Strona Główna > Aktualności > Grand Prix > WGP: Niemki w najlepszej trójce Final Six

WGP: Niemki w najlepszej trójce Final Six

World Grand Prix

W ostatnim dniu rywalizacji w Final Six World Grand Prix 2009 reprezentacja Niemiec w czterech setach pokonała siatkarki z Chin, dzięki czemu zajęła trzecie miejsce w turnieju. Zawodniczki Cai Bina jedynie w drugiej partii zdołały dotrzymać kroku rywalkom.

Siatkarki Niemiec, skwapliwie korzystając z faktu, iż chińska atakująca Wang Yimei nie imponowała skutecznością, szybko wypracowały czteropunktową przewagę (5:1). W bloku dobrze „sprawowała" się Christiane Fürst , a Margareta Kozuch wraz z Maren Brinker kończyły akcję za akcją, co przyniosło efekt w postaci prowadzenia Niemek 8:3 na pierwszej przerwie technicznej. Cierpliwość Cai Bina wyczerpała się i w miejsce Wang na parkiecie pojawiła się Chu Jinling . Chiński szkoleniowiec zmienił również rozgrywającą – kapitan zespołu Wei Qiuyue przekazała pałeczkę Shen Jingsi . Posunięcia te nie przyniosły jednak pożądanego efektu, sytuacja na boisku nie uległa zmianie. Po skutecznym bloku Heike Beier , niemieckie siatkarki udały się na drugą przerwę techniczną z dużym zapasem w postaci dziewięciu oczek (16:7). Chinki miały poważne kłopoty z przyjęciem, a ich blok nie był w stanie zatrzymać licznych ataków rywalek. Skuteczny atak Coriny Ssuschke przypieczętował wysoką wygraną Niemiec 25:14.

W drugiej partii drużyna z Azji wyraźnie poprawiła swą grę, jednak inicjatywa cały czas była po stronie podopiecznych Giovanni’ego Guidetti , które na pierwszej przerwie technicznej prowadziły trzema punktami (8:5). Zespół chiński nie ustawał w odrabianiu strat, jednak liczne błędy własne plus wysoka dyspozycja Kozuch uniemożliwiały osiągnięcie celu. Udana akcja niemieckiej atakującej zapewniła jej drużynie dwupunktową przewagę na drugiej przerwie technicznej. Po powrocie na parkiet inicjatywę przejęły Chinki i dzięki skutecznej grze na kontrach oraz autowym ataku Kozuch po raz pierwszy w tym spotkaniu uzyskały prowadzenie (19:18). W końcówce niemieckie zawodniczki nie były w stanie zatrzymać rozpędzonej ekipy chińskiej, która tymczasem zdołała oddalić się na trzypunktowy dystans (22:19). Ostatecznie seta zakończył się zwycięstwem Chin 25:23, po udanym ataku Yunwen Ma .

W trzecim akcie chińska drużyna, niesiona triumfem z poprzedniej partii, na początku zadała dość mocny cios w postaci prowadzenia 4:0. Niemki szybko ocknęły się z zastoju, jednak wciąż lepszą grę prezentowała reprezentacja Chin, co zaowocowało prowadzeniem 8:5 na pierwszej przerwie technicznej. Niemieckie zawodniczki nie poddawały się i z pomocą udanych akcji Beier oraz skutecznej gry Fürst w bloku udało się im odprowadzić do remisu (11:11). Wysoka dyspozycja Kozuch i Brinker , a także efektowne obrony oraz skuteczne kontrataki umożliwiały Niemkom utrzymywanie prowadzenia. Końcówka to popis zawodniczek Guidetti’ego, a w szczególności kapitan zespołu, Fürst . Niemiecka drużyna zwyciężyła 25:21.

Początek czwartego seta zwiastował powtórkę z rozrywki z pierwszej odsłony. As serwisowy Beie r dał Niemkom prowadzenie 6:1. Do pierwszej przerwy technicznej sklasyfikowana na 12. miejscu w rankingu FIVB ekipa Niemiec powiększyła dystans o jeszcze jedno oczko (9:2). Przywrócona do łask Wang nie wniosła nic w grę drużyny. Niemki przewyższały swoje rywalki we wszystkich elementach gry, co znalazło odzwierciedlenie w dziewięciopunktowej przewadze (14:5). Wprawdzie błędy niemieckich siatkarek w ataku umożliwiły Chinkom powiększenie swego skromnego dorobku (9:14), lecz nic poza tym. Azjatki nie były w stanie nawiązać walki. Punktowa zagrywka Kathleen Weiss przywróciła zespołowi Guidetti’ego dziewięciopunktowe prowadzenie (18:9). Do końca seta na parkiecie istniała tylko jedna drużyna. Niemki wygrały 25:14.

Niemcy – Chiny 3:1
(25:14, 23:25, 25:21, 25:14)

Niemcy: Weiß (3), Beier (9), Fürst (12), Brinker (11), Kozuch (30) Ssuschke (7), Tzscherlich (libero) oraz Dürr i Kauffeldt
Chiny: Li (9), Xue (12), Ma (15), Wang (8), Wei (2), Yin (2), Zhang (libero) oraz Chu (1), Zhao (8), Shen (2) i Xu