Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > Mistrzostwa Europy > Mistrzostwa Europy: Uczestniczki grupy D

Mistrzostwa Europy: Uczestniczki grupy D

fot. archiwum

W piątek w Katowicach bój o mistrzostwo Starego Kontynentu rozpoczną ekipy Azerbejdżanu, Czech, Słowacji oraz Serbii. Podopieczne Zorana Terzica to faworytki grupy, wicemistrzynie Europy i brązowe medalistki ostatnich MŚ.

Azerbejdżan

Żeńska reprezentacja Azerbejdżanu w rankingu FIVB zajmuje obecnie 26. pozycję. Federacja siatkówki tego kraju przystąpiła do CEV dopiero w 1992 roku, a Azerki występowały na mistrzostwach Europy dopiero dwa razy: w 2005 i 2007 roku. Trzeba przyznać, że żeńska ekipa Azerbejdżanu to zespół nieobliczalny i potrafiący sprawić niespodziankę.

Na ME w 2005 roku siatkarki tego kraju zajęły miejsce tuż za podium. W pojedynku o brązowy krążek uległy Rosjankom 0:3. Dwa lata temu Azerkom nie powiodło się już tak dobrze. W I fazie rozgrywek zajęły 3. miejsce w grupie, zaś w fazie II były ostatnie. Ostatecznie uplasowały się dopiero na 12. miejscu. O udział w tegorocznej imprezie musiały walczyć w kwalifikacjach. W III rundzie rozegrały dwumecz z reprezentacją Grecji, którą pokonały 3:0 i 3:1.Ekipa Azerbejdżanu nie uczestniczy w wielu imprezach międzynarodowych. Po sukcesie w ME 2005 zespół wziął udział w turnieju World Grand Prix 2006, ale nie odniósł tam sukcesu. Azerki uplasowały się wtedy na 10. pozycji.

W tym roku ekipa Azerbejdżanu walczyła o udział w mistrzostwach świata 2010. Rywalizację rozpoczęła od II rundy. W turnieju w Gubie gospodynie zajęły 2. miejsce, ustępując w klasyfikacji ekipie Białorusi, ale awans do kolejnej rundy wywalczyły. W turnieju III rundy Azerki zagrały w holenderskim Almere, ale zarówno gospodynie, jak i Niemki okazały się mocniejsze.

Gwiazdą reprezentacji Azerbejdżanu jest niewątpliwie Natalia Mammadowa, zawodniczka ukraińskiego pochodzenia. W 2004 roku, mając 20 lat, podpisała kontrakt z najlepszym klubem w Azerbejdżanie – Azzerailu Baku. Dała się także namówić na reprezentowanie barw tego kraju i od kilku lat jest filarem kadry.

Serbia

Historia żeńskiej siatkówki w Serbii nieodłącznie wiąże się z występami zawodniczek jako reprezentantek Jugosławii, a następnie Serbii i Czarnogóry. W mistrzostwach Starego Kontynentu zespół występował 13 razy, zdobywając dwa medale: w 1951 roku brązowy, zaś w 2007 roku srebrny. Dwa lata temu w finale lepsze okazały się Włoszki, które zwyciężyły 3:0. Oprócz srebrnego krążka dwie z Serbek odebrały nagrody indywidualne. Jovana Brakočević została najlepszą serwującą, zaś Maja Ognjenović najlepszą rozgrywającą.

Serbki mają na swoim koncie także brązowy medal mistrzostwa świata 2006, zdobyty jeszcze jako zespół Serbii i Czarnogóry.

W tym roku podopieczne Zorana Terzica wzięły udział w pierwszej edycji Ligi Europejskiej kobiet i… odniosły sukces. W finałowym pojedynku pokonały reprezentację Francji 3:2. Zdobyły także srebro na Uniwersjadzie. Przed ME czekała je jeszcze walka w turnieju kwalifikacyjnym do mistrzostw świata. Serbki były gospodyniami turnieju w Suboticy, a jednocześnie faworytkami imprezy. Zgodnie z oczekiwaniami wygrały wszystkie spotkanie, tracąc w sumie tylko dwa sety.

Nic zatem dziwnego, że nastroje w zespole są optymistyczne, a trener i zawodniczki oczekują medalu na mistrzostwach Europy. – Na ostatnich mistrzostwach rozgrywanych w Belgii, zdobyliśmy srebrny medal, dlatego do Polski będziemy jechać jako jedni z faworytów imprezy – przyznał wprost trener Terzić.

Na początku września serbska kadra udała się do Włoch, gdzie zmierzyła się w sparingach z tamtejszą reprezentacją, a następnie wzięła udział w turnieju w Weronie. W nim zagrała także przeciwko ekipie Polski. W tym pojedynku nasze siatkarki musiały uznać wyższość rywalek, przegrywając 2:3.

Tuż przed przylotem do Polski zespół Serbii zmierzył się jeszcze w meczach kontrolnych z Bułgarkami. Dwukrotnie zwyciężyły siatkarki Zorana Terzica (3:1, 4:0). Bardzo dobrze spisywała się Jelena Nikolić, występująca na co dzień w tureckim Vakifbank Gunes Sigorta Stambuł. Na pewno kibice mogą liczyć na dobrą dyspozycję Mai Ognjenović, grającej we włoskim Monteschiavo Jesi, a także Jovany Brakocević, atakującej Spess Volley Conegliano.

Słowacja

Żeńska reprezentacja Słowacji jest mało znana na arenie międzynarodowej. W światowym rankingu Słowaczki zajmuję 40. miejsce, ale trzeba podkreślić, że federacja tego kraju dołączyła do CEV dopiero w 1993 roku (po rozpadzie Czechosłowacji). W mistrzostwach Europy siatkarki tego kraju uczestniczyły dwukrotnie.

W 2003 roku Słowaczki zajęły ostatnie (12.) miejsce, przegrywając w swojej grupie wszystkie spotkania. W 2007 roku również wypadły przeciętnie. Uplasowały się bowiem na 13. miejscu, wygrywając w I rundzie w grupie D tylko jeden mecz.

Podobnie jak większość zespołów, także Słowaczki wzięły udział w turnieju kwalifikacyjnym do mistrzostw świata 2010. Podopieczne trenera Miroslava Cady na turniej II rundy pojechały do Chorwacji. Nie była to udana impreza dla tej reprezentacji. Słowaczki pokonały jedynie zespół Węgier i ostatecznie zakończyły rywalizację na 3. miejscu. Libero Dominika Valachová przyznała później, że ona i jej koleżanki nie pokazały pełnego potencjału. Dodała jednak, że kadra miała mało czasu na przygotowania i siatkarki dopiero podczas tego turnieju miały się przekonać, na co je stać.

Później Słowaczki otrzymały trochę wolnego, a następnie rozpoczęły przygotowania do ME. Oprócz treningów podopieczne Miroslava Cady zagrały mecze kontrolne z reprezentacją Chorwacji. W pierwszym spotkaniu, mającym charakter czysto treningowy, Słowaczki wygrały 3:1. W drugim pojedynku reprezentacja Chorwacji wzięła, wygrywając 3:0.

Po meczach z Chorwacją trener Cada podał listę 12 zawodniczek, które wezmą udział w ME. W porównaniu z kadrą, która walczyła w meczach sparingowych z Chorwacją w Polsce zabraknie przyjmującej Ericy Salanciovú i libero Dominiki Valachovej. Na rozegraniu zobaczymy jednak, znaną z gry w polskiej ekstraklasie, Monikę Smak.

Czechy

Do siatkarskiego dorobku żeńskiej reprezentacji Czech zalicza się także sukcesy zdobyte pod nazwą Czechosłowacji. Federacja tego kraju należy co Europejskiej Konfederacji Siatkówki od 1947 roku. W przeszłości żeński zespół Czechosłowacji odnosił znaczące sukcesy na arenie międzynarodowej. Dwukrotnie – w 1952 i 1960 roku – siatkarki wywalczyły brązowy medal mistrzostw świata. W mistrzostwach Europy uczestniczyły 22 razy. Jako ekipa Czechosłowacji raz wywalczyły złoto (1955), trzy razy srebro (1948, 1958, 1971) i dwa razy brąz (1950, 1987). Już jako reprezentacja Czech w 1993 roku zdobyły srebrny krążek, a w 1997 roku brązowy.

Dwa lata temu Czeszki uplasowały się na 9. miejscu. W I rundzie walki o czempionat ich rywalkami były m.in. Polki, a mecz tych ekip zakończył się zwycięstwem biało-czerwonych 3:1. Czeszki zakończyły rywalizację w grupie B na drugim miejscu. W II rundzie nie powiodło im się już tak dobrze. Przegrały bowiem wszystkie spotkania.

W tym roku siatkarki Czech skupiły się na przygotowaniach do mistrzostw Europy oraz kwalifikacjach do mistrzostw świata 2010. Pod koniec czerwca sparowały z kadrą Niemiec, zaś miesiąc później wzięły udział w turnieju kwalifikacyjnym III rundy do MŚ 2010. Ich rywalkami były Włoszki, Bułgarki i Białorusinki. Pojedynek z tymi ostatnimi zadecydował o tym, że podopieczne Tani Krempaski otrzymały bilet do Japonii. W całym turnieju lepsze od Czeszek okazały się tylko gospodynie. Podczas tej imprezy rozdano także nagrody indywidualne, a pięć z nich przypadło w udziale właśnie Czeszkom. Najlepiej zagrywającą była Ivana Plchotova, najlepszą rozgrywającą Lucie Muhlsteinova, a najlepszą libero, broniącą i przyjmującą Marketa Tomanova.

W sierpniu ekipa czeska wyjechała na zgrupowanie do Szczyrbskiego Jeziora. Część przygotowań stanowiły wyprawy w Wysokie Tatry. Później zespół kontynuował zajęcia w Brnie oraz Opavie. W tym czasie Tania Krempaska obserwowała swoje podopieczne podczas sparingów z Francuzkami i Białorusinkami, a także decydowała o wyborze dwunastki na ME. W obu sparingach z ekipą białoruską Czeszki przegrały 2:3, jednak trener Krempaska podkreślała, że zespół cały czas się zgrywa. Na początku września kadra poleciała do Bułgarii i w Warnie rozegrała trzy mecze z tamtejszą reprezentacją. We wszystkich meczach Czeszki okazały się lepsze, choć dwa pojedynki zakończyły się dopiero w tie-breaku. Na koniec cyklu sparingowego nasze południowe sąsiadki zmierzyły się dwukrotnie z ekipą Chorwacji. W pierwszym meczu wygrały 3:1, zaś w drugim 3:0.

W kadrze na mistrzostwa Europy znalazły się dwie siatkarki doskonale znane z polskich parkietów. Lucie Mühlsteinová reprezentowała barwy AZS Białystok, zaś Ivana Plchotová była zawodniczką Muszynianki Muszyna, z którą zdobyła złoty medal w sezonie 2008/2009. Z pewnością te dwie zawodniczki będą filarami kadry Czech, podobnie jak libero Marketa Tomanova oraz atakująca Tereza Matuszková.

źródło: inf. własna

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
Mistrzostwa Europy

Tagi przypisane do artykułu:
, , , ,

Więcej artykułów z dnia :
2009-09-24

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2018 Strefa Siatkówki All rights reserved