Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > inne > Kluby siatkarskie stopniowo zaczynają doceniać gadżety

Kluby siatkarskie stopniowo zaczynają doceniać gadżety

fot. archiwum

Gadżet ma w sobie ogromny potencjał. Celem każdego klubu powinno być dotarcie do jak największej liczby kibiców, poprzez innowacyjność produktów oraz różnorodne systemy dystrybucji. Rynek gadżetów wciąż jednak jest bardzo ubogi.

Faktem jest, że kluby siatkarskie stopniowo zaczynają doceniać gadżety. Kluby przestają ograniczać się do standardowych artykułów takich jak kubek, smycz czy replika koszulki, sięgają po nowe sposoby dystrybucji. Podejmowanie działania to zaledwie wierzchołek góry lodowej, jednak już dzisiaj dostrzegalne są marketingowe sukcesy niektórych klubów. By przekonać się jak od kuchni wyglądają gadżety w polskich klubach siatkarskich zapraszam do lektury raportu.

Niezwyciężone koszulki

Rynek gadżetów siatkarskich, jak na dyscyplinę będącą drugą pod względem popularności w Polsce jest bardzo ubogi. Asortyment większości klubów wypełniają standardowe gadżety takie jak repliki koszulek meczowych (które wciąż cieszą się największą popularnością kibiców) szaliki klubowe, czapeczki z daszkiem, proporczyki, kubki, długopisy, kalendarze, smycze oraz wszelkiego rodzaju zagłuszacze. Dobrym pomysłem okazały się koszulki klubu Aseco Resovia na ubiegły sezon. Klub wprowadził nawiązujące do tradycji koszulki sparingowe w biało-czerwone pasy oraz specjalną koszulkę libero Krzysztofa Ignaczaka, której głównym elementem były igły. Uwagę kibiców przyciągnęły zarówno tradycyjne „pasiakowate" wzory, jak i replika koszulki libero, która była najlepiej sprzedającym się produktem z tej kategorii. W ofercie klubów coraz częściej pojawiają się również kolekcje tematyczne – dla kibicujących kobiet . Niektóre kluby wprowadzają sporadycznie asortyment powiększony o kilka niestandardowych produktów. Większość sprzedawanych gadżetów obrendowana jest logiem klubu, pojawiają się także produkty z logiem sponsora (jednak coraz częściej na produktach pojawia się logo sponsora głównego).Powoli na rynku gadżetów siatkarskich pojawiają się ekskluzywne gadżety vipowskie (zegarki, skórzane portfele, akcesoria do golfa). Powyżej przedstawione gadżety nie są jednak przeznaczone do sprzedaży. Zazwyczaj ekskluzywne akcesoria klubowe zamawiane są dla menadżerów oraz sponsorów danego klubu.

Będzie lepiej

Faktem jest, że coraz więcej klubów dostrzega marketingowo-finansowy potencjał gadżetów. Już w tym sezonie ligowym pojawi się kilka ciekawych działań. Kluby takie jak Asseco Resovia czy Skra Bełchatów to dwójka liderów w tym temacie. Gadżety Resovii można zakupić nie tylko podczas meczów, ale również w sieci salonów Kolporter i przez Internet na Allegro.pl. – W tym roku dalej rozszerzamy współpracę z siecią salonów Kolporter, w celu poszerzenia dystrybucji i zwiększenia sprzedaży naszych gadżetów – mówi Bartosz Górski, wiceprezes Asseco Resovii. Nie oznacza to jednak, że inne kluby nie dążą do zmian. Bardzo cieszy fakt, iż produkcja i dystrybucja gadżetów z sezonu na sezon staje się coraz lepiej zorganizowana, nie tylko w czołowych klubach. Do ciekawych rozwiązań należy system zewnętrznego outsourcingu. System ten jest nie tylko niezwykle atrakcyjny dla klubu, ale przede wszystkim pozwala na zwiększenie oferty klubowej bez zbytniego angażowania własnych środków. Na podobieństwo działań klubów piłkarskich, także w klubach siatkarskich coraz częściej pojawiają się osoby zajmujące się tylko tematem merchandisingu. Mamy nadzieję, że kierunek obrany przez część klubów nie tylko utrzyma swój poziom, ale przede wszystkim będzie się umacniał z sezonu na sezon, także wśród innych klubów siatkarskich.

Więcej w serwisie plusliga.pl

źródło: plusliga.pl

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
inne

Tagi przypisane do artykułu:
, ,

Więcej artykułów z dnia :
2009-08-26

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2018 Strefa Siatkówki All rights reserved