Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > Mistrzostwa Europy > Medal na szyi premiera

Medal na szyi premiera

fot. archiwum

- Graliśmy dla Polaków. Jest pan ich przedstawicielem. I dlatego proszę przyjąć to od nas - tak selekcjoner polskich siatkarzy Daniel Castellani zapowiedział najmilszą dla Donalda Tuska chwilę wspólnego poranka z naszymi zawodnikami. Premier otrzymał złoty medal.

Premier dostał od nich złoty medal mistrzostw Europy, który jednak szybko ściągnął z piersi. Koszulki z numerem "1" nie przymierzył.

Śniadanie premiera z naszymi reprezentantami zakończyło się kilkanaście minut po godzinie 10. Po m.in. bułkach i tiramisu siatkarze i szef rządu stanęli przed dziennikarzami.

Zaczęło się kurtuazyjnie – od podziękowań Donalda Tuska za złoty medal i radość, jaką polscy siatkarze dali rodakom. Premier nie przemawiał długo, bo – jak zaznaczył – ludzie sportu takich długich przemów i kurtuazyjnych spotkań z oficjelami nie lubią. – Ale jedno zdanie musi dzisiaj paść. Mam wielkie poczucie wdzięczności i mówię to w imieniu milionów ludzi. Wielkie, wielkie dzięki. Pokazaliście, że Polacy mogą zwyciężać z wielką pewnością siebie – podkreślał Tusk.Premier zwierzył się również, że "po raz pierwszy od wielu lat oglądał mecze naszych siatkarzy z poczuciem, że i tak wygrają". – To rzadkie u nas. I za to chciałem podziękować.

Również w imieniu Lecha Kaczyńskiego – podkreślił szef rządu. Na jego prośbę odznaczył zawodników i trenera orderami. – Bardzo na nie zasłużyliście. Więcej takich uroczystości i więcej takich bohaterów. (…) Jesteście prawdziwymi mistrzami – powtarzał.

Przed tym jak Krzyże Kawalerskie Orderu Odrodzenia Polski zawisły na piersiach zawodników, premier musiał uporać się z własnym "odznaczeniem". Daniel Castellani , który zabrał głos po premierze, w imieniu zawodników wręczył mu swój mistrzowski medal. – Graliśmy dla Polaków. Jest pan ich przedstawicielem. I dlatego proszę przyjąć to od nas – argumentował tę wielką niespodziankę.

To wielki honor być tutaj oraz pracować z tą reprezentacją. Chciałem przekazać chłopakom jedną myśl… że reprezentujemy wszystkich Polaków. (…) W sporcie jest tak, że wszyscy chcą wygrać. Ale jest też inna ważna rzecz. To więź z własnym krajem. Jestem przekonany, że zawodnicy ją czuli. Graliśmy agresywnie, energicznie ale i z zadowoleniem – wyliczał trener biało-czerwonych.

Premier nie krył zaskoczenia. Może dlatego nie za bardzo wiedział, co z podarkiem zrobić. Szybko go ściągnął, pooglądał i… przekazał w ręce ministra sportu Mirosława Drzewieckiego . Ten również zaczął go dokładnie studiować. Tuż przed pamiątkowym zdjęciem do Donalda Tuska podszedł jeszcze Paweł Zagumny. W imieniu kolegów wręczył mu jeszcze jeden prezent. Tym razem była to reprezentacyjna koszulka z numerem "1" i nazwiskiem "Tusk". Premier koszulki nie przymierzył.


Jedno słowo musi dziś paść, w imieniu milionów Polaków – dziękuję. Polscy siatkarze pokazali nam, jak zwyciężać z dużą pewnością siebie, a przede wszystkim z ogromną pogodą ducha – powiedział na konferencji prasowej w Kancelarii Premiera, po oficjalnym śniadaniu z Mistrzami Europy, Prezes Rady Ministrów – Donald Tusk .

Premier Rzeczpospolitej Polskiej dodał, że w polskim sporcie brakuje nam takich herosów – pewnych swoich umiejętności i sił. – Śledziłem poczynania chłopaków na mistrzostwach Europy w Izmirze, zdarzały im się różne momenty, ale przez cały czas czułem, że oni to wygrają i wygrali. Oby więcej Polska miała takich bohaterów – powiedział Donald Tusk.

Trener reprezentacji Polski – Daniel Castellani podkreślił, że to dla niego wielki honor „być tutaj, pracować w Polsce i prowadzić tak wspaniałą drużynę". – Jako trener reprezentacji Polski przekazywałem chłopakom jedną ważną myśl – że reprezentujemy polski kraj. W sporcie wszyscy chcą wygrywać, ale trzeba też czuć więź ze społeczeństwem. Jestem przekonany, że taką więź stworzyliśmy poprzez swoją grę i wspólnotę, jaką tworzyliśmy na boisku. Przez całe mistrzostwa graliśmy z wielką energią, agresją, ale też z ogromną radością, że możemy sprawiać przyjemność Polakom. Mam nadzieję, że kibice to odczuli – powiedział szkoleniowiec mistrzów Europy.

Polscy siatkarze, z rąk Premiera otrzymali w imieniu Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej – Lecha Kaczyńskiego Krzyże Kawalerskie Orderu Odrodzenia Polski. – Mam nadzieję, że za rok znów się tu spotkamy i otrzymamy takie wyróżnienia – stwierdził kapitan reprezentacji Polski – Paweł Zagumny , wierząc w sukces na rozgrywanych we Włoszech mistrzostwach świata 2010.

Specjalne odznaki za zasługi dla sportu Premier Donald Tusk wręczył także sztabowi szkoleniowemu reprezentacji Polski – Danielowi Castellaniemu i Krzysztofowi Stelmachowi oraz władzom Polskiego Związku Piłki Siatkowej – Prezesowi Mirosławowi Przedpełskiemu , Sekretarzowi Generalnemu – Bogusławowi Adamskiemu oraz Szefowi Wyszkolenia – Andrzejowi Warychowi .

 

źródło: PZPS, TVN 24

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
Mistrzostwa Europy

Tagi przypisane do artykułu:
,

Więcej artykułów z dnia :
2009-09-15

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2018 Strefa Siatkówki All rights reserved