Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > Mistrzostwa Europy > Igor Kolaković: Damy z siebie wszystko

Igor Kolaković: Damy z siebie wszystko

fot. archiwum

- Największe szanse na tytuł mają reprezentacje Rosji, Bułgarii, Włoch i oczywiście nasza drużyna - stwierdził trener reprezentacji Serbii, Igor Kolaković. W poniedziałek serbski szkoleniowiec ogłosił czternastoosobowy skład na Mistrzostwa Europy 2009.

Czy reprezentacja jest gotowa do walki na Mistrzostwach Europy?

Igor Kolaković: Mamy za sobą bardzo długi i ciężki sezon. Graliśmy w fazie grupowej Ligi Światowej, następnie w Final Six, potem czekały nas kwalifikacje do przyszłorocznych Mistrzostw Świata, a na koniec wzięliśmy udział w Memoriale Huberta Wagnera w Polsce. Jako ostatni sprawdzian formy przed Mistrzostwami zmierzyliśmy się dwukrotnie z Grekami. Trenowaliśmy bardzo ciężko, ponadto rozegraliśmy wiele spotkań z drużynami na wysokim poziomie, dlatego sądzę, że jesteśmy dobrze przygotowani do walki o miano najlepszej drużyny na kontynencie. Oczywiście inne zespoły również będą w dobrej formie, ponieważ Mistrzostwa Europy są ostatnią, lecz prawdopodobnie najważniejszą, imprezą w tym sezonie i każdy chce zaprezentować się jak najlepiej.

Jakie są Wasze oczekiwania w związku z europejskim czempionatem?– Myślę, że takie same jak większość drużyn. Reprezentacja Serbii w ostatnich piętnastu latach w najważniejszych turniejach zawsze grała z wielką ambicją. Jestem pewien, że tak samo będzie w Turcji. Myślę, że damy z siebie wszystko i mam nadzieję, że znajdziemy się wśród najlepszych.

Znaleźliście się w bardzo silnej grupie. W pierwszym meczu Serbia zmierzy się z reprezentacją Bułgarii. Co Pan sądzi o rywalach?

Pierwszy i prawdopodobnie najważniejszy mecz w naszej grupie gramy przeciw jednej z najsilniejszych drużyn w mistrzostwach. Bułgaria prezentuje siatkówkę na wysokim poziomie, ma doświadczonych, utalentowanych zawodników oraz znakomitego trenera. To będzie dla nas bardzo trudny mecz, ale zrobimy wszystko, aby pokonać tak silnego rywala.

Najsilniejsze strony Bułgarii?

Moim zdaniem największym atutem zespołu bułgarskiego są zawodnicy z silnym atakiem Matej Kazijski, Władimir Nikołow, Todor Aleksijew. Bułgarscy siatkarze grają z maksymalnym zaangażowaniem i w bardzo sprytny sposób potrafią zdobywać punkty. Drużyna ta ma świetną zagrywkę oraz atak.

Która drużyna według Pana zajmie pierwsze miejsce w grupie?

– Myślę, że nasz grupa jest bardzo mocna i zajęcie pierwszego miejsca będzie trudne. Wszystkim drużynom zależy na pierwszym miejscu, ponieważ ma to duże znaczenie w dalszej fazie turnieju. Sądzę również, że nieobliczalni Czesi sprawią mnóstwo kłopotów drużynom w naszej grupie.

Faworyt do zdobycia tytułu?

– Wiele drużyn chce zdobyć ten tytuł, jednak według mnie największe szanse na triumf mają reprezentacje Rosji, Bułgarii, Włoch i oczywiście nasz drużyna.

Na Mistrzostwach Europy Serbowie zagrają w grupie D. Ich przeciwnikami w pierwszej fazie będą reprezentacje Włoch, Czech i Bułgarii. Pierwsze trzy zespoły z każdej grupy utworzą dwie grupy ćwierćfinałowe, a jeżeli Plavi awansują w drugiej fazie zmierzą się z czołowymi ekipami z grupy B, gdzie zagrają Rosja, Estonia, Finlandia i Holandia. Kapitan reprezentacji – Nikola Grbić zwrócił uwagę na fakt, że w turnieju takim jak ten wszystko się może zdarzyć.

Po trzech meczach w grupie, drużyna może wrócić do domu, może też zdobyć złoto. Mistrzostwa Europy to trudny turniej, ale z drugiej strony gra w nim to ogromne wyzwanie. Do każdego meczu przystąpimy na pewno z ogromną wolą walki, bo to jedyny sposób, by osiągnąć sukces i wzmocnić się psychicznie przed następnym pojedynkiem. W ostatnim czasie mamy wahania formy, ale pokazaliśmy nie raz, że potrafimy przygotować się do ważnej imprezy w krótkim czasie. Ze względu na finałowy turniej Ligi Światowej nie mieliśmy specjalnie czasu na przygotowania do mistrzostw, ale inne ekipy są w takiej samej sytuacji – mówi Grbić.

Serbia już w pierwszym meczu zmierzy z bardzo silną Bułgarią. Mecz zostanie rozegrany w czwartek 3. września o 16.30. Dzień później, podopieczni Igora Kolakovicia zagrają przeciwko Czechom, a 6. września podejmować będą Włochów.

Pojedynek przeciwko Bułgarii mógłby być równie dobrze meczem finałowym. Bułgaria to przeciwnik niewygodny i bardzo wymagający. Można z nimi wygrać, ale można także przegrać z kretesem. Prowadzi ich teraz włoski szkoleniowiec, co widać na przykład w organizacji gry. Indywidualnie są bardzo silni, ale my nie składamy broni – podsumowuje Grbić.

Skład reprezentacji Serbii na ME 2009
Rozgrywający:
Nikola Grbić, Vlado Petković

Środkowi:
Andrija Gerić, Dragan Stanković, Marko Podrascanin

Libero:
Marko Samardžić, Nikola Rosić

Atakujący:
Ivan Miljković, Saša Starović

Przyjmujący:
Bojan Janić, Miloš Nikić, Nikola Kovačević, Nemanja Petrić, Miloš Terzić

źródło: inf. własna, OSSRB, sportal.bg

nadesłał: ,

Więcej artykułów z kategorii :
Mistrzostwa Europy

Tagi przypisane do artykułu:
, ,

Więcej artykułów z dnia :
2009-09-01

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2018 Strefa Siatkówki All rights reserved