Strona Główna > Aktualności > II liga mężczyzn > Drugie miejsce Sudetów w międzynarodowym turnieju

Drugie miejsce Sudetów w międzynarodowym turnieju

MKS Sudety Kamienna Góra

Czeskim akcentem zakończyły się przygotowania Sudetów Kamienna Góra do sezonu. Po rozegraniu trzech gier w czeskich Benatkach, gracze prowadzeni przez Jacka Kurzawińskiego, ostatecznie zajęli 2. miejsce i zakończyli okres meczów kontrolnych.

W pierwszym swoim spotkaniu Sudety zmierzyły się ze szwajcarskim drużyną Volley Näfels, w której na pozycji atakującego występuje Gustavo Meyer z Meksyku oraz brazylijski środkowy Bruno Mugnaini. W pierwszej partii kamiennogórzanie prowadzili już 24:21, jednak błędy własne oraz dobra gra wspomnianych filarów szwajcarskiego teamu, doprowadziły do przegrania końcówki i w konsekwencji pierwszego seta 27:29. Kolejne dwie partie były niezwykle wyrównane, gra toczyła się punkt za punkt. Nie pierwszy raz ciężar gry spoczywał na barkach Macieja Zająca oraz Marcina Ciesielskiego, którzy regularnie punktowali ze skrzydeł. Dobre zmiany trenera Sudetów Jacka Kurzawińskiego oraz skuteczniejsza gra blokiem (Pizuński, Kwapisiewicz) pozwoliły na ostateczne zwycięstwo polskiej ekipy w obu partiach, odpowiednio 25:18 i 25:22.

Seat Volley Nafels – MKS Sudety Meblomarket Kamienna Góra 1:2
(29:27, 18:25, 22:25)

Seat: Busser, Zurgilgen, Polak, Mugnaini Benetti, Meyer, Bedrac (libero) oraz Gygli i Werner
Sudety: Kurpiel, Jerzyk, Zając, Ciesielski, Pizuński, Kwapisiewicz, Wierzbicki (libero) oraz Leński i Gądek

W drugim meczu kamiennogórzanom przyszło zmierzyć się z Duklą Liberec. 16-krotni mistrzowie Czech oraz ubiegłoroczni zdobywcy krajowego pucharu, postawili podopiecznym Jacka Kurzawińskiego wysoko poprzeczkę Początek spotkania nie zapowiadał porażki. Oba zespoły prowadziły wyrównaną walkę. Najmocniejszymi punktami czeskiego zespołu byli niewątpliwie atakujący Jakub Vencovskýi oraz przyjmujący Jan Jeslínek. Pierwsze dwa sety padły łupem naszym południowym sąsiadom w stosunku 25:21. W trzeciej odsłonie spotkania trener Sudetów dał odpocząć swoim podstawowym zawodnikom. Na boisku pojawili się Bartosz Jerzyk, Dariusz Jakobschy, Tomasz Botwina oraz Fabian Kurzawiński. Ostatni set potwierdził dominacje zespołu z Liberca, którą wygrali do 13.

VK Dukla Liberec – MKS Sudety 3:0
(25:21, 25:21, 25:13)

VK Dukla: Novak, Kotrch, Jeslinek, Nesvacil, Vampola, Vencovský, Fucik (libero) oraz Pesl i Tichacek
Sudety: Kurpiel, Leński, Zając, Ciesielski, Pizuński, Kwapisiewicz, Wierzbicki (libero) oraz Jerzyk, Gądek, Botwina, Jakobschy i Kurzawiński

Na zakończenie turnieju o godzinie 17:15 na parkiet wybiegli zawodnicy gospodarzy Karbo Benatky i Sudetów. Mecz decydował o tym, która z drużyn uplasuje się na drugim miejscu.

W zespole gospodarzy zaprezentowało się dwóch graczy mających przeszłość w polskiej ekstraklasie (Pavel Reźnicek oraz Karel Kvasnicka). Premierowa odsłona była wyrównana. Szybkie rozegrania Reźnicka na środek oraz po drugiej stronie siatki kombinacyjna gra Maćka Leńskiego, z pewnością mogła spodobać się licznie zgromadzonej publiczności. Do Zająca i Ciesielskiego, w zdobywanie punktów z ataku, włączyli się kapitan „sudeciaków", Krzysztof Kurpiel, środkowi – Jarosław Pizuński i Paweł Kwapisiewicz, a fantastycznymi obronami popisywał się nowy nabytek na pozycji libero – Piotr Wierzbicki. W końcówkach bezbłędnie atakował Zając, co pozwoliło pewnie zwyciężyć kamiennogórzanom 25:20. Drugi set to zgoła odmienna gra gospodarzy. Na zagrywce w zespole Benatky „szalał" leworęczny atakujący Eduard Metelka, który atomowymi serwisami siał spustoszenie w przyjęciu Sudetów. Konsekwentna gra gospodarzy i błędy własne przyjezdnych doprowadziły do porażki polskiej ekipy w drugim secie 13:25. Ostatnia partia, jak przystało na szlagier turnieju, stała na wysokim poziomie. Licznie zgromadzona publiczność podziwiała zagrania na najwyższym poziomie. Gra punkt za punkt, efektowne obrony czy przysłowiowe „gwoździe" wbijane w parkiet po obu stronach siatki mogły zadowolić wytrawnego widza siatkówki. Konsekwentna gra środkiem kierowana przez Reznicka musiała kiedyś się zaciąć. Solidniejsze skrzydła i wysoka motywacja pozwoliła wygrać nerwową końcówkę Sudetom Meblomarket na przewagi 27:25 i ostatecznie cały mecz 2:1. Na słowa uznania niewątpliwie zasługuje Klub Kibica Sudetów Kamienna Góra  który przez cały turniej gorąco dopingował i wspierał swoich ulubieńców.

VK Karbo Benatky – MKS Sudety 1:2
(20:25, 25:13, 25:27)

VK Karbo: Reżnicek, Kvasnicka, Stary, Metelka, Dittrich, Brichacek, Steffan (libero) oraz, Kohlmann i Dlouhy
Sudety: Kurpiel, Leński, Zając, Ciesielski, Pizuński, Kwapisiewicz, Wierzbicki (libero) oraz Jerzyk, Botwina, Jakobschy i Kurzawiński