Strona Główna > Aktualności > Mistrzostwa Europy > ME: Bułgarzy z brązowymi medalami, Rosja poza podium

ME: Bułgarzy z brązowymi medalami, Rosja poza podium

x - [stare] ME 2009: Rosja - Bułgaria (M)

Bułgarzy, półfinałowi rywale Polaków, w trzech setach pokonali podopiecznych trenera Daniele Bagnoliego, zdobywając tym samym brązowy medal Mistrzostw Europy. Reprezentacja Rosji dość niespodziewanie uplasowała się na miejscu czwartym.

W spotkaniu o trzecie miejsce zagrały drużyny Bułgarii i Rosji. Wygrane Polaków z Bułgarami w półfinale 3:0 i Francuzów z Rosjanami 3:2 doprowadziły do powtórki meczów z grupy.

Obie reprezentacje wyszły na boisko w swoich najsilniejszych składach. Bułgarzy rozpoczęli z Władimirem Nikołowem w ataku, Hristo Cwetanowem i Josifowem na środku, Matejem Kazijskim i Aleksiewem na przyjęciu, Andrejem Żekowem na rozegraniu, oraz Teodorem Salparowem na pozycji libero. Natomiast Rosjanie z Jurijem Bierieżko i Siergiejem Tietiuchinem na przyjęciu, Aleksiejem Wierbowem na pozycji libero, Siergiejem Grankinem na rozegraniu, Aleksiejem Kazakowem i Aleksandrem Wołkowem na środku oraz Michajłowem w ataku. Już od początku pierwszego seta zapowiadało się jednostronne widowisko. Pomimo tego, iż zarówno w szeregach bułgarskich siatkarzy jak i rosyjskich pozostawał niedosyt po przegranych półfinałach, tylko Bułgarzy przystąpili do meczu zmotywowani. Pierwsza akcja, pierwszy punkt spotkania zdobyty przez Władimira Nikołowa. Kolejne silne zagrywki Bułgarów sprowokowały trenera Bagnoliego do wzięcia czasu przy stanie 5:2. Problemy Rosjan ze skończeniem ataku sprawiły, iż to reprezentacja Bułgarii schodziła na pierwszą przerwę techniczną z trzypunktowym prowadzeniem. Mocne ataki Mateja Kazijskiego oraz problemy Aleksieja Kazakowa i Aleksandra Wołkowa w bloku, a także Jurija Bierieżki w przyjęciu spowodowały, iż trener Bagnoli zdecydował się na drugą przerwę przy stanie 13:10. Na boisku pojawił się również Wadim Chamuckich w miejsce Michajłowa i Semen Połtawski za Siergieja Grankina, mający pomóc kolegom swoim doświadczeniem. Pomimo tego, to Bułgarzy schodzili na przerwę techniczną prowadząc 16:12. Rosjanie grali coraz gorzej, popełniając mnóstwo prostych i niewymuszonych błędów i ostatecznie przegrywając pierwszą partię 18:25.

Drugi set rozpoczął się od nieudanego ataku Siergieja Tietiuchina. Dalszy ciąg pomyłek po stronie rosyjskiej spowodował, iż Bułgarzy schodzili na pierwszą przerwę techniczną z czteropunktowym prowadzeniem. Przy stanie 10:6 trener Bagnioli posłał do boju Chamuckich i Połtawskiego, podobnie jak w pierwszym secie, licząc na to, iż poderwą kolegów do walki. Zarówno to, jak i kolejne przerwy brane przez trenera Rosjan nie przyniosły efektu, co skutkowało przewagą Bułgarów 16:12. Dobre ataki Jurija Bierieżki sprawiły, iż Rosjanie zaczęli grać lepiej i odrabiać straty. W kadrze Bułgarii na boisku pojawił się Krasimir Gajdarski w miejsce Hristo Cwetanowa, a w kadrze Rosjan Denis Biriukow za Tietiuchina. Rosjanie doprowadzili do wyrównania przy stanie 22:22, co skłoniło do wzięcia czasu Silvano Prandiego. Gra toczyła się punkt za punkt. As serwisowy Władimira Nikołowa zakończył drugiego seta, wygranego przez Bułgarów na przewagi 26:24.

Trzeci set rozpoczął się od mocnego uderzenia Rosjan, którzy prowadzili już 3:0. Lepsza gra Wołkowa i Kazakowa na siatce, zarówno w bloku jak i ataku sprawiła, iż to Sborna schodziła na pierwszą przerwę techniczną z czteropunktowym prowadzeniem. Trener Prandi, chcąc pomóc swoim zawodnikom wprowadził na boisko Metodi Ananiewa w miejsce Mateja Kazijskiego. Była to zmiana jednorazowa, na tzw. jedną akcję, która nie przyniosła jednak skutku i na boisku z powrotem zameldował się Kazijski. Prowadzenie Sbornej rosło, aż do momentu, kiedy Bułgarzy zaczęli odrabiać straty. Punktowy blok Sokołowa i as serwisowy Josifowa, sprawiły, iż przewaga Rosjan zmalała do jednego punktu. Przy stanie 16:15 trener Bagnioli wziął czas, nie chcąc dopuścić do serii punktów Bułgarów. Podobnie jak w dwóch poprzednich setach, na boisku pojawili się Chamuckich i Połtawski. Na miejsce Biriukowa wrócił Tietiuchin. Obie reprezentacje grały punkt za punkt do stanu 20:20, kiedy ciężar gry wziął na siebie Matej Kazijski, bezsprzeczny lider swojej drużyny. Bułgarzy wygrali tą partię do 21, a tym samym cały mecz 3:0, zdobywając brązowy medal i rewanżując się Rosji za porażkę w grupie.

Bułgaria – Rosja 3:0
(25:18, 26:24, 25:21)

Bułgaria: Cwetanow (2), Żekow (3), Kazijski (14), Nikołow (11), Josifow (10), Aleksiew (14), Salparow (libero) oraz Gajdarski, Ananiew i Sokołow (5)

Rosja: Grankin (2), Kazakow (7), Tietiuchin (3), Bierieżko (15), Wołkow (8), Michajłow (11), Wierbow (libero) oraz Biriukow (3), Połtawski (1) i Chamuckich