Strona Główna > Aktualności > Mistrzostwa Europy > ME, gr. F: Bułgarzy i Rosjanie zagrali o 1. miejsce

ME, gr. F: Bułgarzy i Rosjanie zagrali o 1. miejsce

x - [stare] Mistrzostwa Europy (M) 2009

Za nami mecze ostatniego dnia II rundy ME. W grupie F awans do półfinałów wczoraj zapewniły sobie Rosja i Bułgaria, które dziś zagrały o 1. miejsce. Siatkarze Sbornej zwyciężyli w tym meczu 3:0. Na koniec zwycięstwo odnieśli Włosi, a także Serbowie.

Pierwszy mecz ostatniego dnia II rundy grupy F rozgrywany był pomiędzy drużynami Bułgarii i Rosji. Obie reprezentacje zapewniły już sobie awans do półfinałów. Jedyną niewiadomą pozostawało, która z tych drużyn zajmie pierwsze miejsce.

Pierwszy set rozpoczął się od bardzo wyrównanej gry obu reprezentacji. Zarówno Rosjanie, jak i Bułgarzy potraktowali ten mecz bardzo prestiżowo i honorowo, pokazując na boisku poświęcenie i wolę walki. Bułgarzy rozpoczęli w składzie z Matejem Kazijskim i Bratoewem na przyjęciu, Władymirem Nikołowem w ataku, Andrjejem Żekowem na rozegraniu, Cwetanowem i Josifowem na środku oraz Teodorem Salparowem na pozycji libero. Natomiast Rosjanie z Jurijem Bierieżko i Siergiejem Tietiuchinem na przyjęciu, Aleksiejem Wierbowem na pozycji libero, Sergiejem Grankinem na rozegraniu, Aleksiejem Kazakowem i Akeksandrem Wołkowem na środku oraz Michajłowem na ataku.

Bardzo silne zagrywki niemalże wszystkich zawodników po obu stronach siatki uniemożliwiły przyjmującym obronę piłki i precyzyjne dogranie do rozgrywającego. Mocną bronią obu reprezentacji był również atak. Zarówno Matej Kazijski w kadrze Bułgarii, jak i Michajłow w kadrze Sbornej kończyli piłkę za piłką, zdobywając bardzo cenne punkty. W końcowej fazie spotkania na boisku pojawili się Semen Połtawski i Wadim Chamuckich, mający za zadanie pomóc kolegom w szybkim zakończeniu tego seta. Natomiast w reprezentacji Bułgarii Władimira Nikołowa zastąpił Cwetan Sokołow, świetnie wchodząc w mecz i kończąc posyłane przez Andrieja Żekowa piłki. Ostatecznie pierwsza partia zakończył się zwycięstwem Rosjan 25:21.

Od początku drugiego seta obserwowaliśmy zdecydowaną przewagę Rosjan, którzy schodzili na drugą przerwę techniczną z pięciopunktowym prowadzeniem. Trener Bułgarii chcąc pomóc swoim zawodnikom dokonywał wielu zmian. Na boisku pojawili się Metodi Ananiew i Krasimir Gajdarski, a także Georgi Bratoew. Roszady w składzie przyniosły efekt, a zmiennicy bardzo dobrze się spisali, zmuszając Rosjan do roztrwonienia przewagi i jednocześnie doprowadzając do wyrównania w secie. Ostatecznie Sborna nie dała sobie odebrać zwycięstwa w tej partii, wygrywając 25:23.

Trzeci set, podobnie jak dwie poprzednie partie, toczył się pod dyktando Rosjan, którzy niepodzielnie rządzili na siatce zarówno w bloku, jak i ataku. Gdy tylko Bułgarom udało się zdobyć punkt kontaktowy, Rosjanie odzyskiwali przewagę dzięki swojej mocnej zagrywce i dobremu przyjęciu. Rosjanie popełnili również dużo mniej błędów niż Bułgarzy, co między innymi dało im zwycięstwo w tej partii 25:22, a tym samym w całym meczu 3:0.

Rosja – Bułgaria 3:0
(25:21, 25:23, 25:22)

Rosja: Grankin (3 pkt.), Kazakow (4), Tietiuchin (6), Bierieżko (10), Wołkow (10), Michajłow (6), Wierbow (libero) oraz Biriukov (6), Połtawski (9) i Kosariew (2)

Bułgaria: Cwetanow (3), Żekow (1), Kazijski (7), Bratoew (2), Nikołow (5), Josifow (4), Salparow (libero) oraz Bratoew (1), Gajdarski, Sokołow (16), Ananiew (2) i Aleksiew (2)

W drugim meczu dnia grupy F spotkały się reprezentacje Włoch i Finlandii, które nie mając już żadnych szans na awans do finałowej czwórki walczyły dalej, aby zająć jak najlepsze miejsce i zakończyć turniej z jak najlepszym dorobkiem punktowym.

Włosi rozpoczęli mecz z Valerio Vermiglio na rozegraniu, Mauro Gavotto na ataku, Simone Paroddim i Matejem Cernicem na przyjęciu, Andreą Barim na pozycji libero oraz Andreą Sala i Emanuelem Birarellim na środku. Natomiast Finowie z Olli-Pekka Ojansivu na ataku, Antti Siltala i Tuomas Sammelvuo na przyjęciu, Mikko Esko na rozegraniu, Konstantinem Shumovem i Matti Oivanenem na środku oraz Pasi Hyvarinenem na pozycji libero.

Pierwszy set rozpoczął się od trzypunktowego prowadzenia Włochów i nic nie wskazywało na wyrównany pojedynek między tymi drużynami. Finowie jednak się podnieśli i doprowadzili do wyrównania. W końcowej fazie meczu w reprezentacji Dragan Travica zastąpił Valerio Vermiglio, a Cristian Savani Mateja Cernica. Pomimo bardzo szczelnego bloku w reprezentacji Finlandii i świetnego rozegrania Mikko Esko, Finom nie udało się zwyciężyć w pierwszej partii, przegrali ją 25:27. Również zbyt dużo prostych błędów po ich stronie przyczyniło się do porażki w tym secie.

Druga partia rozpoczęła się od asa serwisowego Mateja Cernica, a tym samym prowadzenia Włochów. Jednak precyzyjne ataki Konstantina Shumova dały przewagę Finom, którzy zeszli na pierwszą przerwę techniczną przy prowadzeniu 8:6. Początek drugiego seta, podobnie jak set pierwszy. był bardzo wyrównany, natomiast dalszy przebieg tej partii odbywał się pod dyktando Włochów. W miejsce Mateja Cernica na boisku pojawił się Cristian Savani, którego bardzo dobra gra przyczyniła się do wywalczenia prowadzenia i stałego powiększania go. Ostatecznie druga partia została wygrana przez Włochów 25:19.

Trzeci set, tak jak dwie poprzednie partie, charakteryzował się w początkowej fazie wyrównaną grą obu drużyn, jednak to Finowie dzięki dobrej grze w ataku uzyskali prowadzenie 20:15 i wszystko wskazywało na łatwe zwycięstwo w tej partii. Włosi natomiast dzięki efektownej grze w bloku i ataku oraz morderczej pogoni za reprezentacją Finlandii doprowadzili do wyrównania przy stanie 22:22 i ostatecznie wygrali tą partię, podobnie jak dwie poprzednie 27:25.

Finlandia – Włochy 0:3
(25:27, 19:25, 25:27)

Finlandia: Esko, Ojansivu (9), Siltala (5), Sammelvuo (9), Shumov (4), Oivanen Matti (7), Hyvärinen (libero) oraz Olli, Oivanen Mikko (4) i Sivula (11)

Włochy: Parodi (10), Gavotto (17), Vermiglio (2), Birarelli (3), Sala (5), Cernic (4), Bari (libero) oraz Savani (9) i Travica (1)

Ostatni mecz II rundy w grupie F był potyczką pomiędzy Serbią i Holandią. Obie reprezentacje, nie mając szans na awans do półfinałów, walczyły o jak najkorzystniejszy wynik i miejsce w grupie.

Pierwszy set rozpoczął się od prowadzenia Serbów, które stale powiększali. Świetne ataki Ivana Miljkovica i precyzyjne rozegranie Nikoli Grbica dały zwycięstwo Serbom w tym secie. Pierwsza partia odbyła się pod dyktando Serbów, którzy nie dali szans nieźle dysponowanym Holendrom. Do porażki Holendrów przyczyniła się również zbyt duża ilość błędów przez nich popełnionych w porównaniu do dobrze i równo grających Serbów.

Drugi set natomiast rozpoczął się od równej gry obu drużyn. Do drugiej przerwy technicznej toczył się wyrównany pojedynek, jednak dobra gra Serbów zarówno w ataku, jak i przyjęciu pozwoliła na uzyskanie przewagi umożliwiającej zwycięstwo w tym secie.

W trzeciej partii od początku prowadzili Holendrzy, podobnie jak w drugim secie, jednak dobra gra Ivana Miljkovica w ataku oraz Nikoli Rosica w przyjęciu utrudniła uzyskanie zwycięstwa w tym secie, a tym samym w całym meczu 3:0. Serbowie popełnili mniej błędów niż Holendrzy, o czym mogło zadecydować zarówno doświadczenie, jak i umiejętności indywidualne zawodników. Jednak ta partia zakończyła się zwycięstwem Holendrów 25: 20.

Czwarty set rozpoczął się od przewagi Serbów, jednak dobra gra Horstinka i Bontje sprawiła, iż Holendrzy powrócili do gry i wyrównanej wali z reprezentacją Serbii. I to nie wystarczyło na utytułowanych Serów, którzy po chwili słabości w trzecim secie zwyciężyli w czwartym, a tym samym w całym meczu 3:1. Serbowie zwyciężając w meczu Holandią zapewniają sobie piąte miejsce w Mistrzostwach Europy, jednocześnie uzyskując możliwość gry w kolejnych.

Holandia – Serbia 1:3
(20:25, 23:25, 25:21, 23:25)

Holandia: van Harskamp (4), Horstink (17), van Dijk (7), Rauwerdink (12), Kooistra (2), Bontje (8), Maan (libero) oraz van Gendt, Trommel, Klapwijk (12) i Lorshejid (6)

Serbia: Kovacević (18), Janić (6), Grbić (2), Miljković (24), Petrić (3), Podrascanin (9), Rosić (libero) oraz Nikic (1) i Starović