Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > I liga kobiet > Koniec Piasta, Szczecin bez żeńskiej siatkówki

Koniec Piasta, Szczecin bez żeńskiej siatkówki

fot. archiwum

W nadchodzącym sezonie Szczecin nie będzie miał swojego przedstawiciela w żeńskich rozgrywkach na żadnym szczeblu. Po wycofaniu się z I ligi Piast nie przystąpi nawet do zmagań w II lidze. Klub po 11 latach postawiony zostanie w stan likwidacji.

Piast od kilku sezonów zmagał się z większymi lub mniejszymi problemami, ale nieprzerwanie od 1999 roku występował na zapleczu ekstraklasy. W sezonie 2005/2006 zaliczył nawet roczny epizod w najwyższej klasie rozgrywkowej. Zespół plasował się regularnie w czołówce rozgrywek i zyskał w Szczecinie wielu sympatyków. W tym sezonie znów walczył o awans do ekstraklasy. Pod wodzą trenera Marka Mierzwińskiego wystąpił w finale pierwszoligowych play-off i barażach. Przegrał jednak rywalizację najpierw z Budowlanymi Łódź, a później bez powodzenia walczył ze Stalą Mielec. Już wcześniej jednak klub popadł w tarapaty finansowe. Kryzys ekonomiczny dotknął bowiem sponsora strategicznego firmę Pro Kon Stal. Z dnia na dzień Piast pozbawiony został środków na funkcjonowanie. Sytuację uratowała wprawdzie dotacja z puli promocyjnej miasta, ale i tak klub zakończył sezon z długiem blisko 150 tysięcy złotych. Blisko połowa tej kwoty to należności wobec zawodniczek i trenera. Piast miał też zadłużenie w Polskim Związku Piłki Siatkowej i po sezonie na kilka tygodni był nawet zawieszony, ale zobowiązania zostały już uregulowane.

Działacze szczecińskiego klubu nie mogąc znaleźć sponsorów na kolejny sezon zwrócili się o pomoc do miasta. 300 tysięcy złotych dotacji z Urzędu Miejskiego mogło uratować klub i pozwoliło na przystąpienie do rozgrywek I ligi, a nawet zbudowanie zespołu mogącego włączyć się do walki o ekstraklasę. Szczeciński magistrat nie znalazł jednak środków na pomoc. Zaproponował 70 tys. złotych, ale to według prezesa Pawła Płuciennika nie wystarczyłoby nawet na bieżącą działalność, nie mówiąc już o podpisaniu kontraktów z zawodniczkami. Wydział Sportu i Turystyki na własną rękę starał się ratować szczecińską siatkówkę, ale próby stworzenia drużyny na bazie młodzieżowych zespołów nie powiodły się. Piast w zamian za spłacenie długów w PZPS odstąpił miejsce w I lidze UKS Jedynce Aleksandrów Łódzki, a sam miał występować na drugoligowych parkietach pod nowym szyldem. PZPS postawił jednak warunek, że nowy podmiot może zająć miejsce Piasta tylko w przypadku przejęcia również jego zobowiązań. Co zrozumiałe na taki krok nie zdecydował się żaden z młodzieżowych klubów naszego miasta. Tym samym Szczecin, po raz pierwszy od 11 sezonów, nie będzie miał drużyny w żeńskich rozgrywkach siatkarskich. Sympatykom tej dyscypliny pozostanie męska I liga z udziałem Morza Bałtyku lub wyjazdy do Polic na mecze żeńskich drużyn – pierwszoligowego Chemika lub drugoligowego RSMS.

 źródło: Kurier Szczeciński

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
I liga kobiet

Tagi przypisane do artykułu:
,

Więcej artykułów z dnia :
2009-08-26

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2018 Strefa Siatkówki All rights reserved