Strona Główna > Aktualności > I liga kobiet > Zwycięstwa Chemika i Trefla na inaugurację turnieju w Sopocie

Zwycięstwa Chemika i Trefla na inaugurację turnieju w Sopocie

puchar

Pierwszy dzień turnieju o Puchar Prezydenta Sopotu upłynął pod znakiem zwycięstw drużyn z I ligi. Gedania Zukowo, mimo dzielnej postawy zwłaszcza w pierwszym i trzecim secie, nie dała rady miejscowemu Treflowi, zaś Centrostal nie sprostał siatkarkom z Polic.

Duża ilość błędów własnych po stronie siatkarek Cenrtostalu znacznie wpłynęła na obraz gry w pierwszym secie spotkania. Dzięki nim, siatkarki Chemika Police jeszcze przez pierwszą przerwą techniczną wypracowały trzypunktową przewagę nad rywalkami (15:12). Z każdą kolejną piłką, dystans dzielący je od rywalek jeszcze się zwiększał. Ostatecznie wyniósł on sześć oczek (25:19).

Wyrównaną walkę można było oglądać w otwarciu partii kolejnej. Sytuacja na boisku zaczęła zmieniać się przy stanie 14:13. Wtedy to dobra gra Kingi Zielińskiej pozwoliła Centrostalowi na wypracowanie trzypunktowej przewagi na pierwszej przerwie technicznej (16:13). Po wznowieniu rywalizacji, ponownie kontrolę nad przebiegiem boiskowych wydarzeń przejęły bydgoszczanki, które dzięki dobrej prze blokiem szybko doprowadziły do stanu 23:16 oraz prośby o czas skierowanej przez szkoleniowca Chemika. Straty siatkarek z Polic nie zostały jednak zmniejszone, bowiem przegrały one drugiego seta 25:19.

Znajdujący się wyraźnie na fali wznoszącej Centrostal bardzo dobrze rozpoczął partię kolejną (4:1). Chemikowi udało się zniwelować dystans dzielący je od rywalek tuż po pierwszej przerwie technicznej, ale bydgoszczanki nie pozwoliły im na przejęcie inicjatywy. Jeszcze przed drugą przerwą techniczną siatkarki Centrostalu wypracowały kolejną już przewagę nad rywalkami (15:12), którą zawodniczki z Polic ponownie próbowały odrabiać. Sztuka ta im się tym razem nie udała, bowiem doprowadziły one jedynie do stanu 20:19, po czym praktycznie stanęły w miejscu. Od tej pory punkty trafiały jedynie na konto Centrostalu, który wygrał 25:19.

Znacznie lepiej rozpoczęły seta czwartego policzanki, które prowadziły kolejno 3:1 i 8:4. Siatkarkom Centrostalu udało się zniwelować straty dzięki dobrej postawie Katarzyny Mróz oraz znakomitym serwisom Dominiki Kuczyńskiej (10:9). Od tego momentu zespoły toczyły wyrównaną walkę, trwającą do stanu 21:19. Wtedy to skuteczny atak wykonała Magdalena Soter , która w ten sposób otworzyła drogę do zwycięstwa swym koleżankom z drużyny. Wypracowanego wówczas prowadzenia siatkarki Chemika nie oddały bowiem do końca wygranego do 22. seta.

Tie-break przebiegał pod całkowitym dyktandem policzanek, które swą przewagę zaczęły budować od pierwszych akcji seta piątego. Ostatecznie wygrały one 15:9.

Centrostal Bydgoszcz – Chemik Police 2:3
(19:25, 25:19, 25:19, 22:25, 9:15)

Centrostal Bydgoszcz: Nowakowska, Leszczyńska, Kuligowska, Mróz, Kasprzyk, Zielińska, Wysocka (libero) oraz ,Wodrowska, Polak
Chemik Police: Ciesielska, Raczyńska, Soter, Bury, Matusz, Kwiatkowska, Ostrowska (libero) oraz Pomykacz, Kazaniecka

Początek drugiego spotkania wskazywał, że druga drużyna z elity obroni się przed naporem gospodyń, ale znów potwierdziło się, iż młode gedanistki w kluczowych dla losach spotkania momentach jeszcze się gubią. Szczególnie do życzenia sporo pozostawia przyjęcie zagrywki oraz skuteczność w ataku, na którą wpływ ma również jakość wystawy.

Gedanistki rozpoczęły od prowadzenia 4:1 i mecz kontrolowały do wyniku 11:9. Potem straciły w jednym ustawieniu cztery punkty z rzędu. Do lepszej gry zmobilizowała je ponownie przerwa, o którą poprosił Grzegorz Wróbel . Udało się im wyrównać na 15:15. Przy przewadze siatkarek Trefla 23:19 była konieczna kolejna interwencja szkoleniowca. Wydawało się, że po niej znów uda się osiągnąć stan równowagi. Gedanistki zbliżyły się na 21:23, a dwie kolejne piłki miały w górze. Wtedy to piłek nie skończyły ich Natalia Kurnikowska i Małgorzata Lizińczyk , dając tym samym zwycięstwo Treflowi w secie pierwszym.

Drugi set był bardzo podobny. Gedania przeważała, a miejscowe objęły pierwsze prowadzenie na 7:6. Ich przewaga z każdą kolejną piłką tylko się zwiększała by  na drugiej przerwie technicznej wynosić już sześć oczek (16:10). Siatkarki Trefla, bez większych problemów "dowiozły" przewagę do końca wygranej do 18. partii.

Set trzeci to nieustanne pogonie gedanistek. Najbliżej oczekiwanego sukcesu  były one przy stanie 21:22.  Wtedy to jednak piłkę w aut posłała Małgorzata Plebanek , a sopocianki doprowadziły do zwycięstwa 25:22.

Gedania Żukowo – Trefl Sopot 0:3
(21:25, 18:25, 22:25)

Gedania Żukowo: Pasznik, Lizińczyk, Plebanek, Kurnikowska, Szymańska, Łozowska, Siwka (libero) oraz Rzepnikowska, Kocemba, Szpak
Trefl Sopot: Szymańska, Kaliszuk, Nuszel, Sołodkowicz, Naczk, Toborek, Śliwa (libero) oraz Gorszyniecka, Reimus, Kruk.

źródło: energa-gedania.pl, inf. własna, treflsport.com