Strona Główna > Aktualności > inne > Finał ME na siedząco: Holenderki najlepsze w turnieju kobiet

Finał ME na siedząco: Holenderki najlepsze w turnieju kobiet

x - [stare] Mistrzostwa Europy w siatkówce na siedząco 2009

W Mistrzostwach Europy w piłce siatkowej na siedząco  kobiet niepokonana okazała się reprezentacja Holandii. Srebrne medale wywalczyły Ukrainki, a na najniższym stopniu podium stanęły Słowenki. Polska drużyna  narodowa została sklasyfikowana na miejscu 8.

W tegorocznych Mistrzostwach Europy kobiet wystartowało łącznie osiem zespołów. O tytuł mistrzowski Starego Kontynentu panie walczyły przez pięć dni. Korona zasłużenie przypadła drużynie Holandii, aktualnym Mistrzyniom Świata.

Finał:

Spotkanie finałowe rozpoczęło się korzystnie dla reprezentantek Ukrainy. Mistrzynie Świata i faworytki tego meczu w pierwszym secie zdołały ugrać zaledwie 20 punktów. Później role na boisku uległy jednak odwróceniu. W kolejnych odsłonach coraz bardziej widoczna była dominacja pomarańczowych. Trzy kolejne partie padły łupem Holenderek i to one 3:1 wygrały elbląski finał Mistrzostw Europy w siatkówce na siedząco kobiet.

Najtrudniejszy w tym turnieju był dla nas mecz półfinałowy ze Słowenią, w którym o zwycięstwie zadecydował tie-break – przyznał trener Holandii, Michiel de Ruijter.Dzisiaj w pierwszym secie Ukraina również okazała się twardym przeciwnikiem. Później było już zdecydowanie łatwiej – dodał.

Po zdobyciu przez Holenderki Mistrzostwa Świata i Mistrzostwa Europy, siatkarkom tej drużyny pozostaje do osiągnięcia już tylko jeden cel. – Do kompletu brakuje nam już tylko złotego medalu olimpijskiego – mówił z uśmiechem trener. – Ten cel będziemy chcieli osiągnąć podczas najbliższych Igrzysk.

Holandia – Ukraina 3:1
(20:25, 25:20, 25:13, 25:8)

Mecz o 3. miejsce:

W finale pocieszenia zmierzyły się ekipy Słowenii i Litwy. Grupowe rywalki naszych reprezentantek (Słowenki) pewnie wygrały to spotkanie i podczas jutrzejszej ceremonii zakończenia mistrzostw zostaną udekorowane brązowymi medalami.

Słowenia – Litwa 3:0
(25:20, 26:24, 25:13)

Mecz o miejsca 7-8:

Polki ostatniego dnia turnieju zagrały z reprezentacją Finlandii. Stawką tego meczu była siódma lokata w elbląskim turnieju. Spotkanie rozpoczęło się niezwykle obiecująco dla naszej żeńskiej drużyny. Pierwszy set biało-czerwone wygrały 26:24. Później było już niestety gorzej. Kolejne partie gładko oddane do 15 i 14. W ostatniej, czwartej odsłonie zawodniczki Janusza Kowalskiego zdołały zdobyć już jedynie 7 punktów.

Polska drużna w tegorocznych Mistrzostwach Europy w piłce siatkowej na siedząco zajęła ostatecznie ósme miejsce. Panie rozegrały pięć spotkań, w których udało im się wygrać zaledwie jednego seta. Należy jednak zaznaczyć, że elbląski turniej był pierwszym międzynarodowym sprawdzianem naszej żeńskiej kadry narodowej.

Polska – Finlandia 1:3
(26:24, 15:25, 14:25, 7:25)

Polska: Warelis, Wasiewska, Świderska, Wardenga, Bujok, Fiodorow oraz Ujazda, Kałek, Kornobys, Kowalczewska i Zielińska