Strona Główna > Aktualności > Mistrzostwa Europy > ME, gr. E: Kolejny tie-break polskiej ekipy

ME, gr. E: Kolejny tie-break polskiej ekipy

x - [stare] ME 2009: Polska - Słowacja (M)

Reprezentacja Polski ma za sobą drugi, także zakończony dopiero w pięciu setach, pojedynek w II rundzie mistrzostw Europy. Tym razem biało-czerwoni pokonali 3:2 podopiecznych Emanuele Zaniniego i mają już zapewniony awans do półfinałów.

Pierwszy set rozpoczął się od mocnego uderzenia Polaków z lewego skrzydła. Chwilę później równie mocnym atakiem z drugiej linii odpowiedział świetnie się dzisiaj spisujący Frantisek Ogurcak. Kolejne akcje to popis gry przy siatce Daniela Plińskiego – punktowy blok (z Bartoszem Kurkiem) oraz udany atak i to biało- czerwoni schodzili na pierwszą przerwę techniczną z dwoma punktami przewagi. Jednak polscy kibice niedługo cieszyć się mogli prowadzeniem podopiecznych trenera Castellaniego. Przy stanie 10:9 dla aktualnych wciąż wicemistrzów świata silnym kontratakiem popisał się Ogurcak. Dwa skuteczne bloki Słowaków zapewniły im jednopunktową przewagę, która w drugiej połowie tej odsłony meczu tylko się zwiększała. Na nic zdały się mocne ataki Kurka, czy Bąkiewicza, kiedy równie skutecznymi zagraniami odpowiadali Kohut i Nemec. Druga przerwa techniczna to prowadzenie Słowacji (16:14) po nieskończonym ataku Marcina Możdżonka. Przy stanie 18:21 na boisku pojawili się Paweł Woicki oraz Jakub Jarosz. Zmiana ta nie przerwała jednak punktowej serii naszych południowych sąsiadów. Najpierw blokiem na Jaroszu zagrali Ogurcak i Kohut, następnie kiwką popisał się Michal Masny. Pierwszą partię zakończył atakiem Martin Nemec.

Początek drugiej odsłony to czteropunktowe prowadzenie Polaków. Przewaga, która wydawała się bezpiecznym zapasem w perspektywie dalszej części seta, okazała się niewystarczająca. Trzy udane ataki Ogurcaka i punktowa akacja na środku siatki w wykonaniu Tomasa Kmeta pozwoliły Słowakom doprowadzić do wyrównania. Przy stanie 6:6 atak słowackiego przyjmującego został w końcu zablokowany, a tym, któremu udała się ta trudna sztuka był nie kto inny, jak Piotr Gruszka, potwierdzający dziś swoją wysoką formę. Od drugiej przerwy technicznej rosło prowadzenie biało- czerwonych, a skutecznie przyczyniali się do tego Bartosz Kurek oraz Daniel Pliński. Po ataku tego ostatniego o czas poprosił włoski szkoleniowiec Słowaków, Emanuele Zanini. Nie udało się jednak zaprowadzić spokoju po drugiej stronie siatki, a nieudany atak Ogurcaka pozwolił Polakom zejść na drugą przerwę techniczną z pięcioma punktami przewagi. Jak się później okazało, nie było to najwyższe prowadzenie naszej drużyny. W końcówce seta doskonałym atakiem popisał się Bąkiewicz, a odsłonę numer dwa zakończył Zbigniew Bartman.

Wygrany set odbudował w polskiej ekipie nadzieję na awans do strefy medalowej, co było widać na boisku już od pierwszych akcji. Bardzo dobre przyjęcie, dokładne rozegranie i niemal bezbłędna gra w ataku Kurka pozwoliły Polakom na zdobycie aż pięciu punktów przewagi przed pierwszą przerwą techniczną. Po kolejnej udanej serii Gruszki i Kurka, trener Słowaków był zupełnie bezradny. Na nic zdał się czas i zmiany, kiedy polscy siatkarze tylko umacniali się na prowadzeniu. Atak ze środka, blok Pawła Zagumnego na Martinie Sopko, plas Michała Bąkiewicza to tylko niewielka część tego, co zaprezentowali w tej partii Polacy. Dziewięciopunktowa przewaga (14:5) wydawała się być najwyższą z możliwych. Wtedy jednak przypomniał o sobie Marcin Możdżonek, a atak Sopki po raz kolejny spotkał się z dłońmi polskiego bloku. Przy stanie 22:7 honor swojej drużyn starał się jeszcze ratować Martin Nemec, jednak to on właśnie zakończył trzecią partię, zagrywając w aut.

Początek czwartej odsłony to wyrównana walka. Starający się zrehabilitować za błędy w poprzednim secie Nemec raz po raz popisywał się udanymi atakami, a Polacy nie pozostawali dłużni. Jednak dobra gra Ogurcaka spowodowała, że to nasi rywale cieszyli się dwupunktową przewagą podczas pierwszej przerwy technicznej. Przy stanie 8:11 błąd dotknięcia taśmy popełnił Kurek, co skłoniło Daniela Castellaniego do przerwania skutecznej serii Słowaków. Seria ta nie została jednak zatrzymana, gdyż zaraz po przerwie bezpośredni punkt z zagrywki zdobył Ogurcak (już drugi w tym secie). Prowadzenie ekipy Słowacji rosło, a Polacy nie potrafili zatrzymać ich udanych zagrań. Co więcej, mnożyły się błędy po polskiej stronie siatki, a procent kończonych ataków był znikomy. Końcówka tej partii należała do Lukasa Divisa oraz Frantiska Ogurcaka, który przy stanie 14:24 po raz kolejny popisał się skutecznym atakiem, doprowadzając tym samym do tie- breka.

Już od pierwszych piłek piątego seta wiadomo było, że polscy siatkarze po raz kolejny wystawią nerwy swoich kibiców na próbę. Blok na Ogurcaku Słowacy szybko zrekompensowali sobie zablokowaniem ataku Kurka, a na atak Bąkiewicza momentalnie odpowiedział udanym zagraniem Divis. Mimo iż pierwsza przerwa techniczna odbyła się przy prowadzeniu reprezentacji Polski (8:7), to chwilę później serię trzech punktów odnotowali Słowacy, pokazując tym samym, że walczyć potrafią do końca. Przy stanie 11:10 skutecznym blokiem popisał się Bąkiewicz (jego łupem padł atak doskonale znanego z występów w Pluslidze Michala Masnego), a zaraz potem zatrzymany został atak Ogurcaka. Po udanym zagraniu Gruszki biało- czerwoni mieli pierwszą okazję do skończenia meczu, co udaremnił im jednak Martin Nemec, zdobywając punkt atakiem. Ostatecznie piątego seta i całe spotkanie zakończył Piotr Gruszka, potwierdzając tym samym przynależność Polaków do europejskiej czołówki.

Polska – Słowacja 3:2

(21:25, 25:15, 25:10, 14:25, 16:14)

Polska: Gruszka (17), Pliński (7), Zagumny (4), Kurek (18), Bąkiewicz (11), Możdżonek (13), Gacek (libero) oraz Jarosz (2), Bartman (3), Woicki (1), Ruciak i Nowakowski

Słowacja: Masny (1), Kohut (11), Ogurcak (20), Nemec (15), Kmet (8), Divis  (17), Pipa (libero) oraz Bencz (1), Kubs, Piovarci (1), Sopko (1) i Zatko