Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > inne > Siatkówka na siedząco – sport dla każdego

Siatkówka na siedząco – sport dla każdego

fot. archiwum

Siatkówka na siedząco - zespołowa gra sportowa oparta na przepisach gry w piłkę siatkową zmodyfikowanych tak aby umożliwić grę zarówno osobom niepełnosprawnym, jak i pełnosprawnym na jednym boisku, dając im równe szanse na wygraną...

Integracyjny charakter tej gry dodany do wszystkich innych walorów tradycyjnej siatkówki stanowi o wyjątkowości tej dyscypliny sportu.

Historia i organizacja

Gra powstała w Holandii po II Wojnie Światowej jako sport dla weteranów wojennych. Od 1967 roku rozgrywano mecze międzypaństwowe w „siedzącej" siatkówce. W 1978 roku Światowa Organizacja Sportu Niepełnosprawnych oficjalnie zaakceptowała ją jako dyscyplinę sportu, a od 1980 roku siatkówka na siedząco znalazła się w rodzinie dyscyplin paraolimpijskich.W chwili obecnej regularnie rozgrywane są Mistrzostwa Świata, Mistrzostwa Europy oraz Puchar Interkontynentalny, w których startują drużyny narodowe męskie seniorów i juniorów oraz żeńskie.

W Polsce jest aktualnie dziesięć drużyn, które od dziesięciu lat rozgrywają Mistrzostwa Polski, Puchar Polski oraz turnieje towarzyskie.

Organizatorem rozgrywek krajowych oraz szkolenia Reprezentacji Polski jest Polski Związek Sportu Niepełnosprawnych „Start" w Warszawie. Działalność ta finansowana jest ze środków Ministerstwa Sportu.

Na szczególną uwagę zasługuje fakt, iż w dniach 20-27 września 2009 w Elblągu rozegrane zostaną Mistrzostwa Europy kobiet i mężczyzn w piłce siatkowej rozgrywanej na siedząco. Polska po raz pierwszy jest organizatorem tak wielkiej imprezy w tej dyscyplinie sportu, jednak organizatorzy są przekonani, że będą to najlepiej zorganizowane jak do tej pory zawody tej rangi.

W „siatkówkę na siedząco" może grać każdy:

* osoby niepełnosprawne ruchowo (osoby z amputacjami, niedowładami i skrótami kończyn, osoby po zerwaniu więzadeł krzyżowych kolan i inne wykazujące niepełnosprawność ruchową),
* ze względu na mniejsze obciążenie wytrzymałościowe, w stosunku do tradycyjnej „siatkówki", w tą grę mogą grać zarówno osoby młode jak i starsze,
* osoby głuchonieme,
* osoby pełnosprawne (szczególnie zależy nam na byłych siatkarzach, którzy zakończyli karierę zawodniczą, a chcieliby uczestniczyć w zajęciach tej mało kontuzyjnej formy piłki siatkowej).

Szczegółowe informacje na stronie www.start.wroclaw.pl

Osoby zainteresowane prosimy kontaktować bezpośrednio z Bożydarem Abadżijewem – promotorem siatkówki na siedząco w Polsce (babadzijew@gmail.com, tel. 607 29 68 23)

źródło: inf. własna

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
inne

Tagi przypisane do artykułu:

Więcej artykułów z dnia :
2009-08-25

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2018 Strefa Siatkówki All rights reserved