. Podopieczne trenera Karpola do drugiej przerwy technicznej dołożyły jeszcze punkt przewagi i wydawało się, że bezpiecznie dowiozą tę zaliczkę do końca pierwszej odsłony. W końcówce pierwszego seta bardzo dobrą dyspozycję zaprezentowała gwiazda drużyny belgijskiej – Virgine De Carne i dzięki jej postawie podopieczne trenera Vande Broeka potrafiły doprowadzić do remisu. Chwilę później na tablicy wyników widniało 23:21 dla Belgijek. Kiedy wydawało się, że De Carne i spółka dowiozą prowadzenie do końca tej partii, na zagrywce pojawiła się Zakrewskaja i piłkę setową miały Białorusinki. Seta skuteczną zagrywką zakończyła dobrze znana z polskich parkietów Alena Hendzel i jej drużyna wygrała pierwszą partię 28:26.

Druga odsłona od początku należała do Belgijek. Na pierwszą przerwę techniczną De Carne i spółka schodziły z pięciopunktowym prowadzeniem. Podopieczne Nikolaja Karpola zdołały doprowadzić do wyrównania, jednak natychmiast Belgijki odpowiedziały. Po drugiej przerwie technicznej Marta Szczygielska i jej koleżanki kontrolowały przebieg seta wygrywając ostatecznie 25:20.

Trzeci set również układał się pod dyktando Belgijek od samego początku. Na drugiej przerwie technicznej podopieczne trenera Vande Broeka prowadziły 16:10. Po tej przerwie to Białorusinki doszły do głosu. Po bardzo dobrych zagrywkach Zakrewskajej, podopieczne trenera Karpola objęły prowadzenie. Belgijki jednak potrafiły poderwać się jeszcze do walki i ostatecznie wygrały trzecią partię 27:25.

Czwarta odsłona tylko na początku należała do Białorusinek. Jednak już na pierwszej przerwie technicznej Belgijki objęły dwupunktowe prowadzenie. Zakreuskaya i spółka potrafiły doprowadzić do remisu, ale to wszystko, na co było stać Białorusinki. Szybko Belgijki uzyskały czteropunktową przewagę i nie pozwoliły wydrzeć sobie zwycięstwa w tym meczu do końca. Ostatecznie Belgia pokonała Białoruś 3:1.

Belgia –  Białoruś 3:1
(26:28, 25:20, 27:25, 25:22)

Belgia: Aelbrecht (11), Dirickx (6), Leys (8), Vindevoghel (7), De Carne (22), Vandesteene (7), Szczygielska (libero) oraz Horemans (2), Rousseaux (1), Wittock, Smits (1), Bland i Van Vaerenbergh (libero)

Białoruś: Palczewskaja (3), Aksienawa (16), Zakrewskaja (13), Hendzel (7), Szewczenko (1), Kawalczuk (9), Liebiedzewa (libero) oraz Tumas (5) i Markowskaja

W drugim spotkaniu tej grupy Rosja pokonała Bułgarię 3:0. Podopieczne trenera Wladimira Kuzjutkina od początku dyktowały warunki gry. Po bardzo dobrej grze w obronie oraz kilku skutecznych blokach Rosjanki w pierwszej partii prowadziły 23:13. Po dobrej zagrywce Radostiny Czitigoi, Bułgarki zniwelowały stratę do 4 punktów. Dwie kolejne akcje należały jednak do Rosjanek i to one wygrały pierwszą partię 25:19.

Druga odsłona tego spotkania to kompromitująca gra podopiecznych Dragana Nesica. W całym secie Bułgarki nie potrafiły uzyskać dwucyfrowej liczby punktów. Ostatecznie podopieczne trenera Kuzjutkina wygrały drugiego seta 25:9.

Trzecia partia także od początku należała do Sbornej. Z każdą przerwą Rosjanki powiększały swoją przewagę. Kapitalnie w polu serwisowym przez całe spotkanie prezentowała się Julia Sedowa. Podopieczne trenera Kuzjutkina wygrały trzecią odsłonę 25:14 i cały mecz 3:0. Rosjanki tym zwycięstwem potwierdziły swoje aspiracje do złotego medalu.

W drugim dniu turnieju w Bydgoszczy Belgia zmierzy się z Bułgarią, a Białoruś z Rosją.

Bułgaria – Rosja 0:3
(19:25, 9:25, 14:25)

Bułgaria: Janewa (8), Debarliewa (1), Czitigoi (5), Wasilewa (6), Filipowa S. (8), Petkowa (6), Filipiwa M. (libero) oraz Sabkowa, Cwetanowa, Germanowa (6), Żarkowa (2) i Kolewa (2)

Rosja: Borodakowa (6), Safronowa (6), Sedowa (6), Gamowa (23), Szeszenina, Koszielewa (14), Kabeszowa (libero) oraz Żadan, Murtaziejewa i Fatiejewa