Strona Główna > Aktualności > Mistrzostwa Europy > ME, gr. A: Zwycięstwo Polaków na początek turnieju

ME, gr. A: Zwycięstwo Polaków na początek turnieju

x - [stare] ME 2009: Polska - Francja (M)

Reprezentacja Polski dobrze zainaugurowała tegoroczne zmagania w Mistrzostwach Europy, które są rozgrywane w Turcji. W pierwszym pojedynku podopieczni Daniela Castellaniego pokonali zespół narodowy Francji, tracąc tylko jednego seta.

Spotkanie rozpoczęło się od nieczystego odbicia Yannicka Bazina. To nieco zdekoncentrowało ekipę francuską. Zablokowany został Antiga, a w kolejnej akcji ten sam zawodnik posłał piłkę w aut. Później jednak Trójkolorowi zaczęli powoli odrabiać straty. Szybki atak z krótkiej Romaina Vadeleux zmniejszył ich straty do jednego punktu, zaś po podwójnym bloku na Michale Bąkiewiczu było po 7. Po I przerwie technicznej mogliśmy oglądać kilka akcji punkt za punkt, a po autowym ataku Samiki i skutecznym Możdżonka Polacy prowadzili 10:8. Przez dłuższy czas zespoły zdobywały punkty na zmianę, jednak wciąż to Francuzi musieli gonić biało-czerwonych. Udało się doprowadzić do remisu po bloku na Danielu Plińskim (13:13). Od tego momentu Trójkolorowi zdobyli trzy punkty pod rząd i podczas II przerwy technicznej prowadzili 16:13. Na zagrywce świetnie spisywał się Yannick Bazin. Między innymi dzięki niemu ekipie francuskiej udało się rozproszyć polski blok i punktować w ataku. O drugi czas trener Daniel Castellani poprosił przy stanie 18:13 dla Francuzów. Po kiwce Anthonina Rouziera podopieczni trenera Philippe Blaina prowadzili już 20:14. Świetna zagrywka Rouziera powiększyła prowadzenie jego ekipy do stanu 23:16. Ostatni punkt w tym secie został zdobyty przez podwójny blok na Michale Ruciaku (25:18).

Drugiego seta Polacy rozpoczęli z Jakubem Jaroszem w pierwszej szóstce. Francuzi rozpoczęli od razu od mocnych ataków i po akcji Anthonina Rouziera prowadzili 2:1. Trójkolorowi dołożyli także dobry blok i polscy siatkarze musieli się pomęczyć, aby go sforsować. Wynik wyrównał się kiedy siatki dotknął Rouzier, a po autowym ataku Antigi biało-czerwoni wyszli na prowadzenie. Przy stanie 6:4 dla Polski o czas poprosił Philippe Blain. Po tej przerwie dwoma skutecznymi blokami popisali się nasi reprezentanci i zeszli na I przerwę techniczną przy stanie 8:4. Skuteczny atak Jakuba Jarosza dał Polakom prowadzenie 10:5. Po dwóch dobrych atakach Rouziera prowadzenie biało-czerwonych zmniejszyło się do trzech punktów (12:9). Na II przerwę techniczną zespoły zeszły po ataku Bartosza Kurka (16:12). Prowadzenie polskiej ekipy powiększyło się po świetnym ataku Michała Bąkiewicza, a trener Blain postanowił poprosić o czas. Jednak Polacy byli na fali wznoszącej i grali coraz lepiej. Po ataku Kurka prowadzili 22:16. Ostatni punkt w secie zdobył Jakub Jarosz, popisując się efektownym pojedynczym blokiem.

Trzecia partia rozpoczęła się po myśli biało-czerwonych. Po ryzykownej akcji Marcina Możdżonka prowadzili 3:1. Mocny atak Romaina Vadeleux zmniejszył straty ekipy francuskiej do jednego punktu (3:4). Bardzo szybko jednak kilkupunktowe prowadzenie wróciło do biało-czerwonych. Po ataku Jarosza było 6:3. Rozrzucony blok Francuzów i dobry atak Michała Bąkiewicza zaowocował kolejnym punktem dla naszej ekipy (8:5). Po przerwie technicznej Trójkolorowi wzięli się do ostrej pracy i zaczęli odrabiać straty. Po bloku na Bąkiewiczu tracili jeden punkt. Przy stanie 10:8 dla Polaków świetną kiwką popisał się Yannick Bazin, a chwilę później jego koledzy wykorzystali kontrę (10:10). Atak Samiki wyprowadził Trójkolorowych na prowadzenie 13:12, jednak był to okres wyrównanej gry obu ekip i szybko znów mieliśmy remis. Podczas II przerwy technicznej jednopunktowe prowadzenie mieli Francuzi po udanej akcji Oliviera Kieffera. Dotknięcie siatki przez Michała Ruciaka dało rywalom dwupunktowe prowadzenie (19:17), a o czas poprosił trener Castellani. Bardzo szybko na tablicy wyników znów pojawił się remis (19:19) i tym razem trener Blain wezwał na przerwę swoich zawodników. Jego podopieczni w końcówce popełnili dwa błędy w ataku i na prowadzenie 22:20 wyszli Polacy. O kolejny czas poprosił trener Blain i tym razem jego rady pomogły Trójkolorowym w odrobieniu strat. Zapowiadała się emocjonująca końcówka. Jednak przy stanie 22:22 o czas poprosił Daniel Castellani. To wybiło z uderzenia Rouziera, który zaatakował w aut, a w kolejnych dwóch akcjach został zatrzymany. Dzięki temu Polacy zwyciężyli 25:22.

Czwarty set rozpoczął się od wyrównanej walki obu zespołów. Zawodnicy popisywali się skutecznymi atakami, ale także psuli zagrywki. Po ataku Romaina Vadeleux było 6:6. W polskim ekipie bardzo dobrze spisywał się Jakub Jarosz, który zmienił Piotra Gruszkę. Po błędzie Rouziera zespoły zeszły na I przerwę techniczną przy prowadzeniu Polaków 8:7. Po kapitalnym ataku Bartosza Kurka z szóstej strefy biało-czerwoni mieli przewagę 11:9, a w kolejnej akcji punkt podarował naszej ekipie Anthonin Rouzier. Po skutecznym bloku Marcina Możdżonka Polacy prowadzili 14:10, a o czas poprosił Phillipe Blain. To jednak nie przerwało dobrej passy polskiej ekipy. Bardzo dobrze nasi siatkarze grali blokiem. Po jednym z nich wyszli na prowadzenie 16:11. Biało-czerwoni bardzo dobrze utrzymywali kilkupunktowe prowadzenie i pewnie zmierzali do zakończenia tego seta. Po akcji Marcina Możdżonka było już 21:16. Jeszcze przy stanie 22:16 o czas poprosił trener Blain. Polacy mieli jednak wysoką przewagę i nawet strata dwóch punktów nie podcięła im skrzydeł. Ostatecznie zwyciężyli czwartego seta do 18.

Polska – Francja 3:1

(18:25, 25:17, 25:22, 25:18)

Polska: Zagumny (3), Możdżonek (13), Bąkiewicza (11), Kurek (13), Gruszka (2), Pliński (6), Gacek (libero) oraz Nowakowski (2), Jarosz (14) i Ruciak
Francja: Bazin (6), Rouzier (21), Vadeleux (7), Samica (8), Kieffer (9), Antiga (7), Henno (libero) oraz Rowlandson, Tuia (5) i Tolar (1)