Strona Główna > Aktualności > Grand Prix > WGP: Kolejny złoty medal w dorobku Brazylijek

WGP: Kolejny złoty medal w dorobku Brazylijek

World Grand Prix

Reprezentacja Brazylii po raz drugi z rzędu okazała się najlepszą drużyną w rozgrywkach World Grand Prix. W ostatnim spotkaniu "Canarinhes" zmierzyły się z Japonkami, które zdołały "ukraść" im tylko jednego seta. MVP turnieju została Brazylijka Sheila Castro.

Nagrody indywidualne:
MVP: Sheila Castro (Brazylia)
Najlepiej punktująca: Manon Flier (Holandia)
Najlepsza atakująca: Tatiana Koszelewa (Rosja)
Najlepsza blokująca: Fabiana Claudino (Brazylia)
Najlepiej zagrywająca: Manon Flier (Holandia)
Najlepsza Libero: Kerstin Tzscherlich (Niemcy)
Najlepsza rozgrywająca: Yoshie Takeshita (Japonia)

Punktowe zagrywki Maiko Kano i Megumi Kurihara pozwoliły reprezentacji Japonii szybko wypracować przewagę. Skuteczne ataki Kurihary zapewniły drużynie z Kraju Kwitnącej Wiśni trzypunktowe prowadzenie na pierwszej przerwie technicznej (8:5). Przy stanie 12:8 trener José Guimarães w miejsce Natálii Pereira do gry wprowadził Sassę. Zmiana przyniosła efekt. Brazylijki podniosły swoją skuteczność w ataku, zaczął działać również blok, co pozwoliło im zmniejszyć straty do dwóch punktów. Jednak po drugiej stronie siatki rywalki nie zasypywały gruszek w popiele. Po kolejnym trzecim już asie serwisowym Kurihary dystans między zespołami ponownie wzrósł do czterech oczek (16:12). Mistrzynie olimpijskie wzmocniły zagrywkę, w bloku świetnie radziła sobie Mári i Brazylijki zdołały doprowadzić do remisu 19:19. Końcówka była już popisem Brazylijek. Na środku rządziła Thaisa , błyszczały również Sheila i Mári . Japońskie siatkarki nie były w stanie sforsować szczelnego bloku rywalek. Set zakończył się zwycięstwem Brazylii 25:21.

Początek drugiej odsłony podobnie jak pierwszej należał do Japonek. Dzięki mocnej zagrywce oraz skutecznym atakom Saori Kimura i Kano szybko odskoczyły rywalkom na trzy oczka (6:3, 8:5). „Canarinhes" szybko wróciły do gry. Do remisu 8:8 doprowadziła Sassá , a chwilę później błędy Kurihary i Kimury w ataku, dały Brazylii prowadzenie 10:8. Niezawodny w pierwszym secie brazylijski blok ponownie dał o sobie znać, co zaowocował zwiększeniem przewagi do czterech oczek (12:8). Kaori Inoue wraz ze świeżo wprowadzoną Masami Taniguchi poderwały japoński zespół do walki. W efekcie zawodniczki Manabe Masayoshi uzyskały wyrównanie, a po udanej akcji Kimury, na drugą przerwę techniczną udały się z jednopunktowym prowadzeniem (16:15). Efektywny blok, a także skuteczne ataki Sheili pozwalały Brazylijkom utrzymywać kontakt z rywalkami. W końcówce, z pomocą udanych akcjach Taniguchi i Kimury , Japonia miała w zapasie dwie piłki setowe (24:22). Brazylijki nie zapomniały, ze udane końcówki to ich specjalność, błyskawicznie wyrównały i zaczęła się walka na przewagi. Ostatecznie partię na swoją korzyść rozstrzygnął zespół Japonii (27:25).

Na początku trzeciego aktu zawodniczki po raz kolejny zawodniczki Guimarãesa zawodziły w ataku i przyjęciu, co zapewniło Japonkom trzypunktowe prowadzenie (6:3, 8:5). W polu zagrywki znakomicie spisywały się Kimura i Taniguchi . Po pierwszej przerwie technicznej Brazylijki ruszyły do szturmu. Skuteczna gra blokiem pomogła mistrzyniom olimpijskim w doprowadzeniu do remisu, a następnie w budowaniu przewagi (14:12). Po asie serwisowym Sheili dystans między zespołami wzrósł do czterech oczek (16:12). Mimo zmian dokonywanych przez trenera Masayoshi , Japonki nie potrafiły powstrzymać rozpędzonych "Canarinhes". Zwycięski punkt podarowała rywalkom Natália , psując zagrywkę (25:19).

W czwartym secie Brazylijki na powitanie wymierzyły mocny cios. Mocna zagrywka i skuteczne ataki przyniosły efekt w postaci prowadzenia 6:0. W ekipie z Ameryki Południowej brylowała Sassá . Po pierwszej przerwie technicznej Japonki otrząsnęły się z transu i zabrały się do odrabiania strat. Zdołały zbliżyć się do przeciwniczek na jedno oczko (11:12). Wówczas przebudził się brazylijski blok. Do tego skuteczna gra w obronie oraz na kontrach i reprezentacja Brazylii prowadziła z przewagą pięciu punktów (16:11). Pozostała część seta to dominacja mistrzyń olimpijskich. Zwycięstwo 25:19 przypieczętowała Sassá .

Japonia – Brazylia 1:3
(21:25, 27:25, 19:25, 19:25)

Japonia : Kurihara (13), Takeshita (1), Inoue (10), Araki (1), Kimura (11), Kano (14), Sano (libero) oraz Okano, Shoji (6), Hamaguchi, Taniguchi (7) i Sakashita
Brazylia : Fabiana (12), Dani Lins (2), Thaisa (11), Mári (10), Natália (7),  Sheila (16), Fabi (libero) oraz Ana Tiemi, Sassá (19), Joyce (2) i C.Brait