Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > I liga mężczyzn > PZPS uchylił karę po czym… ukarał

PZPS uchylił karę po czym… ukarał

fot. archiwum

Sprawa dwóch I-ligowych klubów ukaranych w lipcu przez PZPS skreśleniem z listy członków wraca jak bumerang co kilka dni. Co jakiś czas siatkarska centrala raczy nas nowymi odcinkami tego „dreszczowca", a jego końca próżno wypatrywać.

Najpierw kluby otrzymały z PZPS-u informację, że od lipcowej decyzji mogą się odwoływać do Sądu Odwoławczego przy PZPS, który jest organem odwoławczym w sprawach wykroczeń dyscyplinarnych. Okazało się jednak, że sąd owy, odesłał sprawę do Zarządu PZPS, gdyż nie czuł się kompetentny orzekać w sprawach klubów, które nie są członkami PZPS, mimo iż to właśnie sprawę owego „skreślenia" miał zbadać.

Sprawę rozpatrzył zatem jeszcze raz Zarząd Polskiego Związku Piłki Siatkowej. W świetle wyjaśnień jakie złożyli włodarze obu ukaranych klubów przed Sądem Odwoławczym i dokumentacji potwierdzającej spłatę zadłużeń, za które Orzeł i Joker zostały ukarane, Zarząd PZPS przyjął uchwałę o uchyleniu kary i przywróceniu obu zespołów w prawach członków. I tu ktoś mógłby powiedzieć – słusznie. W końcu zgadza się to z zasadą, że orzekana kara ma pełnić cele zapobiegawcze i wychowawcze*. Orzeł i Joker uregulowały zaległe płatności, więc kara przyniosła pożądany skutek! Otóż wg siatkarskiej centrali nie. Na tym samym posiedzeniu Zarząd PZPS przyjął kolejną uchwałę, która nie pozwala grać inkryminowanym klubom na szczeblu wyższym niż trzecioligowym. Dlaczego uchylając jedną karę wymierzono drugą? Od rzecznika PZPS usłyszeliśmy tylko: brak komentarza w tej sprawie.

Ale to jeszcze nie koniec trudnych pytań. Jest oto wydana tajemnicza Uchwała nr 88 w sprawie dopuszczenia zespołów klubów VKS Joker Piła i MOW Orzeł Międzyrzecz AZS AWF do udziału w rozgrywkach II ligi mężczyzn w sezonie 2009/2010, która nie uzyskała większościowej akceptacji członków Zarządu. Pytanie tylko dlaczego głosowano o dopuszczeniu obu ekip do rozgrywek drugiej ligi skoro przed skreśleniem ich z listy członków PZPS należeli oni do ligi pierwszej? – Nikt nie składał wniosku o grę w II lidze. Nie wiem dlaczego PZPS wziął pod obrady taki wniosek. W odwołaniu domagaliśmy się przywrócenia do struktur Związku i przywrócenia możliwości startu w lidze, w której zajęliśmy w poprzednim sezonie bardzo dobre miejsce – czyli w I lidze – wyjaśnia prezes Orła Międzyrzecz, Andrzej Kaczmarek. Skąd zatem członkom zarządu przyszła do głowy druga liga dla Orła i Jokera? Dlaczego nie rozpatrzono ich udziału w przynależnej im lidze? Znajome: Brak komentarza w tej sprawie.Gdybyśmy chcieli grać w III lidze to nie musielibyśmy regulować zaległości. Wystarczyło założyć klub o innej nazwie i wystartować w lidze. Zaczynalibyśmy z tego samego pułapu, do którego chce nas teraz spuścić PZPS – denerwuje się sternik międzyrzeckiego zespołu. – Nie rozumiem dlaczego przywrócenie do struktur nie oznacza automatycznego powrotu do przynależnej nam ligi. PZPS przedwcześnie obiecał nasze miejsca w I lidze innym klubom (Morze Szczecin i AZS Nysa – przyp. red.) nie czekając na rozstrzygnięcia postępowań odwoławczych.

Czy to już epilog całej sprawy? Ależ nie! W kilkanaście godzin po kuriozalnej decyzji Zarządu PZPS oba kluby wysłały kolejne odwołania. Po raz kolejny do Sądu Odwoławczego, który tym razem już będzie mógł procedować, bo kluby wróciły w poczet członków PZPS. Cała sytuacja przypomina przerzucanie z rąk do rąk gorącego ziemniaka, z którym nikt nie wie co zrobić. Nieoficjalnie wiadomo, że Sąd Odwoławczy ma rozpatrzyć sprawę jeszcze w tym tygodniu. – Jeśli i tym razem nic tu nie wskóramy będziemy wnioskować o zwołanie nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia Delegatów. Jesteśmy także gotowi na Sąd Arbitrażowy przy PKOL – mówi zdeterminowany prezes Kaczmarek.Nie pozwolimy zniszczyć tego klubu przy zielonym stoliku. Klubu, który jest bardzo ważny dla miasta i regionu, który ma swoje tradycje i osiągnięcia. Jeśli będzie trzeba skorzystamy ze wszystkich przysługujących nam prawnie możliwości.

Czy Sąd Odwoławczy zmieni decyzję PZPS z Uchwały nr 88 o niemożności przystąpienia do ligi, do której żaden z zespołów nie spadł ani nie wnioskował o przystąpienie do tak owej? Czy ukarane, notabene po raz drugi, kluby poznają w końcu swoją ligową przyszłość? Jak będzie wyglądała I liga w nadchodzącym sezonie? I kiedy PZPS zdecyduje się udzielić w tej sprawie komentarza? Przynajmniej na część tych pytań powinniśmy niedługo poznać odpowiedź. Z tym, że niekoniecznie…

* Przepisy Dyscyplinarne Polskiego Związku Piłki Siatkowej sezon 2008/2009, rozdział III, § 9

źródło: inf. własna

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
I liga mężczyzn

Tagi przypisane do artykułu:
, , ,

Więcej artykułów z dnia :
2009-09-02

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2018 Strefa Siatkówki All rights reserved