Strona Główna > Aktualności > Mistrzostwa Europy > ME: Polacy mistrzami Europy – wielki sukces naszych siatkarzy

ME: Polacy mistrzami Europy – wielki sukces naszych siatkarzy

x - [stare] ME 2009: Polska (mistrz)

W finale siatkarskich mistrzostw Europy Polacy pokonali reprezentację Francji 3:1. Ten mecz był ukoronowaniem występu naszych siatkarzy w całym turnieju, który przeszli bez porażki. Jesteśmy mistrzami Starego Kontynentu!

Początek spotkania to dość nerwowa gra Polaków, prowadzenie po autowym ataku Bartosza Kurka z drugiej linii objęli Francuzi. Bardzo szybko jednak nasza drużyna doprowadziła do wyrównania po punktowym bloku Michała Bąkiewicza (1:1). Kolejne zagrania pozwoliły podopiecznym trenera Castellaniego uzyskać dwupunktowe prowadzenie. Najpierw po błędzie w ataku ze środka Kieffera, a następnie punktowym bloku Bąkiewicza i Marcina Możdżonka (3:1). Kolejno wykorzystane przez trójkolorowych kontrataki pozwoliły im doprowadzić do wyrównania (4:4). To właśnie nasi rywale objęli prowadzenie na pierwszej przerwie technicznej, po ataku Stephane Antigi (7:8). Dość szybko dystans punktowy zwiększył się: najpierw ataku nie skończył Kurek – kontrę wykorzystał Rouzier, a następnie zagrywką punktował Romain Vadeleux (7:10). Po czasie, o który poprosił trener Daniel Castellani, biało-czerwoni szybko odrobili straty (10:10). Kolejny etap seta to gra punkt, za punkt, na tym etapie partii żadna z drużyn nie uzyskła większego prowadzenia (16:16, 19:19). Wyższe prowadzenie Polacy uzyskali po zablokowanym ataku Antigi i dwóch asach serwisowych Daniela Plińskiego (22:19). Końcówka partii to jednak ponownie wymiana punkt, za punkt, jednak to Polacy grając pewnie po dwóch kolejnych atakach Kurka wygrali 29:27, obejmując prowadzenie 1:0.

Polacy drugą odsłonę rozpoczęli podobnie jak całe spotkanie, po ataku Antonina Rouziera przegrywaliśmy 0:1. Atak Marcina Możdżonka ze środka szybko doprowadził do wyrównania (1:1). Zdenerwowani po przegraniu pierwszej partii Francuzi nie popełniali błędów własnych, co pozwoliło im uzyskać prowadzenie na pierwszej przerwie technicznej (6:8). Kolejne niekończone przez Kurka ataki wywołały zmianę w polskiej drużynie – przyjmującego Skry Bełchatów zmienił Michał Ruciak. Zmiana bardzo szybko przyniosła efekty – najpierw Ruciak zablokował atakującego Francji, a w kolejnej akcji chcąc ominąć blok naszego przyjmującego Rouzier atakuje w antenkę (12:12). Był to dopiero początek skutecznej gry biało-czerwonych, po kolejnej wykorzystanej przez Bąkiewicza kontrze to nasi reprezentanci prowadzili na drugiej przerwie technicznej 16:14. Koncentracja oraz dobra gra w ataku i bloku Polaków pozwoliły utrzymać przewagę do końca partii, a nawet zwiększyć dystans do sześciu punktów (21:15). Seta skutecznym atakiem skończył Piotr Gruszka (25:21), Polska prowadziła już z Francją 2:0.

Początek trzeciej partii to dobra gra podopiecznych trenera Castellaniego, już po pierwszej akcji uzyskaliśmy prowadzenie, po skutecznie zablokowanym ataku ze środka Kieffera. Francuzi jednak szybko doprowadzili do wyrównania, po ataku Samiki z lewego skrzydła (1:1). Mimo dobrego początku Polaków, to Francuzi grając pewnie wykorzystywali kolejne błędy własne biało-czerwonych i pozwoliły zwiększyć dystans punktowy (6:13). Nasi reprezentanci nie kończyli kolejnych ataków, co wykorzystywali nasi rywale- w ekipie trójkolorowych kolejne kontry wykorzystywali Guillaume Samica i Stephane Antiga (7:18, 13:20). Polacy próbowali jeszcze odrobić straty w tym secie, jednak autowy atak Bartosza Kurka dał podopiecznym trenera Blain zwycięstwo w tym secie do 16.

W ostatniej odsłonie Polacy nie grali już tak nerwowo, jak w poprzednim secie. Na początku pewnie grając podopieczni Daniela Castellaniego nie pozwolili rywalowi na uzyskanie większej przewagi. Kolejne ataki z krótkiej Marcina Możdzonka i Bartosza Kurka w kontrze pozwoliły nawet uzyskać jednopunktową przewagę (5:4). Francuzi, mimo dobrej gry w obronie, nie byli w stanie zablokować naszego atakującego, co zwiększyło przewagę Polaków (8:6). W kolejnych akcjach punkty na przemian zdobywały obie drużyny wykorzystując kontrataki. W naszej reprezentacji punktowali Piotr Gruszka i Kurek, po stronie rywali Rouzier, Antiga i Samica. Bardzo wyrównana gra nie pozwoliła żadnej z drużyn na uzyskanie większej przewagi. Prowadzenie na drugiej przerwie technicznej po zablokowanym ataku Rouziera obejmują biało-czerwoni (16:15). Końcówka seta to ponownie wymiana punkt, za punkt – nasi zawodnicy uzyskali nawet dwupunktowe prowadzenie (22:20), jednak bardzo szybko po ataku Antigi i Rouziera z kontrataku Francuzi doprowadzili do wyrównania. Ostatnie akcje spotkania to pewna gra naszego atakującego, dwa ostatnie punkty dla Polski efektownymi atakami zdobył właśnie Piotr Gruszka. Wygraliśmy 26:24, i w całym spotkaniu 3:1. Polska Mistrzem Europy!

Polska – Francja 3:1

(29:27, 25:21, 16:25, 26:24)

Polska: Gruszka (23), Pliński (8), Zagumny (1), Kurek (11), Bąkiewicz (10), Możdżonek (7), Gacek (libero) oraz Nowakowski, Woicki i Ruciak (5)

Francja: Bazin (1), Rouzier (25), Vadeleux (13), Antiga (14), Samica (19), Kieffer (6), Henno (libero) oraz Rowlandson, Takaniko, Tuia i Sol