Strona Główna > Aktualności > Mistrzostwa Europy > Bułgarzy i Rosjanie pokonali Turków

Bułgarzy i Rosjanie pokonali Turków

Turcja

Trener gospodarzy Mistrzostw Europy, Fausto Polidori, zafundował swoim podopiecznym prawdziwy maraton meczowy. Jego podopieczni w ciągu czterech dni rozegrali cztery mecze i to nie z byle kim. Ich formę sprawdzili Rosjanie i Bułgarzy.

Pierwszymi, którzy w Turcji zmierzyli się z gospodarzami byli Bułgarzy. 28 sierpnia drużyny stoczyły aż pięciosetowy bój. Po niezwykle wyrównanym meczu góra byli przyjezdni, zwyciężając w tie-breaku 15:12. Najlepiej punktującym zawodnikiem w reprezentacji Bułgarii był Todor Alexiev , który grając przez trzy sety, zapisał na swoim koncie 18 punktów (2 asy serwisowe, 15 punktów w ataku, przy 75% skuteczności oraz 1 punktowy blok). Z dobrej strony zaprezentował się także drugi atakujący reprezentacji Bułgarii, Tsvetan Sokolov , który zastąpił Władimira Nikołowa . Młody siatkarz, grając jedynie w czwartej i piątej partii, zapisał na swoim koncie aż 14 punktów (11 po ataku, przy wysokiej skuteczności 61% oraz 3 po bloku). Na pochwałę trenera Silvano Prandiego z pewnością zasłużył Victor Yosifov , popisując się w piątej partii aż 5 blokami punktowymi. Tego dnia jednak cała drużyna bardzo dobrze spisywała się w tym elemencie, zdobywając dzięki temu aż 18 punktów. Całe spotkanie rozegrał powracający po kontuzji Teodor Salparov.

Turcja – Bułgaria 2:3
(25:23, 20:25, 25:22, 25:27, 12:15)

Składy drużyn:
Bułgaria: Andriej Żekow 2 (2 bloki), Władimir Nikołow, 8 (2 bloki), Matej Kazijski 2 (1 blok), Todor Alexiev 18 (2 asy, 1 blok Krasimir Gajdarski 5 (1 as, 1 blok), Christo Cwetanow 3 (1 blok), Teodor Salparov (libero) oraz Valentin Bratoev 3 (1 as), Metodi Ananiev 9 (1 as, 2 bloki), Victor Yosifov 7 (5 bloków), Denis Sokołow 14 (3 bloki), George Bratoev, Teodor Todorow.
Turcja: Arslan Eksi 6 (4 as, 1 blok), Emre Batur 6 (1 blok), Akif Gökhan Öner 10, Ali Alp Cayir 5 (3 asy), Erhan Dünge 5, Ahmet Pezuk 5, Hasan Yeşilbudak (libero) oraz Volkan Güc 18, Sinan Cem Tanik 10 (3 bloki), Ahmet Toçoğlu 1, Nuri Sahin (libero), Selcuk Keskin 3.

Dzień później gospodarze mieli szansę do rewanżu. Nie wykorzystali jej jednak, dość gładko przegrywając w czterosetowym pojedynku. Pierwsze dwie partie Bułgarzy zwyciężyli dzięki bardzo dobrej grze w ataku i bloku. W trzeciej jednak podopieczni trenera Prandiego zaczęli znacznie słabiej spisywać się w ataku, co wykorzystali przeciwnicy zwyciężając do 17. W tej partii gorzej zaprezentował się kapitan gości – Władimir Nikołow . Bez wątpienia duży wkład w sukces swojej drużyny mieli Todor Alexiev i Victor Yosifov . Pierwszy z nich zapisał na swoim koncie 16 punktów, przy 76% skuteczności w ataku. Nieco mniej oczek, ale za to przy większej skuteczności w ataku (78%) zdobył Yosifov (6).

Dla Bułgarów był to ostatni, a zarazem generalny sprawdzian przed Mistrzostwami Europy. Trener Prandi tym razem dał bowiem szansę zaledwie dziewięciu zawodnikom, wpuszczając jedynie dwóch na krótkie zmiany.

Turcja – Bułgria 1:3
(17:25, 15:25, 25:17, 22: 25)

Bułgaria: Andriej Żekow, Władimir Nikołow 14 (2 asy, 4 bloki), Matej Kazijski 15 (1 as, 1 blok), Todor Alexiev 16, Victor Yosifov 10 (2 asy, 1 blok), Christo Cwetanow 6 (4 bloki), Teodor Salparov (liberio), Valentin Bratoev, Denis Sokołow.
Turcja: Arslan Eksi, Emre Batur 8, Akif Gökhan Öner 2, Sinan Cem Tanik 9, Ahmet Toçoğlu 8, Ahmet Pezuk 2, Hasan Yeşilbudak (liberio) oraz Erhan Dünge 1, Selçuk Keskin 2 , Volkan Güc 15.

Dla Turków koniec konfrontacji z Bułgarami nie oznaczał wolnego aż do Mistrzostw Europy. Czekała na nich bowiem już ekipa Sbornej, z która gospodarze zmierzyli się w niedzielę. W pierwszych dwóch setach toczyła się wyrównana walka, jednak w trzecim Rosjanie „zmietli" z parkietu przeciwników, zwyciężając 25:12. W meczu nie zagrał Michajłow , który ciągle leczy kontuzję. Na boisku nie pojawili się także Aleksiej Kazakow oraz Aleksander Janutow.

Turcja – Rosja – 1:3
(23:25, 25:22, 12:25, 21:25)

Rosja: Siemion Połtawski 17, Siergiej Grankin 3, Siergiej Tietiuchin 7, Jurij Biereżko 3, Aleksander Wołkow 7, Aleksiej Kuleszow 5, Aleksiej Werbow (libero) oraz Denis Biriukow 9, Aleksander Kosariew 9, Aleksiej Czeremisin 2, Wadim Chamuckich.

Także cztery sety trwał mecz rewanżowy. Tym razem jednak goście nie pozwolili Rosjanom na wysoką wygraną w którejkolwiek z partii. W drugim spotkaniu trener Bagnoli zdecydował się na kilka zmian. Mecz rozpoczęła ta sama siódemka co dzień wcześniej, jednak po drugiej partii szansę na zaprezentowanie się dostał Aleksander Janutow, który zastąpił Werbowa. Ponownie na boisku nie pojawili się Kazakow i Michajłow.

(25:21, 23:25, 21:25, 21:25)

Rosja: Siemion Połtawski 11, Siergiej Grankin, Siergiej Tietiuchin 7, Jurij Biereżko 12, Aleksander Wołkow 14, Aleksiej Kuleszow 6, Aleksiej Werbow (libero: sety 1-3) oraz Aleksander Janutow (libero: set 4), Denis Biriukow (3sety -4) 8, Aleksander Kosariew 4, Aleksiej Czeremisin 2, Wadim Chamuckich 1.
Turcja: Selçuk, Sinan, Volkan, Ahmet Toçoğlu, Ahmet Pedük, Can ilk

źródło: inf. własna, sportal.bg, volleyservice.ru