Strona Główna > Aktualności > Liga Światowa > Egipt zagra w przyszłorocznej Lidze Światowej

Egipt zagra w przyszłorocznej Lidze Światowej

Egipt

Egipcjanie zapewnili sobie powrót do Ligi Światowej pokonując wczoraj w Kairze Japonię 3:1 w drugim meczu kwalifikacji do tych prestiżowych rozgrywek. Egipcjanie jak do tej pory trzykrotnie uczestniczyli w popularnej "Światówce" (w latach 2006 - 2008).

Rozgrywający Egiptu, Abdalla Abdel Salam był gwiazdą spotkania zarówno dzięki swojej skutecznej zagrywce jak i dzięki sprytnemu rozegraniu, które raz po raz myliło japoński blok. Już w drugim spotkaniu z rzędu Ahmed Salah Abdel Naeim wykonał świetną robotę i był jednym z autorów zwycięstwa, a także najlepiej punktującym, z 18 „oczkami" na koncie. Najlepiej w drużynie japońskiej punktował Tatsuya Fukazawa , zdobywając 14 punktów.

Japończycy zaczęli w takim samym ustawieniu jak dzień wcześniej, podczas gdy Egipcjanie dokonali jednej zmiany wystawiając na przyjęciu Ahmeda Afifi w miejsce kontuzjowanego Mohameda Abdela Moneima . Goście lepiej rozpoczęli to spotkanie i prowadzili pewnie dzięki skutecznym atakom Yusuke Ishijima i Tatsuyi Fukuzawy . Działo się tak jednak tylko do momentu, kiedy to Abdalla Abdel Salam zdobył dwa punkty z ataku z drugiej piłki i z zagrywki, co dało jego drużynie prowadzenie 8:7 na pierwszej przerwie technicznej. Siatkarze z Kraju Kwitnącej Wiśni zdołali jednak odzyskać prowadzenie dzięki poprawieniu obrony i bloku, co dało im z kolei prowadzenie na drugiej przerwie technicznej (16:14). Zabójcze ataki Ishijimy dały Japończykom wygraną w pierwszej części spotkania (25:22).

Egipcjanie odzyskali swój rytm gry w kolejnej partii dzięki Abdalli , którego skuteczne rozegranie i zagrywka dały gospodarzom prowadzenie 8:5. Dzięki szczelnemu blokowi autorstwa Abdela Latifa Othmana oraz atakom Saleha Fathy i Salaha , Egipt powiększył prowadzenie (16:9). Japońscy środkowi, Matsumoto i Yamamura jednak nie próżnowali i dzięki ich dobrej grze a także skutecznej obronie, Japończycy pomniejszyli straty (19:16). Końcówka seta była nieco nerwowa, zwłaszcza, że Tatsuya Fukuzawa wstrzelił się z zagrywką. Jednak Egipcjanie poprawili grę w obronie i wygrali tę partię 25:23.

Dobra gra Ahmeda Salaha i Saleha Fathy na początku trzeciego seta dała gospodarzom pięć punktów przewagi (8:3). Szkoleniowiec japońskiej drużyny rotował składem i dzięki temu udało mu się nieco odrobić straty, ale Egipcjanie nie zwalniali tempa i wkrótce prowadzili 16:10. Ostatecznie rozbili przeciwnika wygrywając tę odsłonę 25:15.

Czwarty set miał podobny przebieg jak poprzedni. Gdy Egipcjanie na drugą przerwę techniczną schodzili z prowadzeniem 16:11, szkoleniowiec gospodarzy dał pograć zmiennikom. Japończycy próbowali wrócić do gry, ale musieli uznać wyższość rywala, który wygrał tę partię 25:22 i cały mecz 3:1 pieczętując tym samym swój powrót do rozgrywek Ligi Światowej.

Egipt – Japonia 3:1
(22:25, 25:23, 25:15, 25:22)

źródło: FIVB, inf. własna