Strona Główna > Aktualności > inne > ME na siedząco: Trudny początek dla polskich zespołów

ME na siedząco: Trudny początek dla polskich zespołów

x - [stare] Mistrzostwa Europy w siatkówce na siedząco 2009

Za nami pierwszy dzień turnieju Mistrzostw Europy w piłce siatkowej na siedząco. Polskie reprezentacje przegrały  swoje inauguracyjne spotkania na tej imprezie. Rywalami Polaków w pierwszym meczu była drużyna Serbii. Panie zmierzyły się zaś z Ukrainą.

Mistrzostwa Europy w piłce siatkowej na siedząco goszczą w Polsce po raz pierwszy. W turnieju bierze udział 11 zespołów męskich oraz 8 żeńskich. Zmagania potrwają aż do soboty.

Fajnie, że tak poważne zawody jak Mistrzostwa Europy odbywają się w Polsce, a tym bardziej w Elblągu, bo to potęga polskiej siatkówki na siedząco. Oby częściej odbywały się tu zawody rangi międzynarodowej – mówi Alicja Fiodorow , reprezentantka kadry narodowej.

Siatkarki i siatkarze w Elblągu walczą nie tylko o tytuł mistrzowski Starego Kontynentu, ale także o prawo gry w przyszłorocznych Mistrzostwach Świata w Oklahomie.

Ze względu na ogłoszoną w naszym kraju żałobę narodową organizatorzy postanowili zrezygnować z programu artystycznego, który miał rozpocząć największą w Polsce imprezę sportową osób niepełnosprawnych.

Turniej mężczyzn:

Elbląski turniej zainaugurował mecz męskiej reprezentacji Polski z drużyną Serbii. Goście rozpoczęli to spotkanie z "wysokiego C". Na pierwszą przerwę techniczną schodzili już z ogromną przewagą, którą w dalszej części pierwszego seta nadal skutecznie powiększali (25:10). W drugiej odsłonie Serbowie pozwolili Polakom na zdobycie zaledwie ośmiu punktów. Sparaliżowanym biało-czerwonym nie pomagały przerwy w grze i zmiany wprowadzane przez trenera Bożydara Abadżijewa . Trzecia partia przywróciła polskim kibicom zgromadzonym w hali Centrum Sportu i Biznesu wiarę w możliwość odwrócenia losów tego meczu. Polacy wreszcie podjęli walkę jak równy z równym. Niestety w końcówce większym doświadczeniem wykazali się reprezentanci Serbii i to oni wygrali trzeci set 25:19 i całe spotkanie 3:0.

Okazało się, że Serbia to dużo mocniejszy od nas zespół, przede wszystkim ograny i zgrany . To było widać na boisku – powiedział po tym spotkaniu kapitan reprezentacji Polski Piotr Truszkowski.

Polska – Serbia 0:3
(10:25, 8:25, 19:25)

Polska: Truszkowski, Wypych, Zoga, Majka, Siciński, Głąb, Samczyk (libero) oraz Czyż, Karczmarczyk, Małecki, Malinowski i Pauch

We wtorek Polaków czekają aż dwa spotkania. O godzinie 14:15 z reprezentacją Holandii, a następnie o 19:15 z Rosją.

W grupie A turnieju mężczyzn rozegrano dziś trzy spotkania. W pierwszym z nich  Niemcy pokonali reprezentantów Wielkiej Brytanii 3:0 (25:11, 25:4, 25:10). W kolejnym Węgrzy w trzech setach wygrali z ekipą Grecji (25:5, 25:12, 25:9), a  na zakończenie poniedziałkowych gier Ukraińcy również  3:0 pokonali siatkarzy  Chorwacji (25:20, 26:24, 25:12).

Turniej kobiet:

W jedynym dziś spotkaniu kobiet reprezentantki Polski zmierzyły się z drużyną Ukrainy. Biało-czerwone musiały uznać wyższość rywalek po trzech, niestety krótkich setach. Polki pierwszą partię przegrały do 11, w drugiej udało im się zdobyć zaledwie 8 punktów. Trzecią odsłonę rozpoczęły od prowadzenia, ale i tym razem rywalki okazały się zbyt silne (10:25).

Ukrainki były lepsze od nas – podsumowała to spotkanie Ewa Zielińska. Nie miałyśmy odbioru, więc załatwiły nas zagrywką. Nasza drużyna jest młoda i nieograna. To główny powód przegranej – tłumaczy wynik spotkania zawodniczka reprezentacji Polski.

Na imprezie międzynarodowej jesteśmy po raz pierwszy, jest to nasz debiut. Będziemy się cieszyć, jeżeli uda nam się wygrać set, jeżeli zwyciężymy w meczu, będzie to ogromna radość – powiedział przed rozpoczęciem turnieju trener żeńskiej reprezentacji Janusz Kowalski .

Polska – Ukraina 0:3
(11:25, 8:25, 10:25)

Polska: Warelis, Wasiewska, Świderska, Wardenga, Bujok, Fiodorow oraz Ujazda, Kałek, Głowińska, Kornobys, Kowalczewska i Zielińska

Polki we wtorek zagrają równolegle z naszą męską reprezentacją, a ich rywalkami będą tym razem Słowenki. Początek spotkania o godz. 14:30.