Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > Liga Siatkówki Kobiet > AZS Białystok nie jedzie do Iławy

AZS Białystok nie jedzie do Iławy

fot. archiwum

Białostockie siatkarki miały wyjechać na turniej do Iławy. W zawodach jednak nie wezmą udziału, gdyż drużyna jest rozbita przez kontuzje. Albin Mojsa nie mógłby nawet skompletować składu na sparingi. A do tego zespołu nie wzmocni Justyna Sachmacińska.

Grono kontuzjowanych zawodniczek w zespole Pronaru Zeto Astwy AZS Białystok zamiast się pomniejszać, ciągle rośnie. Już na początku przygotowań do startującego 24 października sezonu ekstraklasy było jasne, że jedna z nowo pozyskanych zawodniczek – Katarzyna Wysocka – zanim zacznie uczestniczyć w treningach, będzie musiała uporać się z kontuzją kolana. Następnie okazało się, że w zajęciach nie może brać udziału inna z siatkarek, które dołączyły do drużyny – Magdalena Godos. Potem z kadry, z powodów różnych urazów wypadały: Katarzyna Kalinowska, Małgorzata Cieśla, Agnieszka Starzyk. Ostatnio na urazy zaczęły się uskarżać ponadto: Joanna Szeszko, Magdalena Saad, Ilona Gierak, które do końca tygodnia muszą odpocząć od treningów.

Ze względu na kontuzje wczoraj postanowiono, że białostoczanki nie wyjadą na rozpoczynający się dziś turniej w Iławie, gdzie miały zmierzyć się przyszłymi rywalkami w ekstraklasie (Centrostal Bydgoszcz, Gedania Żukowo, Organika Budowlani Łódź).


Do tego wszystkiego nie doszedł do skutku transfer Justyny Sachmacińskiej, która w najbliższym sezonie będzie grała przeciwko swojemu klubowi. Taki jest finał braku porozumienia między stowarzyszeniem prowadzącym obecnie sekcję Pronaru Zeto Astwa AZS a AZS-em Środowisko Białystok, z którego tę sekcję wyodrębniono. Sachmacińska idzie na wypożyczenie do Gedanii Żukowo, rywala AZS-u drużyny w walce o utrzymanie w ekstraklasie.Justyna, jako przyjmująca, bardzo by się przydała nękanemu kontuzjami zespołowi Pronaru Zeto Astwa AZS. Tyle, że po powrocie z wypożyczenia do Piasta Szczecin pozostała zawodniczką AZS-u Środowisko. Prezesi obu organizacji: Adam Cybulski (stowarzyszenie) i Antoni Prokop (środowisko) nie porozumieli się w sprawie przekazania zawodniczki.

Poziom dyskusji w Białymstoku spadł do żenującego poziomu – mówi prowadzący sprawy siostry Karol Sachmaciński. Ze względu na to, że obaj panowie się nie lubią, nie dało się nic załatwić. Wystąpiliśmy z wnioskiem do PZPS-u o ustalenie, czyją Justyna jest zawodniczką. Na podstawie dokumentów orzeczono, że należy do AZS-u Środowisko. Ten klub nie ma jednak sekcji, a my nie możemy tracić czasu. Dlatego Justyna zagra w Gedanii, a za rok będzie już wolną zawodniczką.

Dlaczego popularna "Sachma" nie mogła przejść z AZS-u do AZS-u?

Ostatni raz z ludźmi ze stowarzyszenia rozmawiałem dwa, może trzy miesiące temu. Nic na to nie poradzę, że jego działacze autorytarnie stwierdzili, że to ich zawodniczka – oznajmia Antoni Prokop.Ja im powiedziałem, że o ile się do mnie zwrócą, mogę im Justynę wypożyczyć. Nie wiem, czy za złotówkę, czy sto złotych. Ale, choć trzy kluby po nią się zgłosiły, nie było wśród nich AZS-u – dodaje Prokop. Przypomnijmy, że póki stowarzyszenie nie przejęło sekcji, to on szefował klubowi siatkarek, praktycznie do końca 2008 roku.

Obecne władze uważają, że Prokop celowo nie wpisał będącej wówczas na wypożyczeniu Sachmacińskiej do załącznika przekazując pierwszy zespół. Przyznają też jednak, że można to było zauważyć. Teraz działacze nie podjęli próby uratowania sytuacji, gdy ich stanowisko obaliło orzeczenie PZPS-u.

Póki nie ma żadnej oficjalnej informacji o wypożyczeniu Justyny do Gedanii, niczego nie chcę komentować. Ale przyznam – spodziewaliśmy się, że u nas nie zagra – powiedział wczoraj pełnomocnik zarządu Pronaru Zeto Astwa AZS Michał Cybulski.

Prezes Prokop trzymał kartę zawodniczą Justyny, a panowie Cybulscy "uznaniowo" stwierdzili, że należy do ich klubu. Po orzeczeniu PZPS-u okazało się, że nie mają racji. Na skutek tego wszystkiego przez konflikt personalny musieliśmy się zdecydować na inny klub – kończy Karol Sachmaciński.

Autorem tekstu jest Miłosz Karbowski

źródło: Gazeta Współczesna, Gazeta Wyborcza

nadesłał: ,

Więcej artykułów z kategorii :
Liga Siatkówki Kobiet, rozgrywki towarzyskie

Tagi przypisane do artykułu:
, , ,

Więcej artykułów z dnia :
2009-09-24

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2018 Strefa Siatkówki All rights reserved