Strona Główna > Aktualności > Mistrzostwa Europy > ME, gr. A: Polacy z kompletem zwycięstw wygrali swoją grupę

ME, gr. A: Polacy z kompletem zwycięstw wygrali swoją grupę

x - [stare] ME 2009: Polska - Turcja (M)

Polscy siatkarze w ostatnim swoim meczu w I rundzie mistrzostw Europy pokonali 3:0 zespół Turcji. Zwyciestwo z gospodarzami turnieju było trzecią wygraną biało-czerwonych, którzy z kompletem zwycięstw wygrali grupę A.

Początek spotkania to bardzo dobra gra naszej reprezentacji w ataku. Efektowny atak z prawego skrzydła – Piotra Gruszki, oraz wykorzystana kontra polskiego atakującego w kolejnej akcji szybko dały Polakom prowadzenie (2:0). Błąd własny naszej drużyny (zepsuta zagrywka Zagumnego) i as serwisowy gospodarzy doprowadziły do wyrównania (2:2). Do pierwszej przerwy technicznej toczyła się wymiana punkt za punkt, dla Polaków punkty w kolejnych akcjach zdobywali Daniel Pliński i Bartosz Kurek , po stronie Turcji najczęściej atakował Ali Alp Cayir .

Po przerwie, dzięki skutecznej grze w bloku (podwójny blok Zagumnego z Możdzonkiem ) oraz wykorzystanych kontratakach podopieczni trenera Castellaniego uzyskali dwupunktowe prowadzenie (9:11).

Przewaga regularnie zwiększała się, a po kolejnym skończonym przez Kurka kontrataku, oraz skutecznym bloku Polaków w kolejnej akcji było już 13:17. Nasi reprezentanci nie utrzymali jednak tak wysokiej przewagi do końca seta, systematyczne odrabianie strat przez reprezentantów Turcji przyniosło skutki- po ataku Tanika dystans punktowy znacznie się zmniejszył (19:20). Dobra gra w ataku naszej reprezentacji w końcówce partii, pozwoliła na ponowne wypracowanie przewagi, po wykorzystanym przez Kurka kontrataku Polacy wygrali 25:23.

Drugą odsłonę rozpoczęła wymiana siły w ataku, jednak to Polacy po ataku Kurka z drugiej linii zdobyli pierwszy punkt (0:1). Zepsuta zagrywka Plińskiego i autowy atak Gruszki dały prowadzenie gospodarzom (2:1). Reprezentacja Turcji, po kolejnych błędach w polu serwisowym naszych reprezentantów zwiększyła dystans do dwóch punktów. Próby doprowadzenia do wyrównania, jeszcze przed pierwszą przerwą techniczną, nie powiodły się. Autowy blok Bąkiewicza dał reprezentantom Turcji ósmy punkt w tej odsłonie (7:8).

Po przerwie podopieczni trenera Castellaniego szybko doprowadzili do wyrównania: dobra zagrywka Bąkiewicza (nie przyjmuje Tanik) dała Polakom jedenasty punkt (11:11). Właśnie dzięki wzmocnieniu zagrywki i skutecznej grze w kontrach różnica punktowa jeszcze się zwiększyła (biało- czerwoni szybko uzyskali większą przewagę- 12:16). Koncentracja i dobra gra na siatce Polaków pozwoliły utrzymać przewagę do końca partii. Seta atakiem z kontry kończy Gruszka (18:25).

Trzeciego seta w składzie Polaków rozpoczął Michał Ruciak. Początek partii to dość wyrównana gra obu drużyn, jako pierwsi przewagę uzyskali biało-czerwoni (3:4). Po skutecznej kiwce Zagumnego było już 5:8. Kolejne akcje to dość nierówna gra obu drużyn, punktowe akcje w ataku przeplatały popełniane na zagrywce błędy. Jednak to podopieczni Daniela Castellaniego grając pewnie w ataku utrzymali prowadzenie (12:15). Autowy atak Cayira zwiększył przewagę na drugiej przerwie technicznej. Po przerwie kolejną kontrę wykorzystał Ruciak skutecznie atakując (12:17). Następnie bardzo dobra zagrywka Daniela Plińskiego (nie przyjmuje Taniuk) i as serwisowy polskiego środkowego pozwoliły na uzyskanie bezpiecznego, na tym etapie spotkania, prowadzenia. Podopieczni trenera Fausto Polidori podjęli jeszcze próby doprowadzenia do wyrównania, jednak atak Bartosza Kurka na potrójnym bloku dał biało- czerwonym pierwszą piłkę meczową w tym spotkaniu. Mecz kończy, zapewniając Polakom zwycięstwo w grupie, atak Piotra Gruszki (17:25).

Polska – Turcja 3:0

(25:23, 25:18, 25:17)

Polska: Gruszka (15), Pliński (11), Zagumny (1), Kurek (16), Bąkiewicz (5), Możdzonek (6), Gacek (libero) oraz Nowakowski, Ruciak (1) i Woicki

Turcja: Tanik (9), Pezuk (1), Öner (1), Eksi (4), Dünge (6), Cayir (16), Yesilbudak (libero) oraz Tocoglu (5) i Ayvazoglu