Strona Główna > Aktualności > Grand Prix > Drugie miejsce World Grand Prix 2009 dla Rosjanek

Drugie miejsce World Grand Prix 2009 dla Rosjanek

World Grand Prix

Reprezentacja Rosji, dzięki zwycięstwu w trzech setach nad siatkarkami z Holandii zapewniła sobie drugą pozycję w Final Six tegorocznej World Grand Prix. Dużego rozczarowania doznały Holenderki, które niespodziewanie wypadły z najlepszej trójki turnieju.

W pierwszej partii od początku do końca przewaga utrzymywała się po stronie siatkarek "Sbornej". Na pierwszej przerwie technicznej dystans między zespołami wynosił już cztery punkty (8:4). Błędy rywalek oraz efektywna gra w bloku pomogły holenderskim siatkarkom zniwelować straty do dwóch oczek (9:11). Nadzieja na wyrównanie nie trwała długo. Wysoka dyspozycja Jekatieriny Gamowej i Ksenii Naumowej pozwoliły Rosjankom odzyskać czteropunktową przewagę (16:12, 19:15). Holenderski zespół usiłował jeszcze zbliżyć się do rywalek, lecz na próżno. Podopieczne Władimira Kaziutkina zwyciężyły 25:20.

W drugiej partii szybko na dwa punkty odskoczyły Rosjanki (3:1). Reprezentacja Holandii natychmiast ruszyła do szturmu i uzyskała wyrównanie (3:3). Kąśliwe zagrywki Manon Flier dały Holenderkom pierwsze prowadzenie w tym spotkaniu (5:3). Dzięki atakowi niezawodnej Gamowej , „Sborna" uzyskała remis. Zawrzała zacięta walka. Mocna zagrywka oraz szczelny blok dały Holandii prowadzenie 16:12 na drugiej przerwie technicznej. Wówczas „obudził się" blok Rosjanek, z pomocą którego ponownie doprowadziły do remisu (17:17). Skuteczny atak Debby Stam oraz as serwisowy Francien Huurman pozwoliły zawodniczkom Avitala Selingera odzyskać dwupunktową przewagę (19:17). Udana akcja Tatiany Koszelewej po raz kolejny przywróciła stan remisowy (19:19). W końcówce pojedynek Gamowa kontra Flier (22:22). Koszelewa zaserwowała asa i Rosjanki znów były na prowadzeniu (23:22). Holenderskie siatkarki nie zamierzały się poddawać, jednak blok Elena Murtazaewej na Chaine Staelens rozstrzygnął seta na korzyść reprezentacji Rosji (25:23).

Początek pierwszego seta to wyrównana gra (3:3). Holenderki jednakże, dzięki atakowi Ingrid Visser oraz blokowi Stam uzyskały prowadzenie 6:3. W odpowiedzi w ataku przypomniała o sobie Naumowa , asa zaserwowała Gamowa i na tablicy wyników pojawił się remis 6:6. Przez kilka akcji drużyny toczyły wyrównaną walkę. Znakomita gra rosyjskiej libero Jekateriny Kabeszowej oraz efektywna gra Gamowej i Koszelewej przyniosła efekt w postaci prowadzenia 14:11. Do drugiej przerwy technicznej przewaga ta powiększyła się o kolejne dwa oczka (16:11). Holenderki nie ustawały pogoni za rywalkami, jednak szczelny blok rosyjskich siatkarek umożliwiał im zachowanie przewagi (19:14). Wprawdzie mocne zagrywki Stam sprawiły, że reprezentacja Holandii zbliżyła się do rywalek na dwa punkty (18:20), jednak duet GamowaKoszelewa natychmiast zażegnał niebezpieczeństwo (22:19). Zwycięstwo 25:21 przypieczętowała Gamowa .

Rosja – Holandia 3:0
(25:20, 25:23, 25:21)

Rosja : Zhadan, Murtazaewa (5), Naumowa (12), Gamowa (22), Koszelewa (11), Kabeszowa (libero) oraz Makarowa (2), Safronowa i Startsewa
Holandia: K.Staelens (4), Huurman (7), C.Staelens (7), Flier (9), Visser (8), Stam (11), van Tienen (libero) oraz Grothues, Blom i Wensink