Strona Główna > Aktualności > Mistrzostwa Europy > ME, gr. D: Emocje w pojedynku Serbów z Bułgarami

ME, gr. D: Emocje w pojedynku Serbów z Bułgarami

x - [stare] Mistrzostwa Europy (M) 2009

Grupę D na mistrzostwach Europy w Turcji nazwano "grupą śmierci". W pierwszym dniu rozgrywek europejskiego czempionatu doszło bo niezwykle zaciętego meczu. Bułgarzy, po tie-breaku pokonali reprezentację Serbii.

Niemal przez cały czas trwania pierwszego seta, podopieczni Igora Kolakovica dyktowali warunki swym rywalom. Zaowocowało to zwycięstwem Plavich 25:21.

Dobra passa Serbów nie trwała jednak długo, bowiem wyrównana walka z otwarcia drugiej odsłony szybko zamieniła się w jednostronne widowisko. Wypracowaną przed drugą przerwą techniczną przewagę, Bułgarzy bez większych problemów utrzymali do końca wygranego do siedemnastu seta.

Zmotywowani Serbowie z zupełnie innej strony zaprezentowali się po dziesięciominutowym odpoczynku. Praktycznie od początku trzeciego seta, to właśnie oni sprawowali kontrolę nad przebiegiem boiskowych wydarzeń, stąd też ich zwycięstwo 25:19.

Otwarcie partii kolejnej nie było już dla nich tak udane. Bułgarzy już na pierwszej przerwie technicznej posiadali czteropunktową przewagę, by na drugiej zwiększyć ją o jeszcze jedno oczko. Wszystko zmieniło się po powrocie na boisko. Serbowie szybko doprowadzili bowiem do remisu 17:17 i co za tym idzie wyrównanej końcówki. W ostatnich akcjach więcej zimnej krwi zachowali jednak Bułgarzy, którzy wygrali 25:22.

Podobnie do seta czwartego rozpoczął się tie-break. Od pierwszego gwizdka arbitra przewagę zaczęli budować zwycięzcy poprzedniej odsłony, a przy zmianie boisk dystans dzielący ich od rywala wynosił cztery oczka. Na nic zdały się wysiłki Plavich próbujących rozpaczliwie odrabiać straty. Ostatni punkt spotkania padł łupem Bułgarów, którzy mogli cieszyć się z pierwszego zwycięstwa na ME.

Najlepiej punktującym zawodnikiem spotkania był bezapelacyjnie Ivan Milijkovic , który na koncie swojego zespołu zapisał aż 35 oczek. Drugim zawodnikiem wśród Serbów był zdobywca 10 punktów Dragan Stankovic . Po Bułgarskiej stornie siatki punkty rozkładają się znacznie bardziej równomiernie. Najwięcej, bo 23 oczka wywalczył Vladimir Nikolov . Za nim znajduje się Matey Kaziyski z osiemnastoma i Todor Aleksiev z szesnastoma punktami.

Bułgaria – Serbia 3:2
(21:25, 25:17, 19:25, 25:22, 15:11)

Bułgaria: Josifow (8), Kazijski (18), Żekow (3), Cwetanow (9), Nikołow (23), Aleksjew (13), Salparow (libero) oraz Bratoew i Sokołow

Serbia: Kovacević (9), Grbić (6), Janić (2), Miljković (35), Stanković (10), Podrascanin (7), Samardzić (libero) oraz Petković, Terzić, Nikić (4) i Gerić