Strona Główna > Aktualności > Mistrzostwa Europy > ME, gr. A: Ważna wygrana Francuzów

ME, gr. A: Ważna wygrana Francuzów

x - [stare] Mistrzostwa Europy (M) 2009

Reprezentacja Francji odniosła pierwsze zwycięstwo podczas odbywających się w Turcji mistrzostw Europy. Podopieczni Blaina okazali się lepsi od reprezentacji Niemiec. Porażka naszych zachodnich sąsiadów sprawia, że  przestają się liczyć w walce o półfinał.

Mecz rozpoczął się od udanego ataku Stephana Antigi. Jednak kilka chwil później po udanym zbiciu Schopsa i bloku Schwarza na Rouzierze zrobiło się 4:2 dla reprezentacji Niemiec. Następnie obie ekipy grały punkt za punkt. Dla „Trójkolorowych" punktował Samica, a podopieczni Lozano zdobywali „oczka" po błędach rywali. Na pierwszej przerwie technicznej Niemcy prowadzili 8:5. Skuteczna kontra Antigi pozwoliła Francuzom odrobić nieco straty (8:9), ale chwilę później błąd Rouziera oraz efektowne kontry Andrae wyprowadziły naszych zachodnich sąsiadów na prowadzenie 13:8. Wówczas o czas poprosił Philippe Blain, ale na niewiele się to zdało, bowiem po dwóch udanych zbiciach Sebastiana Schwarza Niemcy prowadzili na drugim czasie technicznym 16:11. W dalszej fazie premierowej odsłony „Trójkolorowi" nie potrafili nawiązać wyrównanej walki z ekipą Lozano. Nie pomogły im nawet pojedyncze skuteczne akcje Samiki, Rouziera, czy Vadeleuxa. Niemcy grali pewnie, ataki kończyli między innymi Schops, Andrae i Wiebel, a to pozwoliło naszym zachodnim sąsiadom zwyciężyć w pierwszej partii 25:21.

Drugi set rozpoczął się od udanego bloku Oliviera Kieffera i błędu Bjoerna Andrae. (0:2). Po kilku chwilach przewaga podopiecznych Blaina wzrosła do trzech „oczek" (6:3). Na pierwszym czasie technicznym Francuzi prowadzili 8:5. Dwa udane zbicia Samiki i Antigi zmusiły Raula Lozano do wzięcia czasu (10:5). Jednak Niemcy nadal nie mogli zbliżyć się do swoich rywali. Nie pomogła nawet zmiana rozgrywających (Steuerwalda zastąpił Tischer ). Mocne ataki Rousiera i jego skuteczna zagrywka sprowadziła oba zespoły na drugą przerwę techniczną przy stanie 16:9. W kolejnych akcjach „Trójkolorowi" kontrolowali boiskowe wydarzenia. W końcówce popisali się dwoma blokami. Ostatecznie podopieczni Blaina wygrali tą odsłonę 25:14, a seta zakończył autowy atak Andrae.

Prowadzenie Francuzów w trzeciej partii 4:2 sprawiło, że o pierwszy czas poprosił szkoleniowiec naszych zachodnich sąsiadów. Po przerwie Niemcy szybko zdołali wyrównać (5:5). Skuteczny atak Antigi oraz punktowy serwis Bazina dały podopiecznym Blaina dwa oczka przewagi najpierwszym czasie technicznym.
Udane zbicie Schopsa zniwelowało przewagę Francuzów (9:8), ale punkt Kiffera, błąd Niemców i blok na Schopsie pozwoliły ponownie „Trójkolorowym" uzyskać kilka oczek przewagi (12:9). Taka przewaga utrzymywała się do drugiej przerwy technicznej. Przy stanie 19:15 wydawało się, że podopieczni Blaina pewnie zmierzają po zwycięstwo w tej odsłonie, jednak skuteczne kontry Schwarza i Schopsa oraz as serwisowy atakującego reprezentacji Niemiec sprawiły, iż nasi zachodni sąsiedzi niemal odrobili straty (19:20). Taka sytuacja nie trwała zbyt długo. Mocne zbicie Vadeleuxa, atak Schwarza w aut i udany blok Francuzów pozwoliły im odbudować przewagę, której nie oddali już do końca tej partii. Seta zakończyło skuteczne zbicie Samiki.

Czwarta odsłona rozpoczęła się od prowadzenia podopiecznych Lozano 4:2, ale blok na Sebastianie Schwarzu pozwolił „Trójkolorowym" wyrównać na 6:6, zaś atak Schopsa w aut i udane zbicie Kieffera sprowadziły oba zespoły na pierwszą przerwę techniczną przy prowadzeniu „Les Blues" 8:7. W dalszej fazie tego seta walka toczyła się cios za cios. Skuteczne ataki Andrae, czy Rouziera przeplatane były błędami w polu serwisowym. Blok podopiecznych Blaina na Schopsie dał im prowadzenie 16:15. Jednak autowy atak Samiki sprawił, że to Niemcy osiągnęli minimalną przewagę (18:17). Kapitalna kontra Schwarza powiększyła ich przewagę do dwóch „oczek" (20:18). Wówczas o czas poprosił Blain. Po przerwie atak Vadeleuxa i as serwisowy tego samego zawodnika doprowadził do remisu 20:20. Udana kontra dała Francuzom jednopunktowe prowadzenie (23:22). Chwilę później był już remis po 23, jednak pomyłka serwisowa Schopsa sprawiła, że „Les Blues" mieli pierwszą piłkę meczową, którą wykorzystał Samica i Francuzi mogli Cieszyć się z niezwykle cennego zwycięstwa nad reprezentacją Niemiec.

Niemcy – Francja 1:3
(25:21, 14:25, 20:25, 23:25)

Francja: Bazin (2pkt), Rouzier (21), Vadeleux (13), Antiga (13), Samica (19), Kieffer (7), Henno (libero) oraz Sol i Rovlandson
Niemcy: Schwarz (10), Andrae (15), Wiebel (5), Schops (18), Gunthor (8), Steuerwald P. (1), Tille (libero) oraz Grozer (1), Kromm i Tischer