Strona Główna > Aktualności > Mistrzostwa Europy > ME gr, A: Polska – Hiszpania: To nie tak miało wyglądać

ME gr, A: Polska – Hiszpania: To nie tak miało wyglądać

x - [stare] ME (K) 2009: Polska - Hiszpania

Aż pięciu setów potrzeba było, by wskazać zwycięzcę pojedynku Polska-Hiszpania. Biało - czerwone, po wygranych dwóch setach, pozwoliły przeciwniczkom rozwinąć skrzydła i zwyciężyćw kolejnych dwóch. Jednak ostatecznie to Polki cieszyły się z wygranej.

Mecz rozpoczął się od udanego ataku Fernandez. Dłuższa wymiana, którą skutecznym atakiem zakończyła Kaczor, wyprowadziła Polki na prowadzenie 2:1, a po bloku Barańskiej (4:1), o czas poprosił trener Hiszpanek. Świetny plas Barańskiej dał naszym siatkarkom czteropunktowe prowadzenie – 6:2. Na pierwszą przerwę techniczną, po ataku Gajgał, Polski schodziły prowadząc 8:4. Tuż po powrocie na boisko, Hiszpanki odrobiły dwa punkty, a blok Garcia na Kaczor zniwelował naszą przewagę do jednego „oczka" – 9:8. Świetna kiwka naszej atakującej (12:9), a chwilę później kontra wykorzystana przez Barańską , zmusiła trenera Hiszpanek do wzięcia czasu. Chwilę później, po ataku Barańskiej, Polki zeszły na pierwszą przerwę techniczną z prowadzeniem 16:10. Blok pary Garcia-Gonzalez na naszej przyjmującej, przerwał passę biało-czerwonych (17:11). Dwie kolejne akcje należały już jednak do polskiej drużyny. Przy stanie 20:13 w miejsce Barańskiej pojawiła się Paulina Maj. As serwisowy Gajgał dał Polkom kolejny punkt – 22:13. Piłkę setową nasze zawodniczki miały po udanym ataku Jagieło, a skuteczna kontra w wykonaniu Kaczor zakończyła tę partię – 25:15.

Drugą partię od udanej kiwki rozpoczęła Bednarek-Kasza (1:0). Atak Sanchez w końcową linię boiska doprowadził do remisu – 2:2. Jenak punkt z zagrywki Jagieło, a później świetna akcja Barańskiej sprawiły, iż o czas poprosił szkoleniowiec Hiszpanek. Atak w aut Hernandez (6:3), a później kombinacja zagrana przez Sadurek z Gajgał, pozwoliła Polkom utrzymać trzypunktową przewagę. Atak w taśmę Hiszpanki sprowadził oba zespoły na przerwę techniczną (8:5). Czas wzięty przez trenera Hiszpanek przy stanie 11:6 podziałał na jego podopieczne i chwilę później Gonzalez popisała się skutecznym atakiem. Dłuższą wymianę na swoją korzyść rozstrzygnęły Polki, a dokładnie Joanna Kaczor, która popisała się skutecznym atakiem. Coraz częściej Milena Sadurek uruchamiała naszą atakującą, jednak po dwóch błędach Barańskiej przewaga biało-czerwonych zmalała do dwóch punktów (14:12). Autowa zagrywka Sanchez sprowadziła oba zespoły na drugą przerwę techniczną. Po powrocie na boisko piłkę przechodzącą po serwisie Barańskiej skończyła Gajgał (19:13). Chwilę później atak po prostej Hernandez zniwelował przewagę Polek do trzech punktów (19:16). Autowe zbicie Kaczor zmusiło trenera Jerzego Matlaka do wzięcia czasu. Po nim nasza atakująca nie sforsowała bloku, doprowadzając do remisu 20:20. Blok Gajgał na środku siatki, a akcję później na skrzydle, wyprowadził biało-czerwone na bezpieczne prowadzenie 23:20. Akcja blok-aut w wykonaniu Barańskiej zakończyła tę odsłonę – 25:20.

Trzecią partię otworzył atak Bednarek-Kaszy, a po błędzie El-Ammari Polki prowadziły 2:0. Po ataku Correi ze środka było już 3:2, jednak blok na Bednarek doprowadził do wyrównania.  Walka wyrównała się, jednak blok pary Sadurek – Gajgał wyprowadził nasze siatkarki na dwupunktową przewagę – 6:4. Jeszcze przed przerwą techniczną Hiszpanki doprowadziły do remisu, a blok na Barańskiej dał im prowadzenie 7:6. Na przerwę nasze rywalki zeszły z jednopunktową przewagą – 8:7. Kolejny świetny blok Gajgał dał Polkom remis (8:8)., jednak po błędzie Kaczor Hiszpanki wyszły na prowadzenie 10:8. Biało-czerwone bardzo szybko odrobiły straty, doprowadzając do remisu, by dwie akcje później przegrywać 10:12. Kolejny udany atak Hernandez zmusił trenera Matlaka do wzięcia czasu. Po powrocie na boisko Polkom udało się zdobyć punkt blokiem (14:11). Błąd Gajgał na siatce sprowadził oba zespoły na drugą przerwę techniczną z czteropunktowym prowadzeniem Hiszpanek. Po powrocie na boisko świetnie zbijała Barańska, a kolejna udana akcja tej zawodniczki zmniejszyła przewagę naszych rywalek – 17:14. Atak Anny Witczak pozwolił Polkom zbliżyć się do Hiszpanek na dwa punkty (18:16). Po czasie na żądanie trenera ekipy rywalek, Garcia popisała się skutecznym atakiem. Przy stanie 20:16, po kolejnym błędzie po naszej stronie, o przerwę poprosił Jerzy Matlak.  Po skutecznej kontrze Kaczor, Polki zbliżyły się do przeciwniczek na dwa punkty (18:20). Blok na Witczak podwyższył jednak prowadzenie Hiszpanek (23:18), a po ataku Hernandez miały one piłkę setową. Partię zakończyło kolejne udane zbicie tej zawodniczki, która ustanowiła wynik partii na 25:19.

Czwartego seta otworzył blok na Kaczor, a po kiwce El-Ammari Hiszpanki prowadziły 2:0. Blok na Witczak zmusił trenera Polek do wzięcia czasu. Nasze siatkarki przegrywały już 0:4. Po powrocie na boisko udanym zbiciem zameldowała się Witczak, a blok pary Kaczor-Bednarek pozwolił naszym reprezentantkom odrobić dwa punkty – 2:4. Świetny atak Sanchez wyprowadził Hiszpanki na trzypunktowe prowadzenie, a po błędzie Marioli Zenik, przeciwniczki prowadziły na pierwszej przerwie technicznej czterema punktami. Po powrocie na boisko biało-czerwone nadal nie mogły odnaleźć swojego stylu gry. Dopiero atak Barańskiej i kiwka Witczak zniwelowała część strat do dwóch punktów (7:9). Następne dwie akcje należały jednak do Hiszpanek (11:7 po ataku El-Ammari). Błędy własne systematycznie oddalały nas od rywalek (14:9 po bloku na Kaczor). Dwa udane zbicia naszej atakujące pozwoliły na odrobienie części strat, jednak autowy atak Bednarek-Kaszy sprowadził oba zespoły na drugą przerwę techniczną, przy wysokim prowadzeniu Hiszpanek, 16:11. Pojedyncze udane akcje biało-czerwonych nie mogły pozwolić na odrobienie strat  As serwisowy Sanchez podwyższył przewagę naszych rywalek – 19:13. Świetna zagrywka Barańskiej zmusiła trenera Hiszpanek do wzięcia czasu przy stanie 20:16. Po nim kontrę wykorzystała Witczak, jednak blok na Gajgał pozwolił przyjezdnym wrócić do wysokiej, pięciopunktowej przewagi (22:17). As serwisowy, tym razem Izabeli Bełcik sprawił, iż po raz drugi szkoleniowiec naszych rywalek poprosił o przerwę. Po nim w aut atakowała Hernandez (23:21), jednak blok na Witczak dał Hiszpankom piłkę setową. As serwisowy Witczak, pozwolił Polkom odrobić kolejny punkt (24:23). Set jednak padł łupem naszych rywalek – 25:23.

Tie-break od ataku w aut rozpoczęła Kaczor, a po kolejnym błędzie Polek, Hiszpanki prowadziły 2:0. Plas Hernandez poza boisko doprowadził do remisu (2:2), a kontra wykorzystana przez Barańską wyprowadziła biało-czerwone na prowadzenie 3:2. Blok Gajgał dał naszym zawodniczkom dwupunktową przewagę – 5:3, którą jednak po zbiciu w aut Kaczor, straciły (5:5). Skuteczna kontra w wykonaniu Jagieło sprawiła, iż przy zmianie stron Polki prowadziły 8:6. O czas poprosił trener Hiszpanek. Kolejnym udanym atakiem popisała się Aleksandra Jagieło (9:6), jednak błąd Sadurek zmniejszył przewagę biało-czerwonych do zaledwie jednego punktu (9:8). Świetna zagrywka Gajgał pozwoliła Polkom objąć prowadzenie 11:9, co zmusiło trenera Hiszpanek do wzięcia czasu. Po nim nasza środkowa posłała piłkę w aut (11:10), jednak chwilę później długą wymianę kapitalnym atakiem zakończyła Kaczor (12:10), która w kolejnej akcji zdobyła punkt blokiem. Skuteczne zbicie tej siatkarki dało Polkom piłkę meczową. Kiwka Limas przerwała passę naszej drużyny, ale autowy atak Hernandez zakończył to spotkanie zwycięstwem podopiecznych Jerzego Matlaka – 15:11 w tie-breaku i 3:2 w całym meczu.

Polska – Hiszpania 3:2
(25:15, 25:20, 19:25, 23:25, 15:11)

Składy drużyn:
Polska: Jagieło (9), Barańska (16), Gajgał (15), Bednarek-Kasza (10), Sadurek-Mikołajczyk (2), Kaczor (21), Zenik (libero) oraz Maj, Witczak (6), Pykosz, Bełcik (1)
Hiszpania: Garcia (12), Lamas (3), Fernandez (3), Hernandez Y. (13), Sanchez (10), Gonzalez (9), Ramirez (libero) oraz El-Ammari (6), Correa (10), Paraja i Delgado