Strona Główna > Aktualności > Mistrzostwa Europy > ME, gr. F: Rosja i Bułgaria w półfinale

ME, gr. F: Rosja i Bułgaria w półfinale

x - [stare] Mistrzostwa Europy (M) 2009

Znamy pierwszą ekipę, której dawano szanse na medal, a już są poza turniejem. Dzisiejszą porażką ze Sborną swoją szansę pogrzebali Włosi. W drugim meczu grupy F reprezentacja Bułgarii pokonała Holendrów 3:1, zaś Serbowie wygrali z Finami 3:0.

Pojedynek pomiędzy Włochami a Rosją rozpoczął się po myśli tych pierwszych. Gracze z Italii akcja po akcji budowali przewagę. Początkowo nie była ona wyraźna. Dopiero po II przerwie technicznej wydawało się, że ekipa włoska ma bezpieczne prowadzenie i bez większych problemów wygra tego seta. Wtedy jednak Rosjanie postawili na mocną zagrywkę i to przyniosło im świetny efekt. Dołożyli do tego skuteczny blok i atak, a owocem tego był remis. Dobra passa dodała Rosjanom pewności siebie. Ostatecznie wygrali tego seta 25:23. W drugim secie siatkarze Sbornej kontynuowali bardzo dobrą grę, choć ich przewaga nie była bardzo wysoka. Kilka punktów oraz pewność siebie wystarczyły jednak, aby doprowadzić do wygranej 25:21. Włosi przegrywali już 0:2 w setach, więc od początku trzeciej partii ruszyli do walki. Dość długo toczyli z Rosjanami wyrównany pojedynek. Ci jednak w odpowiednim momencie znów zagrali bardzo dobrze zagrywką. To wystarczyło, aby rywale zaczęli popełniać błędy. Rosjanie wygrali ponownie 25:21 i cały mecz 3:0.

Włochy – Rosja 0:3

(23:25, 21:25, 21:25)

Włochy: Vermiglio (1), Lasko (5), Savani (8), Birarelli (8), Sala (9), Cernic (6), Mania (libero) oraz Parodi (1), Gavotto (8), Cisolla (1) i Travica

Rosja: Kosarjew (9), Grankin (1), Kazakow (5), Bierieżko (10), Wołkow (10), Michajłow (10), Wierbow (libero) oraz Połtawski (5), Czeremyszyn (1) i Chamuckich

Spotkanie z Holandią było dla Bułgarów doskonałą okazją, aby awans do półfinałów zapewnić sobie już dziś. I to się udało, choć dwa z czterech setów kończyły się walką na przewagi. Jedynie w pierwszej partii podopieczni Silvano Prandiego mieli od początku wysoką przewagę i wygrali z dużą różnicą punktową. W kolejnych partiach Holendrzy nie zamierzali jednak odpuszczać i od początku drugiej partii ruszyli do walki. Gra była dosyć wyrównana, aż doszło do walki na przewagi. W niej jednak lepiej spisali się siatkarze bułgarscy, którzy wygrali do 24 i prowadzili już w meczu 2:0. W siatkówce często drużyna, która prowadzi 2:0, rozluźnia się i przegrywa trzeciego seta. Spotkało to także Bułgarów. Ich chwilową słabość świetnie wykorzystali rywale. Kluczem do utrzymania przewagi i zwycięstwa była mocna zagrywka. Oranje kontynuowali dobrą grę także w czwartym secie. Ponownie doszło do walki na przewagi, a w niej Pomarańczowi mieli kilka szans, aby doprowadzić do tie-breaka. Ostatecznie jednak więcej zimnej krwi zachowali siatkarze bułgarscy i to oni triumfowali 28:26.

Holandia – Bułgaria 1:3
(15:25, 24:26, 25:21, 26:28)

Holandia: van Harskamp (2), Horstink (20), Rauwerdink (12), Kooistra (3), Klapwijk (8), Bontje (11), Maan (libero) oraz van Gendt, van Dijk (8), Trommel i Lorsheijd (6)

Bułgaria: Cwetanow (9), Żekow (3), Kazijski (22), Bratoew (15), Nikołow (11), Josifow (11), Salparow (libero) oraz Sokołow i Aleksiew (2)

W ostatni meczu dzisiejszego dnia Serbowie pokonali Finów bez straty seta. Wysokie zwycięstwo nic, oprócz satysfakcji, Plavim nie dało. Od pierwszej partii ekipa serbska grała pewnie i szybko wychodziła na kilkupunktowe prowadzenie. Najwyraźniej podopieczni trenera Kolakovica kontrolowali grę w drugiej partii. Prowadzili nawet 20:11, a seta wygrali do 14. Jedynie w trzecim secie Finowie powalczyli i doprowadzili do emocji w końcówce. Ostatecznie jednak gra toczyła się pod dyktando Serbów, którzy wygrali 25:22.

Serbia – Finlandia 3:0
(25:20, 25:14, 25:22)

Serbia: Kovacević (5), Grbić (5), Nikić (15), Gerić (4), Miljković (13), Podrascanin (12), Rosić (libero) oraz Petković (2) i Starović (2)

Finlandia: Esko (2), Siltala (8), Sammelvuo (5), Oivanen Mikko (7), Shumov (8), Oivanen Matti, Hyvärinen (libero) oraz Ojansivu (6), Hietanen i Lehtonen (3)